Forum

Veeam Backup Yavaş ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Veeam Backup Yavaş Yedekleme Problemi

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,372 Görüntüleme
(@cihangiruzun)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle yapımdan bahsedeyim,  1 Adet fiziksel sunucum üzerinde esxi 6.7 kurulu ve içerisinde 4 adet vm var.

Başka bir tane HP Sunucum var ve üzerinde windows 2016 doğrudan kurulu sanal değil. Bu sunucu üzerinde Veeam Backup 10 versiyonunu kullanıyordum. Geçtiğimiz haftalara kadar problem yoktu backup alırken 90-110 MB/s arasında problemsiz çalışıyordu. Hiç bir değişiklik güncelleme yapmamış olmama rağmen bir anda 9-11 MB/s arasında çalışmaya başladı. Sanki GBit switch yada kablo bir anda MBit'e döndü. Kabloları değiştirdim, Sonra GBit bir switch vardı onu söktüm yerine HP Procurve 1410 SW taktım. Sonra Fiziksel olan makinanın işletim sistemini baştan kurdum. Sıfırdan Veeam Backup 11 kurdum. Job'ları yeniden oluşturdum fakat yine 9-11 MB/s olarak yedek alıyor ve çok uzun sürüyor. 

Nerede hata yapıyorum acaba ?

Kıymetli vaktiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/03/2021 11:24

(@eserdemir)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Cihangir Alper Uzun Merhaba,

Öncelikle aşağıda paylaştığım makaledeki ayarları kontrol ediniz.

https://www.tayfundeger.com/storage-i-o-control-ve-vm-storage-policies.html

Sonrasında,

Yedekleri Storage tarafına alıyorsunuz galiba , daha önce bende de benzer bir durum oluşmuştu. Storage  tarafında i/o değerlerine bakınız eğer bir yavaşlık söz konusu ise Storage da bir arıza olabilir.

Gönderildi : 17/03/2021 13:30

(@cihangiruzun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Belki biraz amatör bir yöntem ama storge yok. Ben şöyle bir kurgu yaptım kendimce,

Windows 2016 kurduğum HP DL380 G7 makina. 8 tane disk var üzerinde 1 ve 2 numaralı diskler SSD onlar raid 1 ve windows 2016 kurulu.

Diğer 6 disk 1 TB 5400 RPM normal diskler. Her VM'i 1 diske alıyorum. Disk bozuldu desem hepsi aynı anda olmaz diye düşünüyorum.

Gönderildi : 17/03/2021 13:38

(@eserdemir)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Merhaba,

Bahsettiğiniz gibi bir kurguda hiç çalışmadım. ILO üzerinden donanımsal bir sorun var mı kontrol etmenizi öneririm. Eğer yok ise bir donanım arızası disk,raıd controller vs ... Malesef mantıklı bir sebep sunamıyorum.

Gönderildi : 17/03/2021 16:47

(@cihangiruzun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam, 

Donanım olarak bir sorunum gözükmüyor, Normal networkten kopyalama yaptığımda sorun yok, Sanırım ayarla ile ilgili atladığım bir yer var ?

Gönderildi : 19/03/2021 11:04

(@burakdere)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Cihangir bey merhaba,

Konuyla ilgili bir çözüme ulaştınız mı? Paylaşabilir misiniz

Gönderildi : 03/05/2021 22:21

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

öncelikle Raid 5 gibi güçlü bir disk koruma kullanmanızı öneririm, "her diske bir vm" çok tehlikeli bir yaşam döngüsü...

probleminize gelince, network temelli bir sorun, kaynak yada hedef arasında bir sıkıntı var. Kontrol adımlarını aşağıda paylaşıyorum

1- Fiziksel Sunucunun Ağ Kartı nın bağlantı hızı kontrolü, driver güncellemesi

2- Sanallaştırma Kullandığınız ESXi sunucunuzun Management 'i içeren VM Switch 'ine bağlı olan ağ kartlarının bağlantı hızı kontrol

3- Veeam 'in yedekleri yazdığı alana yazma hızı, erişim hızı ? eğer bir NAS cihazı ise onun bağlantı hızı kontrolü

Gönderildi : 03/05/2021 22:48

Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Yavaşlığı tespit edebilmek için öncelikle Job üzerindeki darboğazı tespit etmeniz gerekiyor.

Darboğaz source ise datastore dan veriyi okurken yavaşlık söz konusu demektir.

Darboğaz target ise  repository ye veriyi yazarken yavaşlık söz konusudur.

Belirtiklerinizden anladığım kadarıyla Fiziksel bir makina üzerinde Veeam kurulu ve bu sebebten dolayı backuplarını network modu üzerinden çalışıyordur.

Eğer sanal bir makina kurup bunu proxy olarak tanımlarsanız backuplarınız ciddi şekilde hızlanıcaktır lakin Vmware üzerindeki limitlemeden dolayı network modu  %40 performanslı olarak çalışır.

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 03/06/2021 17:16

Paylaş: