Forum

Otel Network Wi-Fi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Otel Network Wi-Fi Problemi ("Cyberoam- Hp -Tp Link")

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
539 Görüntüleme
(@hakanakin)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Forumdaki bir çok makaleye benzer sorunlar için baktım . belki fikriniz olursa diye 2 gündür çözemediğim hikayemi paylaşıyorum

Ortamda
Firewall: Cyberoam50ing
Switch : Hp 48Port Web Mang.
Ap:      24 Adet Tp Link TL-WA801ND bulunmakta.
Bina: 6 Katlı.  (Her bir katta 4 AP)

Ap cihazlarının her birine statik ip adresi verip aynı ssid ve aynı şifreleme protokolünden kurulumu gerçekleştirdim.
Kanal Ayarlarını herbirinde farklı farklı ayarladım (İki aynı kanallı ap birbirini görmüyor)

Problem İse.
Sistem bir süre sorunsuz çalışıyor ap'ler arası geçişler gayet normal. 

En Fazla 30 Dk Sonra switch ışıkları delirmeye başlıyor hızlıca yanıp sönüyor, hiç  bir ap ye erişilemiyor . bağlantı kurulmuyor o sırada Kablolu bağlantılar çalışıyor.  Tam o switchlerin delirme esnasında ap cihazlarına ping bile gitmiyor.  

Switchdeki bütün kabloları tek tek çekiyorum düzelmiyor. kablolama ile ilgili testleride yaptım bir hata bulamadım.  hatta switchdeki bütün apleri tek tek çıkartırken rastgele son 2 tane kalınca düzeliyor.

Sonra kabloları tekrar tek tek bağlıyorum gayet normal çalışıyor 15-20 dk sonra aynı durum.   
Sistemi düzelmesi için ya tüm kabloları söküp takıyorum yada switchi resetliyorum.  

tabi bu düzelme max 30 dk . yoğun bağlanmaya göre 10 dk ye bile düşebiliyor.

Sorunun tam olarak kaynağını bulamadım. 

Fikirlerinize düşüncelerize açığım.
Saygılar.

Gönderildi : 27/08/2016 16:45

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

TP-Link AP'ler 7/24 ve Otel ortamında çalışmaya uygun ürün değiller. Daha kurumsal/prof ürünler kullanın. Filtreleme yaparak fazla download'ı sınırlayın.

Gönderildi : 27/08/2016 18:12

(@hakanakin)
Active Member
Konu başlatıcı

TP-Link AP'ler 7/24 ve Otel ortamında çalışmaya uygun ürün değiller. Daha kurumsal/prof ürünler kullanın. Filtreleme yaparak fazla download'ı sınırlayın.

En son 4 adet ap aktif bırakarak. Deneme yaptık  gene erişilemez oldu. Malesef.

Gönderildi : 27/08/2016 20:19

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Resul bey'in de belirttiği gibi, kurumsal tarafta 1/100 adet farketmeksizin tp-link vb. markaları tercih etmenizi önermem.

mevcut lokasyon yakınında baz istasyonu var mı ?

kablosuz tarafta, kanal taraması yaptınız mı ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2016 00:07

(@hakanakin)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Resul bey'in de belirttiği gibi, kurumsal tarafta 1/100 adet farketmeksizin tp-link vb. markaları tercih etmenizi önermem.

Merhabalar baz istasyonu tarafında emin değilim ama kanal taramasını gözden geçireceğim teşekkürler.

Bu arada yabancı forumlarda araştırmalarım sonucundan aynı model cihazın V2 sürümünde bu sorun yaşanmış bir firmware update ile çözülmüş.
Bizdekiler V3 sürümü olduğundan o ihtimali düşünmüyorum ama güncel bir fimrware mevcut . sıradaki işlem olarak onu uygulacağım

Gönderildi : 28/08/2016 14:59

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

merhaba,

Merhabalar baz istasyonu tarafında emin değilim ama kanal taramasını gözden geçireceğim teşekkürler.

Bu arada yabancı forumlarda araştırmalarım sonucundan aynı model cihazın V2 sürümünde bu sorun yaşanmış bir firmware update ile çözülmüş.
Bizdekiler V3 sürümü olduğundan o ihtimali düşünmüyorum ama güncel bir fimrware mevcut . sıradaki işlem olarak onu uygulacağım

Belki de Switch'te bir sorun vardır?

Gönderildi : 30/08/2016 12:25

(@hakanakin)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Belki de Switch'te bir sorun vardır?

Sorunum çözülmüştür.

Evet Switch den şüphelendim denemelik bir switch takarak gene aynı hataya düştü.

En başta yapmaktan kaçındığım işlem firmware güncellemesinden sonra problem düzeldi.

24 Tane Ap yi tek tek firmware güncellemesi yapınca bir sorun kalmadı.

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Gönderildi : 31/08/2016 19:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

geri bildirim için teşekkürler.

yine de bu tarz kurumsal projelerde benzer markaları kullanmamanız öneririm, fazlasıyla uğraştırır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/09/2016 00:04

Paylaş: