Forum

Exchange ve sonrası

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange ve sonrası

35 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocamarım merhaba aklımda bir kaç soru var bir network yapısında roller ve servisler nasıl olmalı ;

1. Mesele DC üzerinde (dhcp+dns) bu şekilde uygunmudur öğrneğin interneti dağıtmak için DC üzerinde rras kurup güvenliği ISA server ile değilde direk DC üzerine kurulacak bir serucirty yazılımı ile korumak mantıklımıdır yoksa bir firewall kurmak yada ISA mı gereklir

2.Exchange 'i kurarken ip ayarlarında GW adresi olarak "İnternet dc üzerinde rras ile dağıtılıyorsa dc nin adresini yada ISA veya donanımsal bir firewall adresini girmek haricinde ne gibi ayarlamalar yapmak gerekir örneğin dns üzerinde mx kayıtları yapılamlımıdır.

aydınlatırsanız sevinirim.

Gönderildi : 06/08/2010 01:39

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

1. ISA ve donanımsal bir firewall kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bana göre ISA yerine donanımsal bir firewall tercih edilmesi daha mantıklı.

2. Exchange kurulumuyla ilgili makaleler bölümünü incelemenizde fayda var. Dış ve iç dnslerinizde mx ve ptr kayıtlarını açtırmanız gerekecektir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/08/2010 13:12

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkür ederim ilgin için,hocam peki servisler ve roller nasıl olamlıdır mesela dc üzerinde hangileri bulunması gereklidir yada doğru olur.

Gönderildi : 06/08/2010 14:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Dc üzerinde dhcp+dns olabilir.

Exchange serverin ayrı olmasında yarar vardır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/08/2010 15:21

(@muratcan-2)
Üye

Hocam teşekkür ederim ilgin için,hocam peki servisler ve roller nasıl olamlıdır mesela dc üzerinde hangileri bulunması gereklidir yada doğru olur.

Size tavsiyim 2 sunucunuz varsa birinci dc üstünde dns, dhcp olsun. İkinci dc'de de (add dc tabi) dns ve exchange olsun. Dhcp'yide kurun ayarların ama ip dağıttırmayın birincide sorun olursa ondan dağıtmaya başlarsınız.

AD'yi mutlaka yedekleyin. Tek dc her zaman tehlikelidir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/08/2010 16:06

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim hemen uyguluyorum yanlız birşey daha sormak istiyorum add dc kurmadan önce serverı domanin'e üye yapılıp sonramı add dc kurulmalı,yoksa domain üyeliği yapılmadan direk ip yapılandırmaları yapılıp add dc kurulumu başlatılmalı hangisi daha doğru olur.

Gönderildi : 06/08/2010 16:56

(@www-rizasahan-com)
_

Domaine üye yapmanıza gerek yok.Kurabilrisiniz direk neteorke dahil ettikten sonra.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/08/2010 17:02

(@muratcan-2)
Üye

Benim görüşüm ilk önce hazırla sonra yaptır herzaman için. İlk önce ip'leri düzenleyin daha sonra domain'e alın restart edin sonra add dc kurun.

Siz istediğinizi seçebilirsiniz.

Gönderildi : 06/08/2010 17:12

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Benim görüşüm ilk önce hazırla sonra yaptır herzaman için. İlk önce ip'leri düzenleyin daha sonra domain'e alın restart edin sonra add dc kurun.

Siz istediğinizi seçebilirsiniz.

1. Hocam "  ilk önce hazırla sonra yaptır " bu sözü çok sevdim aynı mantıkla çalışacağım artık teşekkür ederim.Hocam add dc kurdum dns de kuruldu aynı zamanda svr2008 kullanıyorum replikasyon yapıldı bunun için herhangi bir ayar yapmadım replike için, her hangi bir sorun gözükmüyor yanlız exchange kurulumuna geçmeden kontrol etmem gereken bir şeyler varmı yoksa exchange kurulumuna geçebilirmiyim.

2. Hocam birde daha önce sistemde olan bir bilgisayar artık domainde yok ise o bilgisayarı ad den silemiyorum hata veriyor nasıl silebilirim birde oluşturduğum ou lar silemiyorum.

Gönderildi : 07/08/2010 00:51

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Exchange kurulumuna geçmeden önce makaleler bölümünden kurulum adımlarını takip etmen yeterli olur.

Ou'ların silinmesi içinde Ou'nun özelliklerinde bir checkbox var onu kaldırman lazım.

Bilgisayara gelince silebiliyor olman gerekli nasıl bir hata veriyor.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/08/2010 01:19

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Murat hoca merhaba

Bilgisayarı OU özelliklerinde herhangi checkbox bulamadım

"  "

Silinmeyen bilgisayarı silebildim şimdi exchange 2010 kuruyorum.

Gönderildi : 07/08/2010 02:42

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam birde add dc kurarken real-only domain controller seçeneği ile kurdum mumin hocamin makalesinden giderek,bu seneçeği kullanmak ile kullanmaka arasındaki farklar nelerdir normal şartlar altında kullanılmalımıdır.

Gönderildi : 07/08/2010 02:45

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Ou için;

RODC'lara sadece sorgu atabilirsiniz onun üzerinden ad database veri girişi yapamazsınız.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/08/2010 13:41

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Murat hocam kafam çok karıştı eğer add dc,rodc olarak yapılandırırsam ve dc bir şekilde down olduğunda sorun yaşamazmıyım çünkü read-only,hangi network yapılalarında rodc kullanılmalı mesela şuan benim yapımda sıkıntı yaratırmı yani tek dc olan yapılarda teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/08/2010 14:48

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam bir kaç makale okudum acaba doğrumu anladım RODC ;

1.Uzak ofislerde kullanılması tercih ediliyor çünkü diğer türlü bir alan adı denetleyicisi fazladan iş yükü ve maliyet gerektiriyor.

2.Benim gibi dc ve add dc aynı lokasyonlarda bulunan sistemlerde bu yapılandırmayı yapmaya gerek yok

doğrumu hocam.

Gönderildi : 07/08/2010 14:56

(@muratcan-2)
Üye

Evet haklısını rodc uzak ofisler için tasarladın aslında ben sizin yerinizde olsam rodc olarak kurmazdım. zaten aynı yerdeler herhangi bir sorunda hemen add dc üzerinden sistemi devam ettirebilirsiniz.

Gönderildi : 07/08/2010 15:06

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Murat hocam yeniden kurdum bu sefer rodc olarak değil exchange için herşey hazır görülüyor yanlız bir şey kaldı

"

bunu çözemedim,hocam nasıl düzeltebilirm yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 12/08/2010 23:56

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bu sadece uyarı install ile geçebilirsiniz.

Gönderildi : 13/08/2010 00:22

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/08/2010 01:27

Sayfa 1 / 2
Paylaş: