3. Parti Yazılımlar
Trend

Cloudspotpro – Ruijie Hotspot Captive Portal Kimlik Doğrulama Adımları

Kıymetli Okurlar Selamlar,

Daha önceki makalelerimde sizlere Fortigate – Sophos ve Sonicwall cihazları için On-Premise olarak çalışan Loglama, Raporlama ve Hotspot yazılımlarından bahsetmiştim. Bu makalemde ise Bulut Tabanlı çalışan CloudSpotPro isimli yazılımdan ve Ruijie Hotspot – Captive Portal – Kimlik Doğrulama yapılandırmasından bahsedeceğim.

Öncelikle kısaca üründen ve kabiliyetlerinden bahsetmek istiyorum. CloudSpotPro isimli ürün, donanım ve bakım maliyetlerini ortadan kaldırarak Bulut teknolojisi üzerinden 5651 Log imzalama ve Hotspot-Misafir Ağı Kimlik Doğrulama hizmetleri vermektedir.

5651 Log imzalama modülü, marka bağımsız olarak SYSLOG gönderen tüm cihazlar ile entegre olarak çalışmaktadır. Hotspot modülü ise şimdilik Sophos, Sonicwall, Tp-Link, Ubnt-Unify ve Ruijie ile entegre olarak çalışmaktadır.

Kısaca bilgilendirme yaptıktan sonra şimdi yapılandırma adımlarına geçebiliriz. İlk olarak CloudSpotPro web sitesinden yeni bir cloud portal hesabı oluşturmamız gerekiyor.

CLOUDSPOTPRO WEB SİTESİNDEN YENİ HESAP OLUŞTURMAK

İlk olarak www.cloudspotpro.com web sitesine giriş yapıyoruz. Sonrasında sağ üst köşede bulunan “Hotspot Portal” butonuna tıklıyoruz.

Resim1: Yeni Kullanıcı Oluşturma

Açılan yeni sekme üzerinden “Yeni Kullanıcı Oluştur” seçeneği ile ilerliyoruz. Bundan sonraki adımlarda, standart hesap oluşturma için gerekli bilgilerin girilmesi kalıyor. Firma ve iletişim bilgilerimizi girerek üç adımda hesabımızı oluşturuyoruz.

CLOUDSPOTPRO PORTALINA GİRİŞ VE CİHAZ EKLEME İŞLEMLERİ

Hesabımızı oluşturduktan sonra www.wifi.cloudspotpro.com adresine tekrar yönlendiriliyorsunuz. Bu adımdan sonra oluşturduğunuz hesap bilgileriniz ile portala giriş yapabilirsiniz.

Resim2: Login Olma İşlemi

Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra sol menüdan “Envanter Yönetimi” sayfasına gelerek “Yeni Cihaz” butonuna tıklıyoruz.

İlk olarak Lokasyon” ve “Cihaz Marka” bilgilerini giriyoruz.

Resim3: Lokasyon ve Cihaz Marka Bilgileri

Bir sonraki adımda ise Login ekranı “Şablon” seçimi ve “Ruijie” cihazının seri numarasını giriyoruz ve “İleri” diyerek cihazımızı başarılı bir şekilde ekliyoruz.

Resim4: Şablon ve Seri Numarası Bilgileri

Cihazı ekledikten sonra 30 Gün Deneme sürümünü başlatıyoruz.

CloudSpotPro arayüzünden yapılması gereken adımlar sadece bu kadardı. Bundan sonraki işlemler için Ruijie Cloud Portalınıza girmeniz gerekmektedir.

RUIJIE CLOUD PORTALINA GİRİŞ VE CAPTIVE PORTAL AKTİF ETME İŞLEMLERİ

Ruijie marka Access Point cihazlarını yönettiğimiz https://cloud-eu.ruijienetworks.com/ adresine giriş yapıyoruz.

Üst Menüden “CONFIGURATION” sayfasını açıyoruz. Açılan sol menüden ise “WIRELESS – Basic” sayfasına tıklıyoruz. Açılan sayfada Hotspot – Captive Portal aktif etmek istediğimiz cihazı düzenliyoruz ve “Auth” seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Portal Server URL: http://auth.cloudspotpro.com/wifidog

Portal IP: 78.141.212.55

Resim5: External Captive Portal Aktif Etme

Tüm adımları tamamladık. Konfigürasyonu doğru bir şekilde yaptıysanız wifi bağlandığınızda internete erişmeden önce Hotspot – Kimlik Doğrulama ekranı gelecektir. Kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra internet erişiminiz başlayacaktır.

Resim6: Kimlik Doğrulama Ekranı

Bu makalemde Ruijie cihazları için Cloudspotpro Hotspot Captıve Portal Kimlik Doğrulama Adımlarından bahsettim. Takıldığınız herhangi bir noktada https://cloudspotpro.com/ web siteleri üzerinden geliştirici ekip ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca https://cloudspotpro.com/support adresinden de dokümanları inceleyebilirsiniz. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Zaman ayırıp incelediğiniz için teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu