Forum

Exchange 2007 den 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 den 2010 a geçiş ve Activesync

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
318 Görüntüleme
(@keremkoy)
Gönderiler: 222
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2007 den Exchange 2010 geçiş yapmayı planlıyorum.

Mail sistemim dışarıdan erişime kapalı ancak sistemime; Turkcellin sağlamış olduğu Özel APN ile bağlanan yaklaşık 30 kadar telefon kullanıcım var. Bu kullanıcılar ActiveSync veya İOS ile mail alıyorlar. Mail ayarlarında ise mail server adresi olarak mail.domain.com verilmiş durumda.

Konu şu ki;

Exchange 2010 u test için kurarken; dışarıdan erişim için mail.domain.com ayarı girdiğim bir kısım vardı.Sanıyorum bu ayar sayesinde mail.domain.com adresi ile exchange 2010 a ulaşılabiliyordu. Ancak Exchange 2010 kendi üzerinde olmayan kullanıcılara cevap vermiyordu. Eğer kullanıcı kendi üzerinde ise hizmet veriyordu.

Telefonların mail alımının kesintiye uğramaması için ne yapmalıyım ?  

Gönderildi : 10/02/2012 13:13

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

tam olarak isteğinizi anlayamadım.

kendi üzerinde olmayan kullanıcılara neden cevap versin ki? burayı anlamadım. Dışarıdan iç organizasyona mail mi gelmiyor demek istiyorsunuz?

sorunsuz geçiş için exchange 2007'den exchange 2010'a geçiş makalelerini okumanızı öneririm. 

Gönderildi : 10/02/2012 13:53

(@keremkoy)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra bey,

Yapıyı anlatmaya çalışayım.

Biz mail alış verişimizi Bünyemizdeki Exchange 2007 ile sağlıyoruz. Dışarıya mail alıp göndermede sıkıntımız yok.

Ancak dışarıdan mail servera erişim (POP3 vs.) mümkün değil. Kullanıcılar Sisteme VPN ile bağlanıp owa dan maillerini görebiliyorlar.

Telefonlarda ise , Turkcellin bize sağladığı bir hizmet sayesinde sanki cihazlar lokalde çalışıyormuş gibi bağlanıyorlar. Yani telefonun mail ayarlarında Exchange serverın lokal ip sini yazsamda (192.168.1.1 gibi) kullanıcı maillerini görebiliyor.

Ancak Telefonların mail ayarlarında server adı olarak mail.domain.com yazılı. Lokal DNS de de bu adres 192.168.1.1 olarak çözülüyor.

Sıkıntı çıkacağını düşündüğüm konu şu,  Exchange 2010 u devreye aldığımda Kullanıcıları 2010 a aktarana kadar mail trafikleri kesilecek. Ne yapmalıyım ki? Telefonların mail trafiği kesilmesin. 

Gönderildi : 10/02/2012 15:06

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

anladım,

ancak geçiş aşamasında bir problem olmaz.

şöyle ki exchange 2007 olan ortama exchange 2010 kurduğunuzda bir routing group connector oluşturulur. Siz mailbox'ları taşırken bile kullanıcı mail alışverişi sağlanır. Kullanıcı mailbox'ı exchange 2010 da olsa bile exchange 2007 routing connector vasıtasıyla maili ve iletişimi exchange 2010 a iletir. Geçiş işlemi bittikten sonra ne exchange 2007 yi kaldırmadan önce dns den mail.domainismi.com a giden IP yi exchange 2010 ile değiştirmeniz yeterlidir. 

Gönderildi : 10/02/2012 17:26

(@keremkoy)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkürler

Gönderildi : 10/02/2012 20:00

Paylaş: