Forum

Dışarı Mail Atarken...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dışarı Mail Atarken...

25 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
884 Görüntüleme
(@onrturan)
Gönderiler: 415
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ;

Network içine mail atarken dışarı mail atamıyorum. "550.7.7.1 Unable to relay" gibi hata mesajı alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim... 

Gönderildi : 02/03/2011 15:07

(@melihaltun)
Gönderiler: 197
Estimable Member

Mx kayıtlarını kontrol edermisin doğrumu.

Gönderildi : 02/03/2011 15:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu yeni kurulummu? Gerekli send ve recive connector tanımladınız mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/03/2011 15:47

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

MX kayıtlarında neyi kontrol etmem gerekli açıklarsan sevinirim...

Gönderildi : 02/03/2011 16:06

(@melihaltun)
Estimable Member

http://www.mxtoolbox.com/  dan alan adını yazarak bakarmısın  

dns servisin  nerede ise doğru ip ye mi gidiyor 

Gönderildi : 02/03/2011 16:24

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

MX kayıtları için verdiğin adrese domain ismini, kontrol ettim ama birşey çıkmadı.

sanırm blacklist için kontrol ettirdin. 

sorun merkez şubemde değil, ben burdan dışarı mail atabilirken şubemdeki atamıyor. 

Gönderildi : 02/03/2011 17:04

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Warning - Reverse
DNS does not match SMTP Banner
uyarıs aldı. forumda şöyle bi şey buldum fakat ben exchange 2004 kullandığım için pek bişey anlamadım.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/221715.asp x"> http://www.cozumpark.com/forums/thread/221715.aspx

Gönderildi : 02/03/2011 17:26

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba alan adınız nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/03/2011 17:53

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

içerde bi sorun yok, tüm kullanıcılar gönderip alabiliyor fakat dışardan mail alınıp gönderilemiyor. www.mxtoolbox.com sitesinden sorgulattığımda "Warning - Reverse DNS does not match SMTP Banner" hatasını aldım. Onunla ilgili forumda http://www.cozumpark.com/forums/thread/221715.aspx çözüm yazıyor ama ben exchange 2007 değil 2004 kullanıyorum.

mail göndermek istediğimde aldığım hata 550.5.7.1 

Gönderildi : 02/03/2011 18:14

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba sizin dns kaydınızda eksiklikler var dns nerede içeridemi tutuuyor? Bu sistem daha önce nasıl işliyordu? Farklı bir yapıdan mı exchangeye geçtiniz? yada dns kayıtlarınız daha önce dışarıda mıydı?

Gönderildi : 02/03/2011 19:11

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

DNS'imiz içeride tutuyoruz. Farklı bir sistemden geçmedik, sanırm daha önce dışardan kimse denememiş. Gerek olunca böyle bi sorun ortaya çıktı. DNS Kayıtlarını nasıl düzenleyebiirim?

www.mxtoolbox.com adresinden sorguladığımda "ptr requires an IP Address and ns02.koluman.com.tr is not a valid IP" hatasını alıyorum.

Gönderildi : 02/03/2011 19:25

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Siz merkezden dışarıya mail atabiliyorsunuz, fakat şubeniz dışarıya mail atamıyor doğru mu?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/03/2011 19:34

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Siz merkezden dışarıya mail atabiliyorsunuz, fakat şubeniz dışarıya mail atamıyor doğru mu?

Network dışı bir makinadan POP3 kullanarak mail atmaya çalıştığımda 550.5.7.1 hatası alıyorum.  Rıza bey DNS kayıtlarında problem olacağını söyledi.

Gönderildi : 02/03/2011 19:41

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba bir yanlış anlaşılma olmasın sanırım sizin sistem şube merkeze bağlı bir yapıda işliyor.Sadece kayıtlarınızın bazıları yok sizde merkesi bir yapı varsa mimariyi bilmeden yorum yapmak yanlış olur.Bu nedenle yanlış yönlendirme yapmak istemem.550.5.7.1 yetkisiz kullanıcılar için gelen bir hata.Yani authencation ayarları ile ilgili.Diğer networke dahil olan mail atan kullanıcıalrda bu sorun yok sanırım.Sistem güzelce işliyor son mesajınızdan anladığım kadatı ike doğru mu?Mail atan düzenli çalışan sistemdeki makineler domaindemi ve pop3 dışında owa yeva outlook exchange mail hesanı ilemi mailleşmeyi sağlıyor?

Gönderildi : 02/03/2011 19:46

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba bir yanlış anlaşılma olmasın sanırım sizin sistem şube merkeze bağlı bir yapıda işliyor.Sadece kayıtlarınızın bazıları yok sizde merkesi bir yapı varsa mimariyi bilmeden yorum yapmak yanlış olur.Bu nedenle yanlış yönlendirme yapmak istemem.550.5.7.1 yetkisiz kullanıcılar için gelen bir hata.Yani authencation ayarları ile ilgili.Diğer networke dahil olan mail atan kullanıcıalrda bu sorun yok sanırım.Sistem güzelce işliyor son mesajınızdan anladığım kadatı ike doğru mu?Mail atan düzenli çalışan sistemdeki makineler domaindemi ve pop3 dışında owa yeva outlook exchange mail hesanı ilemi mailleşmeyi sağlıyor?

Ben kendi makinamda deniyorum, çift ethernet kullanıp. Kullandığım Blackberry cihazımın pop3 ayarları yapıldığında hem mail alıyor hemde gönderiyor fakat. Makinamı network dışı kullanmaya kalktığımda ms outlookuma POP3 tanımladığımda  test acount kısmından gönderiyor.

Ben gönderirken 550.5.7.1 hatası alıyorum. 

Gönderildi : 02/03/2011 20:20

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Onur bey ;

Ben söylediklerinizden birşey anlayamadım. Aşağıda belirttiğim soruların cevabını verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

Öncelikle bir düzeltme yapayım. Exchange'nin 2004 versiyonu bulunmamaktadır. 

Domain ortamınız varmı? 

Kullanıcılar Domain'e Member şekildemi işlem yapmaktadırlar?

Mail server versiyonunuz nedir? Exchange 2003,2007,2010

Mail Server'ınız sizin lokasyonunuzdamı?

DNS kayıtlarınızı sizmi tutuyorsun yoksa bir firmadan mı destek alıyorsunuz?

Bu yaptığınız işlemleri sadece test ortamında deneme amaçlımı yapıyorsunuz? 

Static IP adresiniz varmı?

Bu tarz bilgileri eksiksiz verirseniz elimizden geleni yapmaya çalışırız. Aksi takdirde iş çorba oluyo [:)]

Gönderildi : 02/03/2011 20:37

(@onrturan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Onur bey ;

Ben söylediklerinizden birşey anlayamadım. Aşağıda belirttiğim soruların cevabını verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

Öncelikle bir düzeltme yapayım. Exchange'nin 2004 versiyonu bulunmamaktadır. 

Domain ortamınız varmı? 

Kullanıcılar Domain'e Member şekildemi işlem yapmaktadırlar?

Mail server versiyonunuz nedir? Exchange 2003,2007,2010

Mail Server'ınız sizin lokasyonunuzdamı?

DNS kayıtlarınızı sizmi tutuyorsun yoksa bir firmadan mı destek alıyorsunuz?

Bu yaptığınız işlemleri sadece test ortamında deneme amaçlımı yapıyorsunuz? 

Static IP adresiniz varmı?

Bu tarz bilgileri eksiksiz verirseniz elimizden geleni yapmaya çalışırız. Aksi takdirde iş çorba oluyo [:)]

evet haklısınız kullandığımız exchange 2003,  pardon exchange versiyonunu yanlış yazmışım. 🙂

Domain yapımız var ve kullanıcılar member olarak kullanıyorlar.  DNS kayıtlarımızı kendimiz tutuyoruz. Evet mail serverımız kendi lokasyonumuzda. Statik IP'miz mevcut. Test ortamında değil real ortamda kullanıyorum.

Gönderildi : 02/03/2011 20:55

(@melihaltun)
Estimable Member

Reverse DNS kayıtların yok gibi dns serverindan reverse kayıtlarına kontrol edermisin.

Gönderildi : 03/03/2011 01:01

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

DNS kayıtları için aşağıda ki linki inceler misiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996996%28EXCHG.65%29.aspx

Gönderildi : 03/03/2011 03:49

Sayfa 1 / 2
Paylaş: