Forum

Unifi LR Access poi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Unifi LR Access point ile VLAN kurmak

12 Yazılar
6 Üyeler
4 Likes
4,118 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 167
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Resimdeki gibi küçük bir ofis yapısı var 2 tane unifi AP aldık. showroomdaki  AP cihazından hem şirket yayını hemde  VLAN yapıp misafir için Wifi yayını yapmak istiyoruz.

Elimdeki cihazlar

1 tane fortigate 30E

2 tane Unifi AP 2 tane SSID yayını olacak bir tanesi şirket diğeri misafir.
1 tane 16port TPLink Switch

1 Sunucu

8 tane PC

Bir Fortilogger kullanıyoruz HOTSPOT u burdan  halledicem.  misafirler TC kimlik ile bağlanacak ve loglanacak 5651 uygun

Fortigate ve Showroom daki UNIFI A üzerinde nasıl VLAN yapabilirim. vlan konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

Unifi

Bu konu 4 yıl önce Mehmet Baki ARAKLI tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/02/2020 21:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

İki ürünü de ezbere bilmiyorum ama bu unifi düzey ap'lerde multi ssid ve vlan yeteneği zaten var. Bunu kurguladığınızda switch vs lerden vlan yapmadan da guest ve local wifi network ayırmış olursunuz. AP'lerde vlan network'lerinizi ayarlayacaksınız bunların iplerini ve rule'larını da firewall'a gireceksiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=rjIjuHYLFmU
bu size fikir verecektir. unifi forumda da oldukça fazla benzer yapılandırma örneği gördüm.
hotspot tarafı o ayrı o sizde planlamışsınız zaten. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2020 01:50

(@fatih-acar)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhabalar

vlan yapmak isterseniz şayet, fg de öncelikle bir lan altına vlan tanımlayıp bir id belirliyorsunuz. Dhcp ile. Sonra o id üzerinden fg çıkıp switche girecek porta taglama yapıyorsunuz. Daha sonra unifialara giren portlara da aynı idde vlan taglaması yapıyorsunuz.

Unifi tarafında ise controllerdan, o ssid için o vlanı tanımlıyorsunuz. ( https://prnt.sc/r8f4u8)

O ssi üzerinden bağlanan user o vlan üzerinden çıkış sağlıyor. Policyleri de verdikten sonra sanırım çıkış sağlayabilir.

Fortilogger tarafında ise biraz daha uğraş gerekiyor ancak onunda rehberi sitesinde var. User group oluşturup, oluşturduğun vlan interfacine captive portal linkini atıp policy route ve policy ile çıkış alabiliyorsunuz diye hatırlıyorum.

Gönderildi : 27/02/2020 13:48

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tekrardan Selam arkadaşlar,
Mevcutta ki Switch 16Port TPlink Yönetilemez bir switch.  Switch tarafında da VLAN tanımlama yapmam gerekecekmi? çünkü öyle bir özelliği yok

Gönderildi : 27/02/2020 15:26

(@fatih-acar)
Eminent Member

@mehmet-baki

Kesinlikle, managable bir switch lazım.

Gönderildi : 27/02/2020 15:47

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@fatih-acar Merhabalar, 

Siz kafamı karıştırdınız. geçmişte benzer bir soru sorulmuş orda Manage bir switch'e gerek yok denmiş. VLAN'ları Firewall tarafında ve Unifi tarafında yapılması yeterli denmiş. https://www.cozumpark.com/community/network-4/496950/#post-496950  

Gönderildi : 27/02/2020 16:37

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

@mehmet-baki

unifi üzerinde yeni bir ssid oluşturun. bu ssid misafirlerinizin bağlanacağı wifi ağınız olsun. bu wifi ağında guest network kısmını işaretlerseniz otomatik olarak diğer kaynaklarınıza misafirler erişemezler, sadece internet erişimi sağlarlar. istediğiniz tam olarak bu diye tahmin ediyorum.

unifi
Bu ileti 4 yıl önce Emrah YILMAZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 27/02/2020 16:56

(@zaferkalayci)
Gönderiler: 5
Active Member

Selamlar.

Ben forti 100e kullanıyorum. Daha önce pfsense  ve mikrotik kullandım. Hepimizin bildiği gibi Forti utm pazarında çok tercih edilen bir cihaz. Kobi segmentinde işe yarayan bir ürün. Fakat hotspot konusunda çok başarılı değil diye düsünüyorum. Ben hotspot tarafinda pfsense kullaniyorum. Bolca dökuman ve eğitim videosu var. Tc kimlik ve sms sorgusuda çalıştiriyor. Fortiden bir ip ile pfsense girip unifiler icin gerekli vlan yapilandirmasini pfsense de yaptim.

Bu ileti 4 yıl önce ZAFER KALAYCI tarafından düzenlendi

Gönderildi : 27/02/2020 18:25

(@fatih-acar)
Eminent Member

@mehmet-baki

Merhaba

Switch üzerinden unifi a geçiş olarak düşündüğüm bir işlemdi bu, eğer ki unifiyı switche değil de direkt fw portuna takarak yaparsanız tabiki switch aradan çıkıyor. Guest olarak kişi o ssidye o vlan üzerinden bağlanır orada da bundan bahsedilmiş.

cyberoam üzerinde bir port'a direk unifi ap takarak çözüm üretebilirsiniz.

Gönderildi : 28/02/2020 08:01

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Gönderen: @mehmet-baki

@fatih-acar Merhabalar, 

Siz kafamı karıştırdınız. geçmişte benzer bir soru sorulmuş orda Manage bir switch'e gerek yok denmiş. VLAN'ları Firewall tarafında ve Unifi tarafında yapılması yeterli denmiş. https://www.cozumpark.com/community/network-4/496950/#post-496950  

Mehmet bey,

Referans post içeriğinde verdiğim cevapta, firewall üzerinde vlan sonlandırılarak ap'nin direk bağlanmasını önerdim.

Benzer bir network mimarisini sizde gerçekleştirebilirsiniz, küçük/orta büyüklükte bir ofis ve yönetilebilir switch mevcut değil ise önerdiğim yöntemi uygulayın.

Bütçe sorunu yok ise yönetilebilir switch tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/02/2020 09:36

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar, 

değerli cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/02/2020 23:13

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Başınızı çok ağrıttım kusuruma bakmayın lütfen, değerli bilgilerinizle kurulumu istediğim gibi yapabildim.

Şuanku sorunum şu Unifi AP 3 adet bağladım KAT1,2 ve 3 olarak yeni nesil bir laptopla Kat1 deki unifiye bağlandığımda 5GHZ bandında 200mbit hızında bağlanıyor aynı laptopla kat2 ve kat3 e bağlandığım da ise 2.4GHZ 72mb olarak bağlanıyor.

Access pointler kablo ile HP switch'e bağlı SSD ler hepsinde aynı kanal ayarları otomatik'te  neden diğer katlardaki AP'ler de 72MB olarak hız alıyorumdur.  

ikinci sorumda ise diyelimki kat1 AP ye bağlıyım AP'den uzaklaştığım zaman otomatik olarak beni o AP'den atıp daha yakın olan AP'ye yönelendirme işini otomatik yaparmı.

teşekkürler 

Gönderildi : 01/03/2020 00:44

Paylaş: