Haberler

Microsoft’tan Yeni Rekor Geldi, 2,4 Tbps DDoS Engellendi

Microsoft, Ağustos ayının son haftasında Avrupa’da Azure müşterisini hedef alan ve 2,4 Tbps’lık DDoS saldırısını hafifletmeyi başardı. Azure Networking Kıdemli Program Yöneticisi Amir Dahan, bunu bir UDP saldırısı olarak nitelendirerek, “Bu, 2020’deki 1 Tbps saldırısından yüzde 140 ve Azure’da daha önce tespit edilen herhangi bir ağ hacimsel olayından daha yüksek” dedi.

Büyük DDoS saldırısı, Asya-Pasifik bölgesinde (örneğin Malezya, Vietnam, Tayvan, Japonya ve Çin) ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık 70.000 bot kullanılarak başlatıldı. Saldırganlar Azure’un altyapısını 10 dakikalık bir zaman diliminde vurdu ve terabit hacimlere ulaştı.

DDoS saldırıları artıyor

DDoS saldırıları, hem karmaşıklık hem de hacim açısından önemli ölçüde artıyor, mevcut COVID-19 pandemisinin başlamasından sonra internet etkinliğindeki artışlar görülüyor. Azure Networking Program Yöneticisi Alethea Toh, Ağustos ayının başlarında, Microsoft’un 2021’in ilk altı ayında günlük DDoS saldırılarında 2020’nin 4. çeyreğine kıyasla %25 artışla keskin bir artış kaydettiğini söyledi.

2021’in ilk altı ayında Azure’un altyapısına yapılan en büyük saldırı bant genişliği olarak 625 Gb/sn idi ve 2020’nin 3. çeyreğinde 1 Tb/sn DDoS saldırısının neredeyse yarısı hafifletildi. Buna rağmen Haziran sonuna kadar Azure’u hedefleyen ortalama saldırı yüzde 30 artarak 250 Gbps’den 325 Gbps’ye çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri (%59), Avrupa (%19) ve Doğu Asya (%6) bölgelerindeki Azure müşterileri, çoğunlukla bu bölgelerdeki oyun sektörlerinin ve finansal hizmetlerin yüksek konsantrasyonu nedeniyle hala en yoğun hedef alınan müşter olarak görülmekte.

Daha önce rekor DDoS saldırılar, Amazon Web Services Shield tarafından 2020’nin ilk çeyreğinde tespit edilen 2.3 Tbps hacimsel bir saldırı ve  geçen ay Rus internet devi Yandex’i vuran saniyede 21.8 milyon istek (rrps) uygulama katmanı saldırısıydı.

Kayak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu