Forum

Exchange ile farklı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange ile farklı domainde mailbox oluşturma hatası

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@SezginAktas)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, anlamadığım bir konu var.

Mevcut forest yapımda domain1.com ve domain2.com adında iki tane farklı DC oluşturdum. Aralarında güven ilişkisi var ve replike oluyorlar. Ortamda farklı bir sunucuda Exchange server 2010 kurdum ve domain1.com a dahil ettim. domain1.com üzerinde exchange üzerinden mailbox oluşturabiliyorum, mail alıp gönderiyorum. Ancak Exchange domain2.com üzerindeki kullanıcıları görmesine rağmen mailbox oluştur dediğimde şöyle bir hata alıyorum. 

Could not find any available Domain Controller in domain DC=domain2, DC=com.

Dns üzerinde domain2.com için gerekli zone kaydını oluşturdum. Exchange üzerinde accepted domain olarak oluşturdum. Ayrıca domain1.com için oluşturduğum kullanıcının domain2.com adresini kullanarak mail göndermesini sağlıyorum ama benim merak ettiğim neden domain2.com için exchange üzerinden mailbox oluşturamıyorum?

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

teşekkürler... 

Gönderildi : 02/05/2012 14:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Exchange Server 2010 üzerinde Accepted Domains altında domain2.com için bir accepted domain açtınız mı? Ve domain2.com'un mx kayıtlarını da yönlendirdiniz mi? 

Gönderildi : 02/05/2012 14:46

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar

Exchange Server 2010 üzerinde Accepted Domains altında domain2.com için bir accepted domain açtınız mı? Ve domain2.com'un mx kayıtlarını da yönlendirdiniz mi? 

Evet domain2.com için accepted domain oluşturdum ama mx kayıtlarıyla ilgili bir işlem yapmadım henüz. bu yapıyı localde test amaçlı kullanıyorum şuan. Yinede mx kayıtlarını yönlendirmem gerekiyor mu? 

Gönderildi : 02/05/2012 15:12

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

EMC de Recipient Configuration bölümüne sağ tıklayıp Modify Recipient Scope dediğimde View all recipients in specified organizational unit altında diğer domain controller ı görebiliyorum. O DC yi seçip tekrar mailbox oluştur dediğimde,

" İşlemi gerçekleştirmek için yetersiz erişim izni. Kullanıcının erişim hakları yetersiz" şeklinde bir hatayla karşılaştım.

Bu DC de mailbox oluşturmak için exchange in erişim haklarını nasıl düzenleyebilirim?

Gönderildi : 03/05/2012 13:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Öncelikle belirteyim yöntem yanlış.

domain A üzerine kurduğunuz Exchange'de sadece domain A içerisinde ki kullanıcılar için mailbox oluşturabilirsiniz. Domain B ile aranızda trust dahi olsa orada ki kullanıcılara mailbox açmanız için linked mailbox seçeneği ile ilerlemelisiniz. Master account domain B olacak şekilde devam edeceksiniz. Yani bu mantığa göre resource forest domain A oluyor, user forest domain B oluyor. Exhcange üzerinde B domain i kullanıcıları için yetkilendirme (send-as, full access vs. ) yapılırken B domaini yani master account baz alınmalıdır.

Burada önemli diğer nokta da Domain B de yer alan ve mailbox ı olacak kullanıcı hesapları ya birebir domain A üzerine disabled olarak kopyalanacak ya da linked mailbox ile devam ederken New User seçip B domaininde yer alan kullanıcıyı yeni user gibi disabled olarak domain A da oluşturacaksınız.

Exchange domainine trust olan domain için mailbox açılması istenirse bu yukarıda anlattığım prosedür izlenmelidir.

Gönderildi : 03/05/2012 16:55

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Saol Buğra, aydınlatıcı bir bilgi oldu benim açımdan. Peki child domainlerde de durum aynı mı acaba?

Gönderildi : 04/05/2012 18:12

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi linked mailbox seçeneğini seçerek denedim. Master Account sekmesinde Trusted forest or domain alanında hiç bir domain gözükmüyor. Neyi yanlış yapmış olabilirim? 

Gönderildi : 04/05/2012 18:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Tüm domain seçenekleri için geçerlidir,

çift yönlü forest trust olması gerek.

external trust yapmış olabilir misiniz?

Gönderildi : 04/05/2012 18:59

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Deneme yaptığım serverlar localde çalışıyor. ilk olarak domain1.com u sonrasında tree olarak domain2.com u kurdum. domain1.com üzerinde active directory etki alanları ve güvenleri penceresinde iki domainde gözüküyor. domain özelliklerinde giden ve gelen güven bölümlerinde doğrula dediğimde güven doğrulanıyor. ama aynı işlemi domain2.com üzerinde yaptığımda erişim engellendi uyarısı geliyor. 

External trust tan kastınız farklı bi forestla olan trust ilişkisi mi?

Bu konularda yeniyim. Acemiliğime verin.

Gönderildi : 04/05/2012 20:30

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

muhtemelen external trust yaptınız, farklı parolalar olduğundan doğrulama yapamıyor her seferinde parola girmek lazım.

AD Domains and Trusts ı açın, domain özelliklerine girin trusts tabında hangi domainle trust yaptığınız gözüküyordur zaten burada trust type altında external trust ise silip forest trust olarak tekrar yapılandırmanız gerekmekte

Gönderildi : 07/05/2012 16:55

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Domainler gözüküyor evet ve trust type forest trust olarak yapılandırılmış. Zaten kaldır butonu pasif durumda. Başka bir problem mi var acaba?

Gönderildi : 07/05/2012 18:14

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

forest trust ise ok. trust'da bir problem olmalı, tavsiyem çift yönlü forest trust ı yeniden kurmanız.

Gönderildi : 07/05/2012 18:58

(@SezginAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

yeniden çift taraflı forest oluşturmak istiyorum ama mevcut trust ı kaldıramıyorum. Kaldır butonu pasif durumda.

Gönderildi : 07/05/2012 20:55

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Diğer domain de ki AD domain and trust'dan deneyin birde

Gönderildi : 08/05/2012 12:39

Paylaş: