Forum

Network Kablolama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Kablolama

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocalarım merhaba bir binaya koblo döşemeye nasıl başlanmalı nasıl planlanmaları nelere dikkat edilmeli bunları anlatan bir döküman yada görsel varmı yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 11/07/2010 22:28

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

Yapısal kablolama konusu aslinda cok geniş bir konu hatta bu konuya özel olarak yazılmış yazılımlar bile bulunmakadır. En çok dikkat etmeniz gereken noktalar;

* Kullanacağınız kablo çeşidi (cat6-7 etc.) 

* Switchlerin Clientlara uzaklığı,

* Profesonel ekipmanlar kullanmak, ( Kablo ucu takılı olan clientın kabindeki yerini bulan ekipmanlar bile var bunların arasında)

* Kablolama sonlandırmaları sıva üstü prizlerle yapmak, ( direk olarak clienta bağlamamak)

* Minimum sayıda hatta hiç elle yapılmış kablo kullanmamak,

Yakın zamanda tüm firmamın network yapısı (kablolama dahil) değiştirdim ve bu aklıma ilk gelen konulardır.

Yazılım Detay,

http://www.youtube.com/watch?v=e1mYmX8pJxk

Gönderildi : 11/07/2010 23:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Uzun zamandır kablo işi ile uğraşmadım 😀 ama bu işin en temel sırrı kablolamaya uç noktadan başlamaktır bu şekilde uç noktadan merkeze gelene kadar hem daha az kablo ile uğraşırsın hemde her oda diğer kalolara katacağın kabloları ayrıştırarak sonradan çıkabilecek sorunlaraçözüm bulursun. Birde her ne olursa olsun bir odadan diğerine geçerken son oda için her kabloda fazlalık bırak.

Kablo kanallarından manyetik alan oluşturacak elektirik hatları çekme kalorifer borularının olduğu kısımlarda mümkünse kabloları jelatin ile sar ki ısı fazla etkilemesin.

vs vs vs... inan unutmuşum nrdeyse 10 senedir hiç uğraşmadım bina kablolaması ile.

Gönderildi : 12/07/2010 05:02

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocalarım teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/07/2010 05:40

Paylaş: