Forum

DHCP Problemi(Netwo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DHCP Problemi(Networkde bulunamayan bir cihaz var)

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,029 Görüntüleme
(@UgurMETE)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firma içerisinde bir ader dhcp sunucumuz var. Birkaç gündür sistemde var olmayan bir bloktan ip dağıtan bir cihaz türedi. Ne olduğunu bulamıyorum. IP dağıtan adres 192.168.0.254 olarak görünüyor ama ping, ssh, web erişimi veya başka bir yolla erişemedim. Kablo ile bağlanan cihazlarda problem yok ama wireless cihazlarda iki cihazdan biri bu ne idüğü belirsiz cihazdan ip alıyor ve beni çok uğraştırıyor. Switch üzerinden dhcp snooping i aktif edince benim DHCP sunucumu da engelliyor. Bu cihazı nasıl tespit edebilirim ya da nasıl engelleyebilirim? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 07/04/2017 19:21

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ugur Bey Merhaba,

Sizin dhcp sunucusunun baglı oldugu portu dhcp snooping ayarlarında trust olarak iişaretlerseniz. Sadece sizin dhcp sunucusu ip dağıtabiliyor olmalı, sonrasında sw loglarında yada debugging yaparak hangi porttan gelen dhcp paketlerinin engellendigini görerek kaynagı tespit edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 07/04/2017 19:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Wifi dediğinize göre mobile üzeri wifi analyzer uygulamalar ile konumunu bulabiliyor olmanız lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/04/2017 23:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Firma içerisinde bir ader dhcp sunucumuz var. Birkaç gündür sistemde var olmayan bir bloktan ip dağıtan bir cihaz türedi. Ne olduğunu bulamıyorum. IP dağıtan adres 192.168.0.254 olarak görünüyor ama ping, ssh, web erişimi veya başka bir yolla erişemedim. Kablo ile bağlanan cihazlarda problem yok ama wireless cihazlarda iki cihazdan biri bu ne idüğü belirsiz cihazdan ip alıyor ve beni çok uğraştırıyor. Switch üzerinden dhcp snooping i aktif edince benim DHCP sunucumu da engelliyor. Bu cihazı nasıl tespit edebilirim ya da nasıl engelleyebilirim? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba, cihazın nerede olduğunu bulmak için wireshark ile networkü dinleyin DHCP offer paktlerinden DHCP cevapları veren cihazın MAC adresini bulun, switch üzerinde ARP tablosuna bakın ve bu MAC adrsinin kayıtlı olduğu portu tespit edin. Bu şekilde yerini bulursunuz tabi durum eğer ki kabloludan kablolosuza gerçeklşiyor ise. Eğer durum kablosuzdan kablosuza ise bu durumda AP tarafında güvenlik almak gerek ne AP kullandığınızı bilmiyrum ama DrayTek AP lerde bu sorunu çözmek için AP üzerinde DHCP relay yapıyoruz ve DHCP paketi gönderen cihazı block liste alıyoruz bu ağ bir misafir ağı ise Wifi den Wifi ya bağlantıları kapatıyoruz. SUNDRAY tarafında zaten AP bir switchdir mantıgı var ve DHCP snooping switch üzerinde aktif edilebiliyor.

Switch tarafında snooping için asıl DHCP sunucunuzun olduğu portu TRUST seçmelisiniz.

Gönderildi : 10/04/2017 14:38

(@UgurMETE)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merhaba, cihazın nerede olduğunu bulmak için wireshark ile networkü dinleyin DHCP offer paktlerinden DHCP cevapları veren cihazın MAC adresini bulun, switch üzerinde ARP tablosuna bakın ve bu MAC adrsinin kayıtlı olduğu portu tespit edin. Bu şekilde yerini bulursunuz tabi durum eğer ki kabloludan kablolosuza gerçeklşiyor ise. Eğer durum kablosuzdan kablosuza ise bu durumda AP tarafında güvenlik almak gerek ne AP kullandığınızı bilmiyrum ama DrayTek AP lerde bu sorunu çözmek için AP üzerinde DHCP relay yapıyoruz ve DHCP paketi gönderen cihazı block liste alıyoruz bu ağ bir misafir ağı ise Wifi den Wifi ya bağlantıları kapatıyoruz. SUNDRAY tarafında zaten AP bir switchdir mantıgı var ve DHCP snooping switch üzerinde aktif edilebiliyor.

Switch tarafında snooping için asıl DHCP sunucunuzun olduğu portu TRUST seçmelisiniz.

Arp aklıöa gelmemişti. MAc adresinden Depodaki bir AP nin dağıttığını tespit edebildim. Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

Gönderildi : 10/04/2017 20:17

Paylaş: