Haberler

ChatGPT’ye Yeni Rakip, Aleph Alpha

Yapay zeka artık her yerde karşımıza çıkıyor. Şirketler, bu teknolojinin lideri olmak için birbirleriyle yarışıyorlar, ama sadece şirketler değil, ülkeler de bu yarışın içindeler. Özellikle OpenAI gibi Amerikan devinin ardından Avrupa da kendi yapay zeka devini kurma yolunda ilerliyor. Bu konuda Aleph Alpha adında bir Alman startup şirketi önemli bir rol üstleniyor.

Aleph Alpha, Avrupa’nın yapay zeka yarışını temsil ediyor. Avrupa, gizlilik ve veri güvenliği konularında Amerikan şirketleriyle rekabet ediyor ve kendi üretken yapay zeka sistemini oluşturmak için büyük yatırımlar yapıyor. Bu bağlamda, Almanya merkezli Aleph Alpha, gözlerin üzerine çevrildiği bir şirket haline geldi.

Jonas Andrulis adındaki kurucu, önceden Apple’da yapay zeka üzerinde çalışmış ve daha sonra bu teknolojinin sınırlarını aşmak istemiş. 2019’da kendi yapay zeka şirketini kurarak hayallerini gerçekleştirmiş ve kısa sürede birçok banka ve hükümet gibi farklı müşterilere hizmet vermeye başlamış.

Aleph Alpha, büyük dil modelleri oluşturarak insan dilindeki desenleri tanımlayıp metinler üretmeye ve birçok belgeyi analiz etmeye başladı. Bu sayede finansal raporlar yazmak daha kolay hale geldi ve aynı zamanda şirketler için uzman sohbet botları oluşturmak gibi birçok fırsat sundu.

Ayrıca, Aleph Alpha, Almanya’nın Heidelberg şehrinin haritasına entegre edilen Lumi adlı dijital vatandaşlık asistanını geliştirdi. Lumi, Heidelberg’deki insanlara ikamet bildirimi yapmaları, çöp toplama saatlerini öğrenmeleri veya boş zamanlarını değerlendirmeleri konusunda yardımcı oluyor. Bu proje, dijital yönetimi ileri taşıyan önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Ayrıca şirketin yapay zeka konuşma modeli olan Luminous, rakiplerini geride bıraktı ve bu başarılar Almanya tarafından takdir ediliyor.

Avrupa Birliği ülkeleri, teknoloji alanında öncü firmaların artık Avrupa imzası taşımasını istiyor. Aleph Alpha, yapay zeka konusunda Avrupa’nın öncüsü olmaktan gurur duyuyor ve bunun sadece milliyetçilik olmadığını vurguluyor, çünkü şirkette birçok Amerikalı da çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu