Citrix

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 12 Provisioning Services Yapılandırılması

Citrix FlexCast Teknolojisi Makale serimizin Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 11 Provisioning Services Nedir ve Kurulumu bölümünde PVS sunucumuzun kurulumunu gerçekleştirmiştik. Bu makakemizde PVS sunucumuzu yapılandıracağız. Bu makalemiz içinde PVS sunucumuzun haricinde Lisans sunucumuzun versiyonunun güncelleştirilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacımızı bu makale çatısı altında yerine getireceğiz.

 

 

image001

 

 

Citrix PVS sunucu kurulumundan sonra Provisioning Services Configuration Wizard bizleri karşılayacaktır. Fakat bu işleme devam etmenizi önermemekteyim. Neden olarak yapılandırma işlemi sırasında bizlere yukarıdaki Lisans server iletişim hatasını verecektir.

 

 

image002

 

 

Bu hatanın sebebi ortamımız içinde kullanmış olduğumuz lisans serverimizin versiyonunun PVS sunucumuzun versiyonunu ile uyumlu olmamasıdır. Sahip olduğumuz Lisans server versiyonu XenApp kurulum dosyası içinde bulunan lisans server versiyonu olan 7.6.0.11011 versiyonudur. PVS sunucumuzu yapılandırmadan önce Lisans sunucumuzu PVS sunucumuz ile uyumlu versiyona yükseltmemiz gerekmektedir.

 

 

image003

 

 

Lisans sunucumuza XenDesktop kurulum mediamızı bağlıyoruz ve XenDesktop\x64\Licensing dizini altında bulunan CTX_Licensing kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

 

 

image004

 

 

Sunucumuz üzerinde mevcut Lisans sunucusu olduğu için kurulum sihirbazı bunu algılıyor ve upgrade ekranını bizlere getiriyor. Upgrade butonuna basıp güncelleştirme işlemini yerine getiriyoruz.

 

 

image005

 

 

Güncelleştirme işlemi tamamlandı.

 

 

image006

 

 

Lisans sunucumuzun yeni versiyonu artık 8.1.0.12012’ dir ve PVS sunucumuz ile uyumlu durumdadır.

 

 

image007

 

 

Lisans sunucumuzun güncelleştirme işlemini tamamladıktan sonra PVS sunucumuza geri dönüyoruz ve Provisioning Services Configuration Wizard sihirbazını çalıştırıyoruz.

 

 

image008

 

 

Sihirbazımız ilk ekranda neler yapabileceğimizin bilgisini bizlere bildiriyor ve ilerliyoruz.

 

 

image009

 

 

PVS sunucumuz ile DHCP sunucumuzun birleştirilmesi adımı. DHCP sunucum başka bir Sunucu üzerinde bulunduğu için The Service that runs on another computer seçimini yapıyorum ve ilerliyorum. PVS sunucumuzun üzerine DHCP Sunucu rolünü kurmuş olsaydık The service that runs on this computer seçimini yapacaktık.

 

 

image010

 

 

PVS sunucumuz üzerinde yeni bir farm oluşturacağımızın bilgisini Create Farm seçimiyle belirtiyoruz.

 

 

image011

 

 

PVS sunucumuzun kullanacak olduğu database farklı bir SQL sunucusu üzerinde barınmaktadır. Yapımız içinde bulunan CTXSQL sunucusu PVS sunucumuzun databasesini barındıracaktır. SQL Sunucumuzun hostname bilgisini Server name kısmına yazıyoruz ve ilerliyoruz. Eğer port ve default instance kullanmazsanız sihirbaz içinde bu bilgileride girebiliriz.

 

 

image012

 

 

Yeni oluşturacak olduğumuz farm için ihtiyaç duyulan bilgileri giriyoruz. Bu bilgiler SQL DB’ sinin ismi, farm ismi oluşturulacak olan site ismi ve collection bilgileridir. Bu bölümlerin anlamlarını bir sonraki makale içinde paylaşacağız.

 

 

image013

 

 

PVS Sunucumuz üzerinde barınacak olan vdisklerin nerede barınacağını belirtiyoruz. Burada önerilen hızlı bir disk yapısının PVS sunucumuza bağlanmasıdır.

 

 

image014

 

 

Lisans sunucumuzun hostname bilgisini ve port numarasını yazıyoruz. Eğer Lisans sunucumuzun güncelleştirme işlemlerini yapmamış olsaydık burada makalemizin başında göstermiş olduğumuz hatayı alacaktık.

 

 

image015

 

 

PVS sunucumuz üzerindeki servislerin hangi hesap ile çalışacağını belirtiyoruz. En alt bölümde bulunan kutu Configure the database for the account kutusunu işaretlediğimiz zaman sihirbazımız otomatik olarak SQL sunucumuz üzerinde bulunan Databaseyi bizler için hazır duruma getirecektir.

 

 

image016

 

 

Provisioning services configuration wizard başarılı bir şekilde tamamlandı ve PVS sunucumuz hazır duruma gelmiş durumdadır. Bir sonraki makalemizde PVS Konsolunun Kurulması ve Farm Bağlantısı ile devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu