Forum

exchange 2010'da ho...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010'da hotmail üzerinde spam problemi

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
538 Görüntüleme
(@SefaON)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var..

şirket içinde mail trafiğinde bir karışıklık var mesela

[email protected] adresindeki kullanıcı ile hotmaile mail gönderdiğim zaman direk olarak inbox'a düşüyor.

fakat [email protected] uzantısı ile mail gönderdiğim zaman junk maile düşüyor. bunun sebebi ne olabilir. başına gelen bir arkadaş var mıdır yada exchange içinde bir ayar karışıklığından mı kaynaklanır. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

selamlar,

Gönderildi : 24/06/2013 18:36

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Dns,Reverse Dns, Mx vb. kayıtlarınız tam mı?

Gönderildi : 24/06/2013 19:26

(@ismailKaratas_)
Gönderiler: 154
Estimable Member

"E-Bulten" name'i toplu mail gönderimlerimde kullandığı için Hotmail tarafında spam olarak algılanmıştır diye düşünüyorum. SPF kaydını yapmış mıydınız ? 

Gönderildi : 24/06/2013 19:34

(@SefaON)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dns,Reverse Dns, Mx vb tamam dediğim gibi bir adresden gönderdiğinde sıkıntı yok fakat bülten adresinden gönderdiğimiz zaman problem cıkartıyor. sanırım dediğiniz gibi toplu mail gönderimleri olduğu için bu ismi böyle algılamış olabilir.

Gönderildi : 24/06/2013 19:41

(@ismailKaratas_)
Estimable Member

SPF kaydını yaptıktan sonra deneyip , sonucu paylaşır mısınız ? kaydı yaptıktan sonra 1 gün kadar beklemeniz gerekiyor.

Gönderildi : 24/06/2013 19:44

(@SefaON)
Estimable Member
Konu başlatıcı

SPF kayıtlarımda bir problem yok şayet olmuş olsaydı diğer mail adreslerinden göndermezdim diye düşüyorum. dediğiniz gibi sanırım mail adresinden kaynaklanan sorun var...

Gönderildi : 24/06/2013 19:48

(@ismailKaratas_)
Estimable Member

SPF kaydını dediğiniz gibi yaptıysanız çalışması gerekir. (isime takılmadan , çünkü bu kayıtla çalıştığını ve [email protected] adresinden gelen mailleri spam yerine inbox'a düşürdüğünü biliyorum. Bülten sunucusu kurduğum için ) Eğer kaydı hiç yapmadıysanız yapmanız gerekir.

Gönderildi : 24/06/2013 19:54

(@SefaON)
Estimable Member
Konu başlatıcı

selamlar,

spf kaydına baktığım zaman aşağıdaki bilgileri almaktayım. tekrardan nasıl SPF Kaydı Oluşturmam lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Prefix Type Value PrefixDesc Description
+ mx Pass Match if IP is one of the MX hosts for given domain name
+ ip4 92.x.x.x Pass Match if IP is in the given range
+ ptr mail.domain.com Pass Match if IP has a DNS 'PTR' record within given domain
+ mx mail.domain.com Pass Match if IP is one of the MX hosts for given domain name
+ a mail.domain.com Pass Match if IP has a DNS 'A' record in given domain
+ mx mail.domain.com Pass Match if IP is one of the MX hosts for given domain name
~ all SoftFail Always matches. It goes at the end of your record.

Gönderildi : 24/06/2013 20:04

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@ismailKaratas_)
Estimable Member

http://www.hakanuzuner.com/index.php/spf-kaydi-olusturma-create-spf-record-on-dns-spf-kaydi-nasil-yapilir.html

Hakan hocanın sitesindeki linkten yararlanabilirsiniz. istersen kaydı oluşturmadan once testini ilgili link içerisinde yer alan linkten yapabilirsin.

Gönderildi : 24/06/2013 20:13

(@bilalakman)
Gönderiler: 63
Estimable Member

merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var..

şirket içinde mail trafiğinde bir karışıklık var mesela

[email protected] adresindeki kullanıcı ile hotmaile mail gönderdiğim zaman direk olarak inbox'a düşüyor.

fakat [email protected] uzantısı ile mail gönderdiğim zaman junk maile düşüyor. bunun sebebi ne olabilir. başına gelen bir arkadaş var mıdır yada exchange içinde bir ayar karışıklığından mı kaynaklanır. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

selamlar,

Hotmail spf kaydıyla pek ilgilenmiyor. reverse kaydınız örneğin 192.168.1.1 statik ip numaranızı aaa.com olarak ttelekoma kayıt ettirin. daha sonra hotmaile kayıt yaptırman gerekiyor. Ben spam atmıyorum, müşterilerime bülten gönderiyorum gibi açıklama belirtmen gerekiyor. Tanıdığım bir abi bizim şirkete yapmıştı kesinlikle spama düşmüyor. Nasıl yapıldığını sorup paylaşacağım. 

Gönderildi : 24/06/2013 20:28

(@ismailKaratas_)
Estimable Member

Sorununuz giderildi mi acaba ?

Gönderildi : 28/06/2013 18:08

Paylaş: