Citrix

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 15 Provisioning Services Site Yapılandırılması

Citrix FlexCast Teknolojisi Makalemizin serimizin bu bölümünde kurulumunu gerçekleştirmiş olduğumuz PVS sunucumuzun Site yapılandırılmasını inceleyeceğiz.

 

 

image001

 

 

Sahip olduğumuz Farm1 çatısı altında bulunan site1’i göre bilmekteyiz. Bu site Fiziksel bir site olabileceği gibi aynı fiziksel network içinde bulunan farklı bir site’de olabilir. Büyük yapılara göre ihtiyaçlarımız dizaynımızı belirleyecektir.

 

Şu anda ortamımızda bir tane Site’miz bulunmaktadır. Eğer bizler ortama yeni bir tane site eklemek istersek Sites sekmesi üzerinde sağ tuş Create Site sihirbazıyla yeni bir site oluşturabilir ve aşağıdaki adımları devam ettirip site yapılandırmamızı tamamlayabiliriz.

 

 

image002

 

 

Site Properties bölümünde General sekmesinde Provisioning Services console üzerinde görülecek olan Site’ mizin ismi görülmektedir. Description bölümüne bu site hakkında bilgiler yazabiliriz.

 

 

image003

 

 

Site Properties bölümünde Security sekmesinde oluşturmuş olduğumuz Site’yi yönetecek olan gruplarımızı belirtiyoruz. Farm yöneticimiz otomatik olarak Site yönetici durumundadır. Remove bölümüyle bu gruplarımızı çıkartabilir ve add bölümüyle yeni site yöneticileri yapabiliriz. Bu bölümde bulunan yöneticilerimiz Site altında bulunan PVS sunucularını, collection ve Device gibi Site işlemlerini yerine getirebileceklerdir.

 

 

image004

 

 

Site Properties bölümünde MAK sekmesinde MAK yöneticimizin kimlik bilgilerini belirliyoruz. Belirlemiş olduğumuz MAK yöneticimiz target devicelerin lisanslama işlemini otomatik olarak gerçekleştirecektir. MAK yöneticimizin target deviceler üzerinde yönetici hakkına sahip olması gerekmektedir.

 

 

image005

 

 

Site Properties bölümünde Options sekmesinde yeni target devicelerin algılanma süresini belirliyoruz. Varsayılan süre 60 saniyedir. Site içinde oluşturulan her bir collection için bu değeri belirtebiliriz.

 

 

image006

 

 

Site Properties bölümünde vDisk sekmesinde Enable automatic vDisk updates on this site sekmesini aktif duruma getirmiyoruz.

 

 

Kaynak : http://support.citrix.com/proddocs/topic/provisioning-61/pvs-site-properties.html

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu