Forum

ip kayıtlarnı kayıt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ip kayıtlarnı kayıt altına almak...

36 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
(@OguzhanTUNC)
Gönderiler: 390
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar İp kayıtlarının loglarını tutmak için bana yol göstere bilceğiniz bir ayarlama yada program varmıdır... free olarak..!!

Gönderildi : 11/07/2011 13:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba sorunuz çok genel olmuş tam olarak ne yapmak istiyorsunuz kim hangi ip adresini almış v.s. bunumu görmek istiyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/07/2011 13:07

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

sorun şu ki 172.16.x.x no lu ip den kullanıcılar nerelere girmiş bunun kayıtlarını tutması gerek..kısacası internete çıktığı vakitte internet ortamında hangi sayfalardan geçmiş görebilelim... bir de bu zaten bizim müşteri için vermiş olduğumu internet bunu ISA SERVER üzerinden kontrolünü yapamıyorum... 4ipnet cihazımız üzerinden müşteri internetine çıkıyor tabiki bunlar şifreli cihazlar username ve password u var...daha önce gelen firmadan arkadaşlar 4 ipnet üzerinden internet erişimi yapanların log kayıtlarını xampp server üzerinden yapmıştı ama şu anda o firma ile irtiabatımız yok..

Gönderildi : 11/07/2011 13:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba isa üzerinden neden görmiyorsunuz anlayamadım? İsa düzgün yapılandırılmış ve çalııyor ise alacağınız raparlar ile bunu sağlayabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/07/2011 13:39

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hoca kısa bizde iki tane ıp blokları var birisi iç network e bakıyor birisi dış network e bakıyor...

dış network e bakan müşteri internetini sağlayan 4ipnet cihazımız iç network e bakan ise ısa server üzerinden geçiyor... ikisininden hatları ve ip blokları farklı ben içle dışı birleştirmek istemiyorum sadece dış network ü kontrol altına almak istiyorum...

Gönderildi : 11/07/2011 14:27

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

ipcop üzerinden dış tarafı takip edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Gönderildi : 11/07/2011 16:30

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

NASIL YANİ...? aslında durumun sakatlığı şurada müşteri örneğin interneti ücretli olarak kullanıyor...ben kullandım yada kullanmadım tartışması söz konusu oluyor.. bunun kontrolünü ve datasını elimde her zaman tutmam gerekiyor sistem otomatik olarak .txt olarak atması lazım..

Gönderildi : 11/07/2011 16:31

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

bizde 4 tane hat var ama bunun 2 sini departmanlar kullanıyor 2 sini müşteriler...

müşteri tarafını cihaz üzerinden load balance yaptık...

Gönderildi : 11/07/2011 16:33

(@TanBora)
Reputable Member

internet cafelerin kullandığı akınsoft cafe plus gibi bir yazılım da kullanabilirsiniz ancak yapıyı ve daha detaylı bilgiler paylaşırsanız daha farklı önerilerde gelecektir. Benim ilk söylediğim bir sisteme ipcop kurarsınız ve internet trafiği onun üzerinden geçer ve kim nereye girmiş çıkmış görebilirsiniz. Hatta içerik filtreleme bile yapabilirsiniz.

Gönderildi : 11/07/2011 17:09

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hoca zaten senin dediğin şey şu normal internet kafe gibi değil müşteri kendi pc sini getiriyor resepsiyondan kullanıcı şifresini alıp internetine giriyor... internet ise 4ipnet diye hotspot cihaz var şifreleme sayfasını oluşturan bunun üzerinden çıkıyor kısacası... bende o cihazın üzerinden kullanıcı kayıtlarını otomatik olarak local bir pc ye dökmek istiyorum...

Gönderildi : 11/07/2011 17:31

(@TanBora)
Reputable Member

Hotspot varsa ve o cihazda log nasıl yok o zaman bunu anlamadım ?

Gönderildi : 11/07/2011 17:38

(@TanBora)
Reputable Member

Ayrıca lütfen yanlış anlamayın ama en baştan detaylı bir şekilde yapınızı anlatırsanız net bir çözüme daha çabuk ulaşırsınız.

Gönderildi : 11/07/2011 17:40

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam hotspot un tutmuş olduğu log kayıtları 3-4 günlük sürüyor ve otomatik olarak yeni kullanıclar mutlaka dahil oluyor 3-4 gün sonra yeni log kayıtlarını tutuyor...

Gönderildi : 11/07/2011 18:54

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

ben bu kayıtların sürekliliğini korumak için... 3-4 gün sonra tekrar başa alsa bile eski log kayıtlarını günlük olarak local bir pc de depolamak istiyorum güvenlik açısından

Gönderildi : 11/07/2011 18:57

(@TanBora)
Reputable Member

hotspot üreticisi veya satıcısı ile görüşün önce derim. Sadece 3-4 günlük kayıt tutması mantıksız. Hatta bir ayarı vardır mutlaka.

Gönderildi : 11/07/2011 19:01

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hoca bende anlamadım satmış olduğu firmadaki adamlar geldi ayarlamasını xampp üzerinden yaptı o cihazın ipsini verdi logları düşmeye başladı ama o işlemi yaparken ben başında yoktum olsaydım bu soruyu sorma gibi durumum olmazdı açıkcası 🙂

Gönderildi : 11/07/2011 19:07

(@TanBora)
Reputable Member

Cihaz üzerindeki marka-model numarasına göre internette araştırdınızmı ?

Gönderildi : 11/07/2011 19:18

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

araştırdım dostum malesef yok...normal bir cihazın ipsini verip o cihaz üzerindeki loglarını tutacak bir ayar yokmudur yaw 🙁 sıyırıcam resmen... elemanda işden çıkmış o yapılandırmayı bilen tek kişi... 🙁

Gönderildi : 11/07/2011 19:22

(@TanBora)
Reputable Member

O cihazı yapan firma mutlaka vardır ve onunla ilgili bir dökümanda mutlaka vardır internette diye düşünüyorum. Ayrıca eleman işten çıktı anlayan başka kimse yok diye bir durumda ilginç ötesi.

Gönderildi : 11/07/2011 20:01

Sayfa 1 / 2
Paylaş: