Haberler

Citrix Lisans Maliyetlerinde Büyük Artış: Citrix Broadcom’un Yolundan Mı Gidiyor?

Citrix sanal masaüstü çözümleri veya diğer Citrix ürünlerinin lisans yenileme maliyetlerinde önemli artışlar akıllara “Cirtix Broadcom’un yolundan mı gidiyor” sorusunu akıllarak getirdi.

Citrix Satın Alındı

Bulut bilişim ve sanallaştırma şirketi olan Citrix, sanal masaüstü çözümleri ile iyi işler yapıyor. Citrix Virtual Desktop (eski adıyla XenDesktop) bu sanallaştırma çözümlerinden biri. Citrix’in NetScaler ürün serisi birçok şirkette kullanılmakta.

Şubat 2022’de, Citrix’in küresel yatırım firması Vista Equity Partners’a ait şirketler ve Elliott Investment Management’e bağlı bir yan kuruluş olan Evergreen Coast Capital Corporation tarafından 16.5 milyar USD’ye satın alındığı açıklanmıştı.

Broadcom’un Hayal Kırıklığı

Sanallaştırma sağlayıcısı VMware de Broadcom şirketi tarafından satın alınmıştı. Broadcom tarafından satın alınmasından bu yana, VMware’de ciddi sarsıntılar yaşandı. Satın alınma sonrası VMware iş ortaklıkları sonlandırıldı ve süresiz satın alma politikası (ESXi) tamamen durduruldu. Müşteriler artık sadece bulut abonelik modeli olarak lisansları satın alabiliyor bu da lisans maliyetlerinde büyük artışlara neden oluyor.

Citrix de Aynı Yolda mı?

Citrix müşterilerinin yeni ürün lisanslama için ciddi fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğu görünüyor. Avrupa’daki bir kaynağımdan aldığım bilgiler bunu doğrulayan nitelikte.

Citrix altyapısına sahip bir hastane

IT yöneticisi, terminal sunucuları sağlamak için Citrix’ten klasik “Sanal Uygulamalar ve Masaüstü” lisanslarını satın alıyor (daha doğru bir ifadeyle: terminal sunucularına erişim lisanslandı).

İşveren yıllar önce bir lisans + bakım satın almış ve her yıl yenilemiş. 2022’de yalnızca abonelik lisansları vardı. O zamanlar 12 aylık bir süre için yaklaşık 8,000 avro ödemesi gerektiğini belirtti.

Ancak Citrix yeniden lisans istedi. Mevcut lisansları birleştirme modeli nedeniyle artık 18 ay olduğunu belirtmişler. Son durum 100 lisansın maliyeti yaklaşık 80,000 avro! Bir yıla indirseniz bile bu lisans maliyetlerinin katlanması anlamına geliyor.

Kaynağımın son yorumu şöyle oldu “Almanya’da 300’den fazla lokasyona sahip olan ve perakende sektöründe faaliyet gösteren başka bir şirketle konuşmuş. Onlarda büyük fiyat artışlarını doğrulamışlar ve muhtemelen 2024’te Citrix’ten tamamen kurtulmanın yollarını arıyorlar.” şeklinde oldu.

Uzun lafın kısası, VMware değişikliğinden kısa bir süre sonra, Citrix de Xen Hypervisor’ın gelecekte ayrı bir lisans olacağına karar vermiş ve bu da Citrix masaüstü/uygulama müşterileri için ek maliyetler anlamına geliyor. Yıllardır lisansa dahil ediliyordu, ancak gelecekte lisans değiştirildiğinde satın alınması gerekecek.

Tabi tüm bunlar perde arkasında konuşulan konular, ilerleyen günler neler getirecek neler götürecek hep beraber göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu