Anasayfa » Forum

Hyper v hyperVisor ...
 
Bildirimler

Hyper v hyperVisor hatası  

  RSS
 Anonim

Selam Arkadaşlar;

sunucunun biosunda hyper v aktif hale getirdim,hyper v yi kurdum(windows server 2008 r2) elimde bulunan bir vhd file hyperv ye aktardım start ederken %50 ye geldiğinde sunucu restart ediyor ve mavi ekrana düşüyor, biosta hyperv tecnology i disabled edene kadarda sunucu sürekli restart ediyor.  bir türlü vhd yi çalıştıramadım. sebebi ne olabilir

teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 03/03/2011 18:07
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

Windows Event Log larda ve Hyper-V Hypervisor ile Hyper-V Worker loglarında hata mesajı olup olmadığını kontrol eder misiniz? Eğer var ise burada paylaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 01:06
 Anonim

[quote user="M. Hakan CAN"]

Merhabalar;

Windows Event Log larda ve Hyper-V Hypervisor ile Hyper-V Worker loglarında hata mesajı olup olmadığını kontrol eder misiniz? Eğer var ise burada paylaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Kolay gelsin...

[/quote]

 

 

The virtual machine could not be started because the hypervisor is not running.  The following actions may help you resolve the problem: 1) Verify that the processor of the physical computer has a supported version of hardware-assisted virtualization. 2) Verify that hardware-assisted virtualization and hardware-assisted data execution protection are enabled in the BIOS of the physical computer.  (If you edit the BIOS to enable either setting, you must turn off the power to the physical computer and then turn it back on.  Resetting the physical computer is not sufficient.) 3) If you have made changes to the Boot Configuration Data store, review these changes to ensure that the hypervisor is configured to launch automatically. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 12:18
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Belirtmiş olduğunuz hatalar siz bios üzerinden Intel-VT ya da AMD-V seçeneğini kapattığınızda aldığınız hatalar olmalı. Ben vhd dosyasını ekledikten sonra sisteminiz resetlenirken oluşan hata mesajlarını kast etmiştim. Bu hatalar bios üzerinde Intel-VT sanallaştırma seçeneğini açtığınızda ortadan kalkacaktır.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 13:10
 Anonim

Resetlemeden önce mavi ekran geliyor hypervisor failed yazıyor ve sonra klasik hata ekranı yazıları guvenli modda açıp şunları bunları yapın kısmı, bios uzerinde hyperv tecnology kısmı enabled durumda acaba vhd yi eklerken bir ayar yapmam gerekiyormu, benim yaptığım, basit memory ve disk alanı gibi ayarlar, tekrar sunucuyu açmaya çalıştığımda hyper v T yi biostan kapatmazsam açılmıyor.

 

teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 13:49
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Anladığım kadarıyla mavi ekrandan önce herhangi bir log düşmüyor diyorsunuz. Peki kendi vhd dosyanızı kullanmak yerine fıfırdan bir sanal makine ile buna bağlı sıfır oluşturulan vhd dosyasının üzerine işletim sistemi kurulumu yapmayı denediniz mi?

İkinci olarak Hyper-V çalıştırdığınız sunucunun özellikleri nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 15:14
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Attach ettiğiniz VDH dosyasına ait bir snapshot dosyası olabilirmi ? avhd uzantılı ? Böyle bir sorunla karşılaşmıştım eğer o vhd dosyasına ait bir snapshot dosyası varsa iki diski merge edip öyle açmayı deneyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 15:35
 Anonim

Açıkçası vhd dosyasını daha önce virtual pc üzerinde kullanıyordum, üzerinde windows server 2003 var diskte yer kalmadı ve diskide genişletemedim, hyper v ye aktarıp hem performans hemde disk olayını çözeyim dedim. sunucu dell r 710 12 gb memory ve 2 quad core işlemcisi var raid 1 işletim sistemi server 2008 r2

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 15:52
 Anonim

[quote user="Alper OZDEMIR"]Attach ettiğiniz VDH dosyasına ait bir snapshot dosyası olabilirmi ? avhd uzantılı ? Böyle bir sorunla karşılaşmıştım eğer o vhd dosyasına ait bir snapshot dosyası varsa iki diski merge edip öyle açmayı deneyin.[/quote]

 

avhd uzantılı değil, vhd uzantılı

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 15:53
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Dosyanız avhd uzantılımı demedim kullandığınız vhd dosyasının daha önceden başka bir vm üzerinde alınmış snapshot dosyası olabilirmi dedim ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 17:05
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Sorun büyük ihtimal Virtual PC üzerinde çalışan sanal makinenizin üzerinde ki donanımlar ile Hyper-V tarafında ki donanımların uyumsuzluğu. Öncelikle virtual pc üzerinde ki sanal makinenizde yüklü bulunan Virtual Machine Additions paketini kaldıralım. Sanal makinenizi değişkliklerin geçerlik olması için yeniden başlatalım  ve ardından kapatalım. Ardından ilgili vhd dosyasını Hyper-V üzerinde ki sanal makinemize ekleyerek çalıştırmayı deneyelim.

İkinci bir seçenek olarak disk2vhd uygulamasını kullanabilirsiniz. Sanal makinenizde yine Virtual Machine Additions paketini kaldıralım ve ardından disk2vhd uygulamasını işletim sisteminiz içerisinde çalıştırarak yeni vhd dosyasını oluşturalım. Ardından vhd dosyasını Hyper-V üzerinde ki sanal makinemize ekleyerek çalıştıralım.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2011 17:11
 Anonim

çok teşekkurler,

Virtual Machine Additions kaldırıp tekrar denedim ama aynı sonucu aldım yine %50 de mavi ekrana düştü.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/03/2011 23:06
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Peki Virtual Machine Additions paketini kaldırıp ikinci yazdığım seçeneği deneyebildiniz mi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/03/2011 00:09
 Anonim

evet onuda denedim, fakat aynı mavi ekranı yine aldım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/03/2011 00:29
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Selam,


Üzerindeki VM ile ilgili olmayabilir çünkü anladığım kadarıyla ilk restart sonrasında VM starting duruma geçmeden restart'lar devam ediyor ve muhtemelen yeni bir VM yaratıp start etmeye çalıştığınızda da aynı durumu yaşayacaksınız. Yani MS Virtual PC'dan gelen VHD ile bir ilgisi yok gibi görünüyor.


Şu iki noktayı kontrol eder misiniz?


1) Bazı sunucular için procesor tarafında (intel) VT enable etmek yeterli olmayabiliyor. Yine bios altınd, genellikle VT ile aynı yerde, execute disable bit 'i de enable yapıp sunucuyu 5sn kadar kapatın (turnoff veya elektrik kablosunu çekin) ve ardından sunucuyu açıp VM'i start etmeyi deneyin. Muhtemelen bu probleminizi çözecek. Eğer restart devam ederse,


2) VT disable edip sunucuyu açın. Windows Update üzerinden gelen tüm update'leri yükleyin (SP1 dışında) ve tekrar sunucuyu açıp VM'i start edin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/03/2011 02:00
Paylaş: