Forum

Aptal switch'ler ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aptal switch'ler hakkında

7 Yazılar
5 Üyeler
3 Reactions
1,031 Görüntüleme
(@anaxa)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi çalışmalar dilerim öncelikle. Ben resmi bir kurumda çalışmaktayım. Bulunduğumuz bina 4 kattan oluşmakta. Sistem odasında 1000mbps internet hattı var modem brick modda ve direk olarak sophos güvenlik duvarına giriyor ardından 1.1li gruptan gövde switch e geliyor. Gövde switch ile de katlar arasında fiber ile haberleşiyor. Şimdi asıl sorun burada başlıyor. Gövde switch ile kabloyla direk bağlı olan makineler sorunsuz şekilde internete girebiliyor. Ancak bazı yerlerde araya aptal switch koymak gerektiren makineler bağlantı olduğu halde ne ağ arasında haberleşebiliyor ne de internete çıkabiliyor. Sistemi kapayıp açtığım zaman kısa bir süre çalışmaya başlıyor sonra tekrar donuyor veya kesiliyor. Fakat bugün deneme yaparken enteresan bir şey fark ettim eğer katlar arasındaki akıllı switch ile aptal switch arasına zyxel marka bir switch koyarsam internet geliyor o bölgede ama başka marka koyunca gelmiyor. Sizce bu sorunun çözümü nedir. Marka ve model fotoğraflarda mevcut.

IMG 20240612 170039
IMG 20240612 170053

Bu konu 5 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/06/2024 17:45
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4550
Co-Helper

Benzer eski tarihli konular forumda çok fazla var arayıp inceleyin. Kısaca rast gele sw'ler arası geçişler yapılmaz aptal sw dediklerinizi aradan çıkaracaksınız ya kablo çektireceksiniz yada stp destekleyen doğru ürün alımlarıyla omurgayı doğru kurguya getireceksiniz tümü çözülmüş olacak. Pek fazla deneyiminiz olmadığı anlaşılıyor kuruma ya danışmanlık aldırmanız lazım hızlı çözümleme için yada kendinize vakit ayıracaksınız switching konularını okuyup öğrenip uygulamaya geçeceksiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2024 21:36
Uğur COŞ reacted

Murat Demirbağ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Merhaba Uğur Bey,

Yapacağınız en sağlıklı çözümü aşağıda detaylı sıralamaya çalıştım.

1. Unmanaged (Aptal) Switchleri kaldırmak => Unmanaged Switchleri kaldırarak Network paket kayıplarını en aza indirgemiş ve Broadcast trafiğini engellemiş olursunuz.

2. F/O Bağlantı => Omurga ve Kenar Switcleriniz arasında Fiber Optik ile bağlayın. Mümkünse Switcler arasında atlama yapmamaya çalışın. (Yıldız Topoloji)

3. Kablolama => Cat5 ve/veya yıpranmış kablolarınız varsa mutlaka ayıklamanız gerekiyor. Bu sebeple loopu engellemiş olursunuz.

4. Etiketleme => Tüm Network kablolarınızı etiketmele yapın.

5. LACP (Link Aggregation Control Protocol) => Hem port yedekliliği, hem de Network hızınızı arttırırsınız.

6. VLAN => Vlan yapınız yok ise mutlaka olması gerekiyor. Mümkünse Vlan yapınızı Firewallda sonlardırmak. Bu sebeple Vlanlar arasında Policy oluruturup Güvenliği sıkılaştırmış olursunuz, örneğin Client DHPC Serverdan IP adresi alacak ise UDP/TCP 67 ve 67 portların açık olması yeterlidir, RDP, Https veya diğer portların kapalı olması daha sağlıklı olacaktır.

7. NOC => İleriki dönemlerde bütce durumunuza göre mutlaka almanızı tafsiye derim.

Gönderildi : 12/06/2024 21:40
Uğur COŞ reacted

(@anaxa)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim Ancak şu anda herhangi bir kablolama yapılması mümkün değil odalarda 4 kablo varsa switch'ten gelen geri kalan kullanıcılara mecbur o şekilde dağıtım yapmamız gerekiyor ancak kafamın olmadığını nokta adi switch'lerin sadece tek bir markasının çalışması. Bahsettiğim sistem yaklaşık 1 yıl boyunca çalışmış Ancak şu anda Yani bir haftadır böyle bir arıza ile karşılaşıyoruz ilk başta yanlış IP dağıttığını düşünüyordum katladı tamamen iptal ettim omurga switch'lerden 1.1 iP'sine Ping attım herhangi bir sorunla karşılaşmadım herhangi bir loop söz konusu değil. 

Gönderildi : 12/06/2024 22:21

Murat Demirbağ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 120
Estimable Member

@anaxa hocam,

Yatalak hastayı olimpiyatlara hazırlamayın bence. 😀 Yönetimden bütçe isteyin.

Gönderildi : 12/06/2024 22:50
Uğur COŞ reacted

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba malesef yönetilemez sw'ler ile tespit etmek gerçekten zor olacaktır. şu anki yapınızda şundan bundan demek gerçekten zor. ilk olarak wireshark ile kısa bir izleme yapmanızı öneririm. Eğer mevcut yapınız ile devam edecek iseniz kablo çekip test etme ve kablolama kontrol dışında pek bir seçenek kalmıyor.

Gönderildi : 13/06/2024 08:02

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1655
Noble Member

Aklıma ilk gelen Loop oldu. Akıllının biri sw'ten çıkan kabloyu tekrar sw'e takmış olabilir. Priz olarak da düşünmek lazım.

Gönderildi : 13/06/2024 17:14

Paylaş: