Forum

Dell scv 3020 yapıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dell scv 3020 yapılandırma

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
848 Görüntüleme
(@eyupustaoglu)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dell Storage scv3020 'de  Top controller da 4 + 1 5 ethernet portu Bottom controllerde 5 adet port bulunuyor. 

Bu yapılandırma için üst ve alt controller ın 1. ve 3. portlarına aynı wlan dan yine üst ve alt controller ın 2.ve 4. portlarına aynı wlandan ip veriliyor. https://www.youtube.com/watch?v=EguU_gtEDgo   bu videodan öyle anladım. Bu portlar ve ip ler ne işe yarayacak?

Burada fault domain 1 target ip si ne oluyor? Ben bunu 5.port olan mgmt portu olarak yorumlamıştım ama sanırım değil. 

alt ve üst controller da yer alan mgmt portlarını da yine iki ayrı switch e mi bağlayacağım ? Bunların ip lerini bu 1-3 ve 2-4 portlarından bağımsız ip ler mi vereceğim? 

Ayrıca management ip adress (cihazın genel yapılandırması için mi? )

top controller management ip adress ( üst controllerda ip vb değişikliler yapmak için mi? 

bottom controller management ip adress ( alt controller için diye düşündüm) 

Son olarak bu management controller ların her biri için idrac adresi mi oluyor? Bu sistem üzerinde iki ayrı idrac mı oluyor yoksa tek bir idrac mı? 

Biraz uzun oldu ama kafamı karıştırdı. 

Gönderildi : 30/06/2022 00:01

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

Öncelikle elinizdeki storage FC mi ? ISCSI mi ? Bunu bilmek gerekli.

Bahsettiğiniz management portları için iki controller'ede ip ataması yapılır ve bir virtual ip verir. Bunlar iki ayrı network switche bağlanır. Network switchlerden birisi bozulur ise erişimi kaybetmemek için.

Fault domain dediğimiz yapı ise multipath'ing için gereklidir. Yani sunucuya giden data trafiğinin yedekli olmasıdır. 

Storage kurgulanırken ve kurulum yaparken multipath yapısı düzgün kurulmalı. Tek bir noktadan hataya dayanıklı olması için.

Özetle storage dünyasında ilk tasarım ve kurulum önemlidir. Anladığım kadarıyla bu konuda bir tecrübeniz yok, kurulum için danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

image

Gönderildi : 06/07/2022 10:45

(@eyupustaoglu)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakankaplanoglu

Merhaba,

Öncelikle elinizdeki storage FC mi ? ISCSI mi ? Bunu bilmek gerekli.

Bahsettiğiniz management portları için iki controller'ede ip ataması yapılır ve bir virtual ip verir. Bunlar iki ayrı network switche bağlanır. Network switchlerden birisi bozulur ise erişimi kaybetmemek için.

Fault domain dediğimiz yapı ise multipath'ing için gereklidir. Yani sunucuya giden data trafiğinin yedekli olmasıdır. 

Storage kurgulanırken ve kurulum yaparken multipath yapısı düzgün kurulmalı. Tek bir noktadan hataya dayanıklı olması için.

Özetle storage dünyasında ilk tasarım ve kurulum önemlidir. Anladığım kadarıyla bu konuda bir tecrübeniz yok, kurulum için danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

image

FC mi ISCSI yapıda olduğunu nereden öğrenebilirim?

Gönderildi : 12/09/2022 22:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Cihazın sunucu veya SAN SW ile olan bağlantısı fiber ise FC dır, ethernet ise iscsi dir. Eğer fiziksel olarak göremiyorsanız web arayüzünde mutlaka bağlantı ile ilgili bir bölüm vardır kontrol etmeniz gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/06/2023 14:39

Paylaş: