Forum

Exchange 2003 Yeni ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Yeni oluşturulan kullanıcıya dışardan mail gelmeme sorunu

26 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
614 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sorum biraz ilginç, ilginç olduğu içinde uygun kaynak bulamadım problemle alakalı, yaklaşık 4-5 gün evvel oluşturduğum bi kullanıcıya sadece ve sadece şirket dışından atılan mailler gelmiyor, geride dönmüyor.. önceden açılmış kullanıcılara ise mailler aynen sorunsuz gelmeye devam ediyor... yaptığım denemelerde oluşturduğum tüm isimlere (farklı isimde 5-6 tane kullanıcı oluşturdum ama nafiye tüm yeni maillerde çalışmıyor) mail gelmemeye başladı sistem, aynı şekilde bir gmail veya hotmail adresten ehaujehae@şirketadı.com şeklinde mail attığımda normalde postmaster'dan geri dönen bir hata mesajı alırdım o da gelmiyor...   (şirket dışına mail atabiliyor bu yeni kullanıcı, aynı şekilde şirket içinde alma ve göndermede sıkıntısı bulunmuyor)

Standart versiyonu kullanıyorum, bir fikri olan varmıdır?  500 kullanıcıyı geçtim, sanırım standartta bir limit olmaması gerekiyor? DB boyutum 55GB'larda... 75'e ulaşmadım henüz, hata kaydıda almıyorum bu konuyla alakalı..

Gönderildi : 22/03/2010 02:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar,

Exchange sunucunuz kaç mailbox lisansına sahip?

Gönderildi : 22/03/2010 10:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

450 civarı.. ancak lisans girilmiyor herhangi bir yere? standart versiyon kullanıyorum.

Merhabalar,

Exchange sunucunuz kaç mailbox lisansına sahip?

Gönderildi : 22/03/2010 12:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,sistemi restart edince yada servisleri yeniden başlatınca değişen bir durum sözkonusumu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/03/2010 12:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

bunu iki türlüde önce servisleri sonra makineyi yeniden başlatarak denedim ancak değişmedi.. sorun devam ediyor.. 

Merhaba,sistemi restart edince yada servisleri yeniden başlatınca değişen bir durum sözkonusumu?

Gönderildi : 22/03/2010 14:23

(@cozumpark)

Active directoryde kullanıcının properties'ine gelin , accunt sekmesinde Log on to kısmına tıklayın, orada all computers işaretli mi onu kontrol edin, normal ise kullanıcıyı silip yeniden yaratmanızı önerebilirim

Gönderildi : 22/03/2010 15:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet All computer seçili, bunun dışında user'ı silip yeniden yarattım bununla beraber yep yeni isimlerde yeni kullanıcılarda oluşturdum ancak hiçbirine maalesef gelmiyor.. eski user'lar çalışmaya devam ediyor..

Birde şöyle diyim, mesela eski bir kullanıcının özelliklerine girip email kısmında ikinci bir email ekliyorum abcd@şirketadı.com şeklinde.. bu adrese attıklarımda gelmiyor.. öbür eski adresine geliyor sadece..

Active directoryde kullanıcının properties'ine gelin , accunt sekmesinde Log on to kısmına tıklayın, orada all computers işaretli mi onu kontrol edin, normal ise kullanıcıyı silip yeniden yaratmanızı önerebilirim

Gönderildi : 22/03/2010 15:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Son care olarak 2 hafta evvelki calisan sistemin image'ini dondum ancak yinede calismiyor sistem, database'e mi birsey oldu anlamadim.. bir fikri olan varmi? gercekten cok sıkıstım..

Tesekkurler.

Merhaba,

Evet All computer seçili, bunun dışında user'ı silip yeniden yarattım bununla beraber yep yeni isimlerde yeni kullanıcılarda oluşturdum ancak hiçbirine maalesef gelmiyor.. eski user'lar çalışmaya devam ediyor..

Birde şöyle diyim, mesela eski bir kullanıcının özelliklerine girip email kısmında ikinci bir email ekliyorum abcd@şirketadı.com şeklinde.. bu adrese attıklarımda gelmiyor.. öbür eski adresine geliyor sadece..

Gönderildi : 28/03/2010 16:35

(@cozumpark)

merhaba yeniden, sorunlu olan kullanıcının propertiesine tıklayıp e-mail addresses tabına gelin, aşağıda mailin gelmesini istediğiniz adresin üzerine tıklayın örn: [email protected]. Sağ altta "Set as Primary" 'e tıklayıp exchange IS(information store) servisini restart edin, tekrar deneyin

Gönderildi : 28/03/2010 16:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Mesela yeni kullanici olusturuyorum, orada set as Primary yapacak menu aktif olmuyor cunku tek bir mail adresi var zaten... olanlarada denedigimde fark etmiyor, yeniden baslatma hususunuda denemistim... 🙁

merhaba yeniden, sorunlu olan kullanıcının propertiesine tıklayıp e-mail addresses tabına gelin, aşağıda mailin gelmesini istediğiniz adresin üzerine tıklayın örn: [email protected]. Sağ altta "Set as Primary" 'e tıklayıp exchange IS(information store) servisini restart edin, tekrar deneyin

Gönderildi : 28/03/2010 17:38

(@cozumpark)

active directoryden kullaniciyi sil, exchange makineye geç kullaniciyi oradaki AD üzerinden yeniden yarat, exchange mailbox sorusunda kutucuğu işaretleme. kullaniciyi oluşturduktan sonra sağ tıkla exchange tasks, create mailbox deyip ilgili alanları doldurup yarat, adde kullanicinin propertiesine geçip account tabındaki e-mail address 'teki alanı doğru mu değil mi orayı check et, ayrıca yukarıdaki ayarı tekrar kontrol et. Exchange IS 'i restart et

Gönderildi : 28/03/2010 18:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu durumuda denedim diyebilirim ve cozum olmadi. Son olarak gece sistemi kapatip defragmentation baslattim.. sabah sistem calismaya basladi.. yardimci olan herkese tesekkurlerimi sunarim.

active directoryden kullaniciyi sil, exchange makineye geç kullaniciyi oradaki AD üzerinden yeniden yarat, exchange mailbox sorusunda kutucuğu işaretleme. kullaniciyi oluşturduktan sonra sağ tıkla exchange tasks, create mailbox deyip ilgili alanları doldurup yarat, adde kullanicinin propertiesine geçip account tabındaki e-mail address 'teki alanı doğru mu değil mi orayı check et, ayrıca yukarıdaki ayarı tekrar kontrol et. Exchange IS 'i restart et

Gönderildi : 30/03/2010 17:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yine aynı sorun başladı.. çok ilginç, bu sıkıntı var diye defrag yaptım ama düzelmedi.. bir önceki tesadüftü herhalde, son oluşturduğum kullanıcılara email gelmemeye başladı tekrar dışardan..

Gönderildi : 26/04/2010 19:40

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Son oluşturduğunuz kullanıcılar ortamda bulunan diğer kullanıcılar ile aynı kriterlere sahip mi? Bir oluşturduğunuz kullanıcının properties'indeki ayarlarda bi değişme oldu ? Bunu test etmek için tekrardan bu kullanıcıya ait tüm kayıtları silin ve tekrar oluşturun. Ayrıca exchange features'dan mobile servislerinin hepsi enable olmalı. Bu işlemleri yaptıktan sonra Exchange Information Store servisini tekrar başlatın.

Dönüşünüzü bekliyoruz

Gönderildi : 26/04/2010 19:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hicbir degisiklik bulunmuyor mevcut kullanicilar ile.. zaten isin garip tarafi 2-3 gun evvel calisan sistem birden disardan mail almamaya basliyor.. (icerde calisirken bir hata olmuyor..)  yeni sifir test icin kullanici olusturdum mobile servislerde defaultta acik ve oyle biraktim (ki kapali olanlar var onlarinda calisiyor) ... makineyi yeniden baslattim, Information Store ile birlikte diger tum servislerde restart oldu.... ama disardan mail almayi basaramadim..

tesekkurler ederim..

Gönderildi : 26/04/2010 20:06

(@cozumpark)

OWA üzerinde durum nedir, web access ile aynı sıkıntı var mı, yoksa outlook içerisinde mi durum böyle? İlgili kullanıcıya ait DNS kayıtları oluşuyor mu?

Gönderildi : 26/04/2010 20:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba, evet OWA üzerinden de gözükmüyor, dns kaydı ise var kullanıcının..

Gönderildi : 26/04/2010 20:45

(@cozumpark)

O kullanıcıyı silip başka bir kullanıcı yarattığınızda da böyle bir hata geliyordu, sanırım veritabanında bozulma var, exchangede repair yapın.

Gönderildi : 26/04/2010 20:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

O kullanıcıyı silip başka bir kullanıcı yarattığınızda da böyle bir hata geliyordu, sanırım veritabanında bozulma var, exchangede repair yapın.

defrag yapmıştım, biliyorum defrag repair başka komutlar ancak defragda herhangi bir düzeltme yapmıyormu? malum database'i haftasonundan evvel kapatamıyorum.

Gönderildi : 27/04/2010 12:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: