Forum

Visual Studio Hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Visual Studio Hakkında Yardım

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
987 Görüntüleme
(@hasan-karakus)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Bir projede texbox ve combobox lara girdiğim bilgileri d:\data\data.doc dosyasının içine otomatik kaydetsin istiyorum.d:\ sürücüsünde data klasörü yeni oluşturulmalı.Yani yoksa bile oluşturmalı.Komutları düzenledim ancak kayıt esnasında hata veriyor.Sebebini bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.Nerede hata yapıyorum acaba.Bana hangi komutta hata yaptığımı ve doğru komutu söylerseniz sevinirim.Acil lazım.

1
2

Imports System.IO

Public Class Form1

Public strKlasorAdi As String = Form_Giris.varsayilanKlasor

Public strDosyaAdi As String = Form_Giris.varsayilanKlasor & "\" & Form_Giris.varsayilanData

Private Sub Button1_Click(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

'Resim gösterme

Dim dosyaDialog As New OpenFileDialog

With dosyaDialog

.Title = "Resim Ekle..."

.InitialDirectory = My.Computer.FileSystem.SpecialDirectories.Desktop

.Filter = "Resim Dosyasi (*.jpg, *.png)|*.jpg;*.jpeg;*.png"

End With

If dosyaDialog.ShowDialog = Windows.Forms.DialogResult.OK Then

Try

Dim resimBmp As New Bitmap(dosyaDialog.FileName)

If Not IsNothing(PictureBox1.Image) Then PictureBox1.Image.Dispose() 'daha önce resim secilmisse onu bosaltiyor yada uyari mesajida döndürebilirsin yada silebilirsinde

PictureBox1.Tag = dosyaDialog.FileName

PictureBox1.Image = resimBmp

Catch

MsgBox("Resim dosyasi yüklenemedi." & vbNewLine & "Gecersiz resim dosyasi !!!", MsgBoxStyle.Critical, "Hata...")

End Try

End If

End Sub

Private Sub Button2_Click(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles Button2.Click

If String.IsNullOrEmpty(TextBox3.Text) Or Not IsNumeric(TextBox3.Text) Then

MsgBox("Numara alani bos yada gecersiz numara !" & vbNewLine & "Lütfen Numara alanina sayisal bir deger giriniz.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Numara tanimlanmadi...")

Exit Sub

End If

'numara daha önceden kaydedilmismi kontrol ediyor

If NumaraKontrol(strDosyaAdi) = True Then

Exit Sub

End If

'secilen cinsiyat olusturuluyor

Dim strCinsiyet As String = ""

If RadioButton1.Checked = True Then

strCinsiyet = "Kadin"

ElseIf RadioButton2.Checked = True Then

strCinsiyet = "Erkek"

Else

strCinsiyet = ""

End If

If strCinsiyet = "" Then

MsgBox("Cinsiyet secilmedi !" & vbNewLine & "Lütfen kayit öncesi cinsiyet bölümünü isaretleyiniz.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Cinsiyet secilmedi...")

Exit Sub

End If

If IsNothing(PictureBox1.Image) Then    'resim dosyasi secilmediyse kaydetmeyip uyari veriyor

MsgBox("Resim dosyasi secilmedi !" & vbNewLine & "Lütfen kayit öncesi resim dosyasi seciniz.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Resim secilmedi...")

Exit Sub

End If

Dim kopyalaResimAdi As String = strKlasorAdi & "\" & TextBox3.Text & IO.Path.GetExtension(PictureBox1.Tag)

Dim kayitString As String = TextBox1.Text & "," & TextBox2.Text & "," & TextBox3.Text & "," & DateTimePicker1.Text & "," & _

strCinsiyet & "," & ComboBox1.Text & "," & ListBox1.SelectedItem & "," & ComboBox2.Text

Try

Dim writer As New StreamWriter(strDosyaAdi, True, System.Text.Encoding.UTF8)

writer.WriteLine(kayitString)

writer.Close()

' resim dosyasi varsayilan yada secilen klasor icine kopyalaniyor

If Not File.Exists(kopyalaResimAdi) Then  'kopyalanacak resim adi daha önce varsayilan D:\data da kaydedilmediyse kopyaliyor aynisi varsa yapmiyor

System.IO.File.Copy(PictureBox1.Tag, kopyalaResimAdi)

End If

Catch ex As Exception

MsgBox(TextBox3.Text & " nolu kayit yapilamiyor!" & vbNewLine & "Veri dosyasi gecersiz yada bozuk olabilir.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Kayit yapilamiyor...")

Exit Sub

End Try

MsgBox(TextBox3.Text & " numarali kayit," & vbNewLine & "Basariyla kaydedildi.", MsgBoxStyle.Information, "Kayit Eklendi...")

End Sub

Function NumaraKontrol(ByVal dosya As String) As Boolean

Try

Using dosyaOku As New StreamReader(dosya)

While Not dosyaOku.EndOfStream

Dim satirOku() = Split(dosyaOku.ReadLine(), ",")

If Trim(TextBox3.Text) = satirOku(2) Then

MsgBox(TextBox3.Text & " numarali kayit daha önce olusturuldu." & vbNewLine & "Lütfen farkli bir numara giriniz.", MsgBoxStyle.Critical, "Kayitli numara girdiniz...")

Return True

Exit Function

End If

End While

End Using

Catch

MsgBox("Veri Dosyasi Okunamadi !!!" & vbNewLine & "Dosya gecersiz yada bozuk olabilir.", MsgBoxStyle.Critical, "Numara Kontrol Hatasi...")

End Try

Return False

End Function

Private Sub Button3_Click(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles Button3.Click

Me.Close()

End Sub

End Class

Gönderildi : 17/06/2020 09:22

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yardım edebilecek yokmu ?

Gönderildi : 17/06/2020 12:21

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Lütfen sorunuzun altına gereksiz post girmeyin. Konu ile ilgili bir arkadaş müsait olduğunda sorunuza cevap verecektir. https://www.cozumpark.com/community/duyurular__uyarlar-4/650/

Gönderen: @muhsinguducu

Catch

MsgBox("Veri Dosyasi Okunamadi !!!" & vbNewLine & "Dosya gecersiz yada bozuk olabilir.", MsgBoxStyle.Critical, "Numara Kontrol Hatasi...")

End Try

Yukarıdaki satırı aşağıdaki şekilde değiştirin ve tekrar çalıştırın. Verdiği hatayı paylaşın lütfen. İyi çalışmalar.

Catch ex As Exception
MsgBox("Can't load Web page" & vbCrLf & ex.Message)
End Try

.

http://www.microsoft.com")
Catch ex As Exception
MsgBox("Can't load Web page" & vbCrLf & ex.Message)
End Try
">

Gönderildi : 17/06/2020 16:41

(@serkanates)
Üye

@muhsinguducu probleminizin son durumu hakkında bilgi verir misiniz ?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/06/2020 07:52

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Serkan hocam merhabalar.Cevap için teşekkürler.Kuralları bilmiyordum.Dediğiniz komutu değiştirdim.Verdiği hataları atıyorum.Yanlız birşey farkettim.İlk defa data dosyası oluşturunca hata veriyor.İkinci sefer kayıt tuşuna bastığımda kayıt yapıyor.Yani dosyayı 1 kere oluşturduktan sonra kayıt yapıyor.Sanki ilk oluştururken,arka planda dosya açık gibi algılıyor.ilk oluşturmada bu hatayı veriyor sanki.İlk defa oluştururkende hata vermesin istiyorum.

1
2

Bu ileti 4 yıl önce Hasan Karakuş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/06/2020 08:40

(@serkanates)
Üye

Öncelikle içerik için kullanacağınız dosyanın varlığını denetlemelisiniz. Bunun için "File.Exists(String)" metodunu kullanabilirsin. Eğer ilgili dosya mevcut ise fonksiyon True değeri döner. Eğer bulamaz ise False değeri dönecektir. Fonksiyondan gelen değere göre işlemlerinizi yönlendirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve örnekler için https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/api/system.io.file.exists?view=netcore-3.1

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/06/2020 09:55

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Değerli arkadaşım cevabın için teşekkürler.Çokta bilgi sahibi değilim.Galiba çözemeyeceğim bu işi.

Aşağıdaki komutlarla kontrol ettiriyorum zaten.Komutların hepsini worde kaydedip atayım tekrar.Sizide uğraştırmak istemiyorum.Ancak bir yerde hatam var onu çözemedim.Olmayacaksada önemli değil.Bu şekilde çalıştırırım.

Yinede teşekkür ederim.Çok saolasın.

Try

Dim writer As New StreamWriter(strDosyaAdi, True, System.Text.Encoding.UTF8)

writer.WriteLine(kayitString)

writer.Close()

' resim dosyasi varsayilan yada secilen klasor icine kopyalaniyor

If Not File.Exists(kopyalaResimAdi) Then  'kopyalanacak resim adi daha önce varsayilan D:\data da kaydedilmediyse kopyaliyor aynisi varsa yapmiyor

System.IO.File.Copy(PictureBox1.Tag, kopyalaResimAdi)

End If

Gönderildi : 18/06/2020 10:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Forum bu şekilde ilerlemiyor ne yazık ki, yani benim sistemime bağlanın bir soruna bakın veya kodu ilettim inceleyin gibi, burada balık tutmayı öğretmeyi amaçlıyoruz.

Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2020 19:02

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Ben balığı tutuyorum zaten.Ama istediğim balığı tutmak için hangi yemi kullanmam gerek onu soruyorum.

Gönderildi : 19/06/2020 08:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Yok bayapı kodu gönderip inceleyin diyorsunuz, bence bu balığı bizim tutup sizin yemeniz. Tabi ki projeyi yapın demiyorsunuz ama bizim size bu bölüme bakın, bu tekniği kullanın veya bu yöntemi araştırın dememiz balık tutmayı öğretmektir, koda bakıp hatan bu hatta al bu kod parçacığı ile düzelir dememiz bayağı löp et oluyor 🙂 En azından bizim 12 yıllık forum kültürümüzde bu yok, çünkü bunu ilk zamanlarda yapıyorduk inanılmaz kötüye kullanım olunca bıraktık.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/06/2020 12:20

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kodları görmeden hatayı kimse bulamazki.Gerçi sizde haklısınız.Herkesin işi gücü var.yarım saat o kadar kodu kimse incelemez.Neyse siz benim forumdaki bütün konu başlıklarını silebilirsiniz.Kendi yağımızda kavrulalım.Olmuyorsa olmuyor.Uğraştırmanın anlamı yok.Yinede emeği geçen herkeze teşekkürler.Löp et sevmem zaten.Kemikli olcak bana.Sıyıra sıyıra 😀 

Gönderildi : 19/06/2020 12:27

Paylaş: