Anasayfa » Boston Dynamics Robotu Fabrikada İşçi Olarak Çalışacak

Makaleyi Paylaş

Haberler

Boston Dynamics Robotu Fabrikada İşçi Olarak Çalışacak

Boston Dynamics ‘in geliştirdiği köpek robot Spot, araba üreticisi Ford’un Michigan’da bulunan üretim tesisi için çalışmaya başlayacak. Alınan 2 robot, tesis üzerinde haritalama amacıyla kullanılıp, tesisin daha verimli kullanılabilmesi için veri toplayacak.

Fabrika işçileri için düşündürücü
Boston Dynamics’in köpek robotu Spot

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan ve tanesi 74.500 dolar olan bu robotlar, yaklaşık 150 firmaya teslim edilmiş ve bir petrol firmasında güvenlik görevlisi olarak görevine başlamıştı.

Ford, üretim tesisinde işçi olarak robotları kullanmaya başlayacak

Amerikalı araba üreticisi Ford, robotlardan iki tanesini üretim merkezi için kullanmaya başlayacak. Techcruch’ta yer alan habere göre, köpek robot Spot, tüm tesisi haritalandırma görevini yapacak. Üzerinde bulunan sensör ve kameralar sayesinde tesisi inceleyip veri toplayacak. Bu veriler doğrultusunda Ford, tesisin daha verimli olacak şekilde yeniden tasarlamayı ve yeni üretim programını daha efektif hazırlamayı planlıyor. Planan bu istihdam, her ne kadar pilot olsa da olumlu sonuçlar alınırsa genişletileceği tahmin edebiliriz. Ford’un, bu işlem için insan gücünden ve gelişmiş cihazlardan faydalandığı, maliyeti için ise 300 bin dolar ödediği aktarılıyor.

Geleceğin meslek katilleri: Robotlar

Özellikle Boston Dynamics ‘in ürettiği köpek robot Spot, görünüm itibariyle köpeği andırsa da yük taşıyabilen, engebeli yolları aşabilen, birçok çeşit robot haberlerine rastlıyoruz. Elbette robotlar yıllardır endüstride ve hayatımızda mevcut ancak eksik olan ise yapay zekaları. Yapay zeka kavramının robotlara işlenmesiyle beraber insan gücünün ihtiyaç duyulduğu noktalarda robotların kullanımını görmeye başladık. Gün geçtikçe daha da çok meslek sahibi olacakları aşikar.


Makaleyi Paylaş

sistem uzmanı, mali müşavir, işletme müdürü. İnterneti,okumayı,üretmeyi ve paylaşmayı seven

2 Yorum

  1. onlar da başladı köleliğe 😀

    Cevapla
  2. Düşünülmesi gereken tarafı mesleğimize göz koydular 🙂

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>