Forum

networkte bulunana ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

networkte bulunana modemin hangisini kullanıyorlar

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,049 Görüntüleme
(@mustafasaygili)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

mrb arkadaşlar
networkte 2 adet adsl hattım mevcut 1. hattı tüm clientlara dağıtıyorum dhcp ile 2.adsl hattınıda max 5 kullanıcıya kullandırıyorum dhcp serverdan mac adreslerine göre hangi adsl hattını kullancaksa ona yönlendirme yapıyorum.

sorunun benim bilgim dışında bazı kişiler 2.adsl hattı elle ip girerek kullanıyor bunu hangi ipler kullanıyor onu nasıl öğrenebilirim.
(kısaca networkümde bulunan pclerde hangi ağ geçidini kullanarak internete çıktığını öğrenebileceğim bir proğram varmı)çeşitli ip scanner proğramları denedim ama ip-mac adreslerini veriyor istediğimi elde edemedim.
(Modemlerin dhcp leri kapalı ipleri serverden dağıtıyorum.)

kolay gelsin

Gönderildi : 22/10/2008 19:48

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Kullandığınız modemde loglama seçeneği mevcut ise log tutturun. Bu sayede mac adreslerine ve ip adreslerine ulaşırsınız. Daha sonra elinizdeki mac adreslerinden kimin kullandığını görebilirsiniz. Ayrıca 2. adsl modemi max 5 kişiye kullandırıyorum diyorsunuz. Modem üzerinde eğer var ise güvenlik sekmesinde mac adreslerine göre izin verin böylelikle başkası istesede kullanamaz. (Tabi başka yöntemler kullanmaz ise)

Gönderildi : 22/10/2008 20:00

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

malesef modemimde  log tutma özelliği yok.
ağdaki tüm pclerin ağ geçidini nasıl görebilirim böyle bir proğram mevcutmudur.(baze ip scanner proğramları kullandım ama ulaşamadım ağ geçitlerine)

teşekkür ederim.kolay gelsin

Gönderildi : 23/10/2008 14:18

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Selam;

Öncelikle kullanıcılar IP ayarlarını niçin değiştirebiliyorlar, Domain User yetkisi neden vermediniz? Sorununuza gelince netscan programcığı ile bulabilirsiniz (en azından ben IP bulmak için bu programı kullanıyorum). Nasıla gelince TCP/IP Properties ekranında  Advanced butonuna basarak ethernet kartına 2nci bir IP adresi ve takip edeceğiniz Modemin IP sini de 2nci Default Gateways olarak ekleyin ve programı çalıştırdığınızda IP aralığını şu şekilde girin 192.168.1.0 - 192.168.2.254

[img] [/img]

Gönderildi : 23/10/2008 14:55

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim sinan bey

ama ağdaki tüm bilgisayarları bazı nedenerden dolayı domaine alamıyorum o yüzden admin çalışmak zorundalar ama bu seferde böle sorunlar çıkıyor önerdiğiniz proğramıda kullandım ama malesef ip bazında kalıyor.

ağ geçidini görebileceğim ayrıntılı bir proğram yokmudur

kolay gelsin 

Gönderildi : 23/10/2008 16:00

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Şimdi benim anlayamadığım ağ geçidini görmekten kastınız nedir. Ben göndermiş olduğum resimden 1nci ve 2nci modemimi kimler kullanıyor görebiliyorum. Sizinde istediğiniz bu değil miydi?

[img] [/img]

Gönderildi : 23/10/2008 16:12

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Ne yaptınız sonuca ulaşabildiniz mi?

Gönderildi : 23/10/2008 19:54

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

malesef hocam ulaşamadım sonuca dediğinizi yaptığımda ip alamıyorum

proğram olarak direk ağ geçitlerini listeleyen bir proğram varmı veya network şemasını çıkaran proğramlarla buna ulaşabilirmiyim (hangi Proğramlarla)

Gönderildi : 27/10/2008 13:10

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba,

IP adreslerini değiştiren kullanıcıları  eş zamanlı takip etmen  senin için çok zor olacaktır ve zaman kaybıdır kullanıcılar local admin haklarına mı sahipler ? power user çeksen IP sekmesine müdahale edemezler diye düşünüyorum

Gönderildi : 27/10/2008 13:16

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar yapıtan tam bvahsetmedim bütün bilgisayarlar domaine kayıtlı değil ve bu bilgisayarlar direk adminde çalışıyorlar bunları kurumyapısı olarak değiştiremem admin çalışmaları gerekiyor ama bazı kişiler benim networke dağıtmadığım hattı kullanıyorlar bunuda ağ geçidini değiştirerek yapıyorlar bunu yapanları bulmam gerekiyor networkteki bilgisayarların ağ geçitlerini gösterebilecek bi proğram olsa

başka aklıma birşey gelmiyor

kolay gelsin iyi çalışmalar

Gönderildi : 27/10/2008 14:41

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Merhaba,

Rafet hacamın önerdiği yolu izledinizmi Modem üzerinde böyle mac filtring yapmayı ?

Gönderildi : 27/10/2008 15:03

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yapmadım hocam ama ben sorunu açan bilgisayarları (kullanıcıları) bulmam gerekiyor.ip sini öğrenebilsem sorunu o şekilde halledeceğim ama bulmadan o şekilde yapamam

Gönderildi : 27/10/2008 15:46

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Merhaba,

Bunları bulmaya çalışmak zaman kaybından başka bir şey değildir sürekli değişecektir kesin çözüm modem üzerinden internete çıkacak kullanıcıları belirleyin ve bunların mac adreslerine izin verin  izni olmayan kullanıcı çıkamıyacaktır  karar sizin

Gönderildi : 27/10/2008 16:25

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar ben bunları bulmak zorundayım ve kim olduğünu raporlamam gerekiyor bulduktan sonra zaten mac adresinden girecek olanları ayarlayacağım modemden çözümü dediğiniz gibi yapacağım ama benim bunu nasıl bulacağıma bi kafa yorsak bi proğram yöntem vs yokmu

kolay gelsin iyi çalışmalar

Gönderildi : 28/10/2008 12:18

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Sanırım Sinan Hocam'ın anlattığı yöntemi anlamadınız. Ben kısaca özetliyeyim.

1. ADSL Modem ip numarası aralığı : 192.168.1.0 - 192.168.1.255

2. ADSL Modem ip numarası aralığı : 192.168.2.0 - 192.168.2.255

Şimdi siz ip numaralarına izin vermediğiniz modem 1. modem olduğunu varsayıyorum. Şimdi siz yukarıda bahsedilen program ile 1. ip numarası aralığını tarattığında o ip aralığında olan tüm bilgisayarlar size listelenecektir.

Örneğin : 192.168.1.1 = Ahmet'in kullandığı bilgisayar (1. modem ip aralığında) ve siz izin vermişsiniz.

192.168.1.2 = Mehmet'in kullandığı bilgisayar (1. modem ip arallığında) ve siz izin vermemişsiniz. İşte manuel ip atayan kullanıcınız!

Daha sonra 2. modem ip aralığını tarattırsanız kullananları listelersiniz. Bu iki listeyi döküm alıp raporlarsınız!

Gönderildi : 28/10/2008 13:27

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim
ben tam anlatamadım kusura bakmayın ayrıntılı yazıyorum.

şimdi server 192.168.1.15 -192.168.1.254 aralığında dhcp server ip dağıtıyor bu ip aralığı içerisinde 2 adet adsl modemim var

1. adsl modem ip si : 192.168.1.5 (dhcp ağ geçidi olarak bunu dağıtıyor)
2. adsl modem ip si : 192.168.1.6 (bunu kimse bilmiyor)
   (modemlerin dhcp leri kapalı durumda)

şimdi aynı ip aralığında olduğu bazı kişiler 192.168.1.6 ipsini elle ağ geçidi olarak verdilermi 2. adsl modemi kullanarak internete çıkıyorlar dolayısı ile buda modemin üzerinte hesapta olmayan bir yük getiriyorki bendebunu istemiyorum.

şimdi elle 192.168.1.6 ipsini veren bilgisayarları nasıl bulabilirim.
bazı network  yapısını çıkaran proğramlar (3com_network_supervisor) kullandım acaba görebilirmiyim diye ama malesef ondada sonuç alamadım.

Gönderildi : 28/10/2008 14:07

(@sinankahraman)
Illustrious Member

192.168.1.6 ip li modeme kimler ne için kullanıyor? Modemin ip sini değiştirme şansınız var mı? Mesela 192.168.2.1 yapın.

Gönderildi : 28/10/2008 19:51

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member

192.168.1.6 lı modemin kullanan kullanıcıları biliyorsan mac adreslerini gir modeme olay çözülsün......İllaki ben bu değiştiren kişileri bulmam gerekiyor dersen o başka....

Gönderildi : 28/10/2008 21:05

(@rafets-ayata)
Üye

Kullandığınız modemlerin marka ve modellerini belirtir misiniz lütfen.

Gönderildi : 28/10/2008 22:25

Sayfa 1 / 2
Paylaş: