Forum

mail gidiyor ancak ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail gidiyor ancak gelmiyor

35 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,773 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar

Exchange Server kurulu bir ortamda 1 kullanıcının mailleri gidiyor ancak mail gelmiyor.OWA dan da bakıyorum gelmiyor outlook dan da gelmiyor.Neden olabilir?

Gönderildi : 28/06/2010 12:31

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Diğer userlarda sorun var mı? Sadece bu userda mı bu sorun var?

Gönderildi : 28/06/2010 12:44

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

diğer userlarda sorun yok

Gönderildi : 28/06/2010 12:49

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Öncelikle AD. üzerinden mail box ayarlarını kontrol edin.

Daha sonra user'a test amaçlı bir mail adresi atayın. Mevcut default mailini değiştirin. Yine sorun çözümlenmiyor ise , User'ın maillerini ESM üzerinden pst'ya atıp , mailbox'ı silin ve yeniden oluşturun.

Syg.

Gönderildi : 28/06/2010 13:01

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bu user cuma gunuden beri mail alamıyor.Mailbox u silip tekrar olusturdugumda cumadan bu yana gelen mailler yeni olusturdugum mailbox a gelirmi?

Gönderildi : 28/06/2010 13:12

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Owa üzerinden de baktığınızda mailler gelmemişti. Gelmeyebilir. Mailleri arşiv amaçlı başka bir hesaba yönlendirme yaptınız mı? Genel mailler için söylüyorum. Oradan bir kontrol etseniz.

Gönderildi : 28/06/2010 13:17

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Böyle bir işlem yapmadım.Mailleri kaybetmeyi göze alamıyorum başka bir çözüm yokmudur acaba?

Gönderildi : 28/06/2010 13:24

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Mailleri bir başka hesaba yönlendirip , sorunlu user'a mail atar mısınız? Bakalım yönlendirilen user'a mail düşecekmi.

Gönderildi : 28/06/2010 13:42

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

User ı ve mailbox u AD den sildim.Tekrar olusturdum ve mail gondermeye calistim asagidaki gibi hata veriyor.

E-posta hesabı, bu iletinin gönderildiği kuruluşunda yok.  Alıcının e-posta adresini gözden geçirin veya doğru e-posta adresini öğrenmek için doğrudan alıcıyı arayın.

Gönderildi : 28/06/2010 14:57

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Merhaba ,

Sisteminizde tek domain var dimi?

Ayrıca bu hata mesajının yanında bir kod olması gerekir.

Linki inceler misiniz.

http://support.microsoft.com/kb/895853/tr

Syg.

Gönderildi : 28/06/2010 15:07

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Tek domain var. hata kodu 5.1.1  gorunuyor.

Şöyle birşey farkettim.  örneğin bu sorunlu olan user ın mail adresi    [email protected]  dir.Ben bu kisiye mail gonderirken outlook ta to yerine  [email protected] yazdığımda mail gidiyor.ancak to kısmına bu kişiyi AD deki ismi ile çağırdığımda mail geri gitmiyor geri geliyor..yani kişinin AD de username i GM TR Ahmet dir.. Sorun ne olabilir?

user i sildim computer i delete ettim tekrar olusturdum user i bu sorun u yapmasin diye ancak duzelmedi.Ve event a da aşağıdaki hatalar düştü

NETLOGON 5805

The session setup from the computer ISEN-PC failed to authenticate. The following error occurred:

Access is denied.

NETLOGON   5723

The session setup from computer 'ISEN-PC' failed because the security database does not contain a trust account 'ISEN-PC$' referenced by the specified computer.

USER ACTION

If this is the first occurrence of this event for the specified computer and account, this may be a transient issue that doesn't require any action at this time. Otherwise, the following steps may be taken to resolve this problem:

If 'ISEN-PC$' is a legitimate machine account for the computer 'ISEN-PC', then 'ISEN-PC' should be rejoined to the domain.

If 'ISEN-PC$' is a legitimate interdomain trust account, then the trust should be recreated.

Otherwise, assuming that 'ISEN-PC$' is not a legitimate account, the following action should be taken on 'ISEN-PC':

If 'ISEN-PC' is a Domain Controller, then the trust associated with 'ISEN-PC$' should be deleted.

If 'ISEN-PC' is not a Domain Controller, it should be disjoined from the domain.

ne yapabilirim bu durumda ?

Gönderildi : 28/06/2010 15:50

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Linklerdeki işlemleri dener misiniz.

http://msforums.ph/forums/p/34642/133056.aspx

http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Ben-us%3B216393&x=12&y=11

Gönderildi : 28/06/2010 16:34

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bu sorunu aşamıyorum çok acil yardıma ihtiyacım var ilgilenirmisiniz lütfen..

Gönderildi : 28/06/2010 16:55

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba, bende bu sorunun aynısını yaşamıştım. benim durumumda konu şöyle çözülmüş idi. yeni mailbox oluştururken sorulan "alias name" kısmına ahmet.mehmet değilde ahmetmehmet(arada nokta yok) şeklinde yazmışım. alias name i mailbox name ile birebir yapınca sorunum çözüldü. umarım sizinkide bu kadar basittir. iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2010 17:38

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Benim durumum farklı sanırım.

To kısmına el ile [email protected] yazdığında gidiyor.Ancak kime kısmından ahmet mehmet kullanıcısını seçtiğinde gitmiyor.E kullanıcılar AD de oldugu icin zaten elle ahmet.mehmet yazar yazmaz otomatik olarak diğer şekle dönüşüyor yani GM TR Ahmet Mehmet oluyor..

Mailbox ismide GM TR Ahmet Mehmet . ve smtp adresi [email protected] Daha oncede böyleydi zaten. Nasıl çözeceğim bunu bilemiyorum.. 

Gönderildi : 28/06/2010 18:08

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

ESM üzerinde offline address listi rebuild edin , Recipient Update Servicesleri update ettikten sonra tekrar to kısmından user'ı çağırıp , dener misiniz.

User'ı silip , yeniden oluşturduğunuzdaz replikasyon olmamış olabilir.

Syg.

Gönderildi : 28/06/2010 18:18

(@Anonim)
Gönderiler: 0

evet sanırım sizinki farklı ancak anlattığınız durumun birebir aynısını yaşadım bende. mailbox ın özelliklerinde "alias name" bölümünde ahmet.mehmet şeklinde yazdığını teyit ettinizmi.

Gönderildi : 28/06/2010 18:29

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

denedim ancak değişen birşey olmadı.

Gönderildi : 28/06/2010 18:32

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı