Haberler

Çin ChatGPT Tarafından Üretilen Sahte Haberler Nedeniyle İlk Tutuklamayı Bildirdi

Çin’in Gansu eyaletinde bir adam, bir tren kazası hakkında sahte bir hikaye oluşturmak için ChatGPT kullandığı iddiasıyla gözaltına alındı ve bu, Pekin’in deepfake teknolojisini sıkılaştırdığı sırada Çin’in yapay zeka ile ilgili bir soruşturmadaki ilk tutuklaması oldu.

Pingliang şehrinin yerel polis bürosunun bildirdiğine göre, Çin’in kuzeybatısındaki Gansu’da bir şehirde dokuz inşaat işçisinin ölümüne neden olan kazayı iddia eden hikaye, 25 Nisan’da sosyal medyada yayınlandıktan sonra 15.000’den fazla tıklama aldı.

Çin’in yeni deepfake kuralları, hizmet sağlayıcıların ve kullanıcıların gerçek olmayan bilgileri üretmek, yayınlamak ve uydurmak için bu teknolojiyi kullanmalarını engelliyor.

Ocak 10’dan itibaren yürürlüğe giren kurallar, çevrimiçi içeriği değiştirmek için üretken yapay zeka teknolojisinin kullanımını engellemek üzere tasarlandı.

Hong soyadlı şüphelinin, polisin tüm hesapların izini sürmesi ve şirketinin de işin içinde olduğunu tespit etmesinin ardından tespit edildiği ve yanlış bilgi uydurmaktan tutuklandığı belirtildi.

Hong’un ChatGPT tarafından üretilen haberleri düzenleyerek Baidu’nun sahip olduğu platforma yüklediğini iddia eden yerel polis, soruşturmaların devam ettiğini bildirdi.

Kaynak: reuters

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu