Haberler

Bu Yazılım iPhone’lardaki Zero-Day’den Faydalanıyor

Unc0ver” jailbreak saldırı ekibi, yeni iOS 13.5 sürümüne yükseltenler de dahil olmak üzere her iPhone’un kilidini açabilecek yeni jailbreak sürümünü yayınladı. Apple’ın mobil işletim sistemi üzerinde yoğun çalışmalar sonucu geliştiriciler, Jailbreak ile iOS’un güvenlik sınırlarını ortadan kaldırmayı başardılar. Jailbreak, iPhone’ların yeni bir cihaz haline gelmesini sağlıyor.

İOS 8’den bu yana piyasaya sürülecek ilk zeroday jailbreak olarak adlandırılan unc0ver’ın baş geliştiricisi Pwn20wnd, IOS 9’un bir sonraki beta sürümünde veya donanımda yamalı 1 day açıkları kullandığı için piyasaya sürülen diğer tüm jailbreak’ler gibi olduğunu belirtti .
Grup, en son sürümü geliştirmek için iOS’ta hangi güvenlik açığından yararlandığını belirtmedi.

Unc0ver web sitesi ayrıca, iPhone 6S’den yeni iPhone 11 Pro Max modellerine, iOS 11.0 – iOS 13.5 sürümlerini kapsayan, ancak 12.3 ila 12.3 sürümlerini hariç tutarak, geniş bir cihaz aralığında uyumluluk sağlamak için kapsamlı test çalışmaları yaptığını belirtti. Unc0ver’a göre, yerel sistem sanal alan istisnaları kullanılarak güvenlik, jailbreak dosyalarına erişim sağlanırken bozulmadan kalmakta. Yani yeni jailbreak’in yüklenmesi muhtemelen iOS’un korumalı alanlarını tehlikeye atmayacağı söylenmektedir.

Yeni jailbreak henüz bilinmeyen bir zeroday güvenlik açığından yararlanırken, iPhone önümüzdeki haftalarda unc0ver tarafından kullanılan açığı kapatmak için bir güvenlik güncellemesi sunacak olup yeni Unc0ver 5.0.0 jailbreak, iOS, macOS, Linux ve Windows cihazlarından yüklenebilecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu