Forum

Merak Mail Server S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Merak Mail Server Sorunu

24 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,707 Görüntüleme
(@DemirhanSARAC)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Belki bir çok kullanıcıdan alacağım uyarı üzerine "daha önce bu konu açıldı biraz bak araştır sonra aç" diye bir yazı gelebilir öncelikle bunun açıklamasını yapayım, Merak Mail Server sorunları üzerine açılan tüm konulara baktım sorunum ( http://www.cozumpark.com/forums/thread/233639.aspx ) bu linkte bulunan sorunla hemen hemen benzeri fakat aşağıda da belirttiğim gibi DGN - BURSA ISP'de barınıyor sunucumuz 25 portu ile bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, gün içinde kısıtlanan portlar hakkında detaylı bilgi aktaracaklar fakat yinede danışmak istiyorum büyüklerime.

Sorunum dışardan da mail alamıyorum, dışarıya da mail atamıyorum servislere bakıyorum aşağıdaki gibi bir uyarı alıyorum.

Testing DNS Server '79.171.16.6;79.171.17.6'...
DNS Test Successful.

Testing Primary Domain 'iistr.com' for MX Record...
Primary Domain Test Successful.

Testing Internet Connectivity...
Internet Connectivity Test Error.
Either the Internet connection is down or the destination host is unreachable.

Testing Internet Services...
Internet Services Test Successful.

Testing SMTP Message Transfer...
SMTP Message Transfer Test Successful.

Loglardan da bir örnek aşağıya veriyorum, 

127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 Connected
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 220 mail.iistr.com ESMTP Merak 8.0.3; Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 <<< HELO sunucu814
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 250 mail.iistr.com Hello sunucu814 [127.0.0.1], pleased to meet you.
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 <<< MAIL FROM:<satis@iistr.com>
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 250 2.1.0 <satis@iistr.com>... Sender ok
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 <<< RCPT TO:<[email protected]>
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 250 2.1.5 <[email protected]>... Recipient ok; will forward
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 <<< DATA
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 354 Enter mail, end with "." on a line by itself
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 *** <satis@iistr.com> <[email protected]> 1 210 00:00:00 OK
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 250 2.6.0 210 bytes received in 00:00:00; Message accepted for delivery
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 <<< QUIT
127.0.0.1       [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 >>> 221 2.0.0 mail.iistr.com closing connection
SYSTEM          [00001BB4] Mon, 26 Sep 2011 01:32:14 +0300 Disconnected

Mail attıktan sonra aldığım cevap aşağıda ki gibi ; 

Mail Delivery Subsystem [email protected] Kime: bana
ayrıntılar 24 Eyl (2 gün önce)

Delivery to the following recipient failed permanently:

[email protected]

Technical details of permanent failure:
The recipient server did not accept our requests to connect. Learn more at http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=7720
[mail.degolfjeans.com. (10): Connection timed out]

----- Original message -----

MIME-Version: 1.0
Received: by 10.223.11.23 with SMTP id r23mr729996far.38.

1316594529859; Wed,
 21 Sep 2011 01:42:09 -0700 (PDT)
Received: by 10.152.3.168 with HTTP; Wed, 21 Sep 2011 01:42:09 -0700 (PDT)
Date: Wed, 21 Sep 2011 11:42:09 +0300
Message-ID: <CAP+5DvbWHazVcnBZHTCTN2g_rzkJTuFTfSCwvmHKX1dXoW7Z6w@mail.gmail.com>
Subject: merhaba degolf
From: =?ISO-8859-1?Q?Demirhan_SARA=C7?= <[email protected]>
To: [email protected]
Content-Type: multipart/alternative; boundary=00151744831443f94a04ad6f8da3

Sıkıntının nereden kaynaklı olduğunu henüz bulabilmiş değilim, sunucumuz bir ISP 'de ( DGN - Bursa ) barınıyor. Şirketimiz için kullandığımızdan mail sıkıntısını biran önce çözmek zorundayım 1 haftadır uğraş veriyorum fakat altından kalkamadım artık. Mailler kuyrukta bekliyor gitmek için, merak mail server administrator penceresinde görebiliyorum bunu.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/09/2011 14:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

bu ip adresi eğer sizin ip adresiniz ise sorun firewall kaynaklı gibi çünkü telnet çekemiyoruz

93.186.120.103

veya smtp servisi çalışmıyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2011 16:46

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam, SMTP servisi şuanda çekiyor ve sunucuda resimdede göreceğiniz üzere herhangi bir firewall kurulu değil, windows firewall ise kapalı konumda.

Fakat buna rağmen sıkıntım devam ediyor, telnet çekemiyorsunuz ( 25 ) port açık konumda olması gerekiyor diye biliyorum.sunucu durumu

Gönderildi : 26/09/2011 17:14

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

SMTP server birbirleri ile 25 portdan konusurlar. O yüzden illaki basic port 25 olması gerek. Altarnate prot ancak 587 yapıp ADSL kullanıcılarının ulaşması için açabilirsiniz. Mail de bu yüzden alıp godneremiyorsunuz.

Yardımınız için teşekkür ederim, fakat bundan kaynaklanmadığını biliyordum çünkü daha önce basic portum 25'di 2nd portum 587 'di değiştirdim sonra bu durumu yinede olmamıştı şimdi tekrar dediğiniz şekilde yaptım ve tekrar bir deneme yaptım ( smtp servisini restart ettim bu arada port değiştirme işlemi sonrasında ) hala sorun devam ediyor.

Server Diagnostics'in bilgileri hala aynı

Testing DNS Server '79.171.16.6;79.171.17.6'...
DNS Test Successful.

Testing Primary Domain 'iistr.com' for MX Record...
Primary Domain Test Successful.

Testing Internet Connectivity...
Internet Connectivity Test Error.
Either the Internet connection is down or the destination host is unreachable.

Testing Internet Services...
Internet Services Test Successful.

Testing SMTP Message Transfer...
SMTP Message Transfer Test Successful.

Hakan hocamın dediği telnet ile erişim sağlayamıyorum konusu biraz karıştırdı kafamı, şimdi ISP 'e sordum herhangi bir kısıtlama yok dediler ki zaten Datacenter'da herhangi bir kısıtlama olmamak ile birlikte mail servers için herşey açık durumdadır diye düşünüyorum. Aslında şunuda eklemek isterim, Merak Mail Server'den önce MailEnable Standard 1.9 ( Plesk 8.2 ) 'nin vermiş olduğu bir mail server hizmetini kullanıyordum bundada aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Gerçi bir süre normal çalışıyordu, Outlook'tan gitmiyordu WEB üzerinden gidiyordu mail ve normal şekilde outlook'a da mail geliyordu sonra tamamen kesilince mail trafiği Merak Mail Server kurdum ve birde bu sistemi deneyim dedim ama bundada aynısını yaptı.

Gönderildi : 26/09/2011 18:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Demirhan bey basic port 25 olmalı, firewall kapalı veya 25 nolu port için izinli olmalı, windows firewall dışında sizi internete bağlayan modem vb bir cihaz üzerinde 25 nolu port bu bilgisayara map olmalı, ayrıca size hizmet veren ISP üzerinden sağlanan hat için yine 25 nolu port açık olmalı.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2011 19:34

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Demirhan bey basic port 25 olmalı, firewall kapalı veya 25 nolu port için izinli olmalı, windows firewall dışında sizi internete bağlayan modem vb bir cihaz üzerinde 25 nolu port bu bilgisayara map olmalı, ayrıca size hizmet veren ISP üzerinden sağlanan hat için yine 25 nolu port açık olmalı.

Bugün gün içinde datacenter ile iletişime geçeceğim, 25 nolu port ile bilgi alacağım. Teşekkürler Hakan hocam.

Siz isp spamgw hizmeti mi alıyorsunuz yoksa dc bir dedicated mı var ?

Kendi sunucumuzu datacenter 'a gönderdik oradan co-location hizmeti alıyoruz.

Gönderildi : 27/09/2011 12:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Siz internete nasıl çıkıyorsunuz ? ADSL model vb mi ? Bunun üzerinde port redirection yaptınız mı 25 nolu port için ?

Gönderildi : 27/09/2011 13:41

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

İşletim sisteminde bulunan  firewall 25 port izin veriniz. Yada antivirüs vs. Portun açık olduğunu ama filtelenmıs olduğu gozukuyor. Co-loaction ücretine mukabil firewall hizmeti alıyormunuz ? ISP vital olduğunu goruyorum. İstersen bir telefon açıp sorun bir daha.

Şöyle söyleyim 25 portunda sıkıntı olduğu zaten ortada, basic portu 26 olarak değiştirdiğimde telnet üzerinden bağlantı kurabiliyorum. Bu yüzden firewall ile bir sıkıntım yok yani SMTP portu 26 yaptığımda telnet ile bağlanmayı denediğimde bağlanabiliyorum ama 25 yaptığımda yine bağlantıda sıkıntı yaşıyorum bağlanmıyor yani. Bu ISP ile irtibata geçeyim.

Gönderildi : 01/10/2011 13:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet dediğimiz gibi çıktı sorun 🙂

Gönderildi : 01/10/2011 19:16

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet dediğimiz gibi çıktı sorun 🙂

Hocam dediğiniz gibi yaptım, fakat hala sıkıntılarımız devam ediyor. Dışardan içeriye, içerden dışarıya mail atma sıkıntımız aynı.

MXTOOL 'dan baktığımda SMTP ile DNS eşleşmediğine dair Warning uyarısı veriyor, DNS 'leri değiştirip Türk Telekom DNS 'leri ile denedim bu seferde MX Hatası almaya başladım. Tekrar eski haline çevirdim bende. Anlamadım gitti 2 haftadır bu sorunla uğraşıyorum düzeltmek mi değil 1 adım bile gidemedim 🙂 

Gönderildi : 02/10/2011 16:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorun bu değilmiş demek doğru değil, bu durumda bizim emeğimize yazık edersin.

Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yok,

telnet x.x.x.x 25

cevap vermiyor ise senin mail alman mümkün değil. Ne olabilir firewall, açık değil dedin, port 25 değildir onu düzel o da değil dedin o zaman ISP dedik o çıktı, şimdi buna rağmen mail gönderemiyor olabilirsin onada bakarız.

şimdi kendi mail serverımdan denedim 25 nolu port açık, çok geç geldi ama geldi bu da ayrı bir case bence, neyse

ancak senin ns server da sensin anladığım kadarı ile ve bu dns üzerinde mx yok çok ilginç olarak

http://www.intodns.com/iistr.com

Eğer dns senin üzerinde ise firewall dan 53 tcp/udp portlarını bu dns server' a açman lazım ve buraya mail isminde bir A kaydı ( isim önemli değil ) ve bu kayda karşılık dış bacak ip adresini yazmalı sonra buradan bir mx oluşturman lazım, ardından  yine bu dns üzerinde spf açman ve ip yi sana kim veriyor ise ona ptr açtırman lazım

örnek senin ptr şu anda

static.vital.net.tr.

yani buradanda çuvallıyor senin sistem.

Gönderildi : 02/10/2011 16:15

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle kurduğum cümlenin bu şekilde algılanacağını düşünmeden kurduğum için özür dilerim.

Ben sizin öğrencinizdim zaten, fakat işte dersleri kaçırmak felan kötü oluyormuş sonradan anladık bunları 🙂 Telnet'in geç cevap vermesi saldırıdan kaynaklanıyordu 12:30 - 13:30 arasında saldırı nedeniyle hatlarda kesilmeler ve problemler yaşadık.

Evet hocam NS Server kendi üzerime kayıtlı ve MX kaydı mevcut bunu aşağıdaki resimde de görebilirsiniz ha bir yanlışlık olmuştur onuda bilmediğimden sizlere danışıyorum.

Firewall sunucuda mevcut değil ama ne olur ne olmaz diye windows firewall kapalı olmasına rağmen 53 portuna TCP/UDP olarak izni verdim. Tek takıldığım nokta ise SPF kaydı oluşturmak bunuda nasıl oluşturacağımı bir araştırayım bakalım forumda muhakkak vardır. PTR içinde sanırım datacenter ile görüşüp mail.iistr.com üzerine bir PTR aktif edilmesini istemem gerekiyor, doğru anladıysam hocam.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/10/2011 18:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet şimdi MX kaydın gelmiş

SPF için ise aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsin

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

öğrencilik olayına gelince, seni hatırlıyorum 325 Demirhan [:D], o zamanlardan beri hala bu sunucular ile mi uğraşıyorsun 🙂 o zamanda oyun sunnucuları filan alıyordun herhalde değil mi o sensin yani ( not, yanlış hatırlıyorsam kusura bakma 3000 den fazla öğrencim var 🙁

Gönderildi : 02/10/2011 22:07

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet şimdi MX kaydın gelmiş

SPF için ise aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsin

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

öğrencilik olayına gelince, seni hatırlıyorum 325 Demirhan [:D], o zamanlardan beri hala bu sunucular ile mi uğraşıyorsun 🙂 o zamanda oyun sunnucuları filan alıyordun herhalde değil mi o sensin yani ( not, yanlış hatırlıyorsam kusura bakma 3000 den fazla öğrencim var 🙁

Teşekkürler hocam, makaleyi incelicem. Evet evet aynen ben oyum hocam 325 Demirhan [:D] ve ozamanlardan beri oyun sunucularıyla ilgileniyordum halende aynıyım , değişen birşey yok hocam. Fakat artık tabii zaman geçtikçe insanlarda değişiyor, şimdi bir tekstil firmasının bilgi  işlem sorumlusu olarak sektördeki hizmetimi sürdürüyorum. Askerlik bitti felan derken herşey artık rayına oturdu hocam.  Ben şimdi şu makaleyi inceleyeyim hocam. Teşekkür ederim tekrar tüm detaylar için hocam.

Gönderildi : 03/10/2011 00:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok sorun olursa yazarsın.

Gönderildi : 03/10/2011 12:08

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ok sorun olursa yazarsın.

Hayırlı sabahlar hocam, sağolasın.

- 25 Portu Tamam

- SPF Kaydı Tamam ( fakat bir problem varmı ona tam olarak anlam veremedim, plesk panel üzerinden oluşturdum spf 'i )

- MX Kaydı Tamam

Herşeyi yaptıktan sonra restart ettim, geriye sanırım sadece PTR aktif ettirmek için datacenter ile görüşme yapmam gerekiyor.

Denedim mail yine gitmiyor, kuyrukta kalıyor.

Gönderildi : 03/10/2011 13:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eski öğrencilerime her zaman torpilim olur bana mail atarsan rdp bilgilerini bir kontrol edetim.

cozumpark mail adresime gönderebilirsin ama ancak akşama bakarım.

Gönderildi : 03/10/2011 14:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bu arada spf kaydında sorun yok aşağıdaki adresten kontrol ettim

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/default.aspx

Gönderildi : 03/10/2011 14:16

(@DemirhanSARAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu arada spf kaydında sorun yok aşağıdaki adresten kontrol ettim

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/default.aspx

evet hocam oradan bende kontrolünü yaptım bir sıkıntı göremedim, teşekkür ederim.

Eski öğrencilerime her zaman torpilim olur bana mail atarsan rdp bilgilerini bir kontrol edetim.

cozumpark mail adresime gönderebilirsin ama ancak akşama bakarım.

Çok teşekkür ederim hocam, profilinde bulunan EMail Gönder'i kullanarak mail attım RDP bilgilerini. Bu arada bu şekilde neden çok sık soru sorduğumu ve detaylara fazlası ile indiğimi mailde bahsettim hocam 🙂 Kolay gelmesi temenniğim ile.

Gönderildi : 03/10/2011 15:12

Sayfa 1 / 2
Paylaş: