Haberler

Boeing 737 Max Amerika’da Tekrar Uçuşlara Başladı

Boeing 737 Max, yaklaşık 2 yıl inceleme ardından yapılan iyileştirmeler sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde uçuşa tekrar başladı.

boeing 737 max uçakları tekrar uçacak.

Boeing 737 Max modellerindeki yazılım ve tasarım hataları sebebiyle meydana gelen ve 346 kişinin yaşamına sebep olan kazaların ardından, uçaklar tüm dünyada yasaklanarak yere indirildi. Türk Hava Yolları filosunda da 24 adet bulunan 737 Max’ler, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) iki hafta önce 20 aydır süren detaylı inceleme ve teknik düzeltmeler üzerine durdurulan uçuşların yapılan iyileştirmelerin ardından yeniden başlayabileceğini duyurmuştu.

Federal Havacılık İdaresi’nen gelen izin ardından şirket üst yöneticisi olan Doug Parker, Instagram hesabından ailesi, Boeing çalışanları ve basın mensupları ile birlikte American Airlines’a ait Boeing 737 Max uçağından fotoğraf paylaştı. American Airlines, 737 Max uçuşlarında endişe duyan yolcular için bilet değiştirme imkanı sunacak. Türk Hava Yolları’na ait 24 adet 737 Max tipi uçakları ile ilgili tekrar uçuş tarihi için henüz bir bilgi bulunmuyor.

Boeing 737 kazaları nasıl olmuştu?

Lion Hava Yollarına ait 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. Bu model uçakların ilk kazası olan bu üzücü olayda 189 kişinin yaşamını yitirdi. 157 kişinin hayatını kaybettiği Etiyopya Hava Yollarına ait uçak 10 Mart 2019’da Nairobi’ye gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra düştü. Aynı tip model uçağın karıştığı kazalarda yapılan incelemer sonunda yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyuşmazlığının yol açtığı tespit edilmişti.

Peki ya siz iyileştirilen 737 Max tipi uçak ile uçmak ister miydiniz?

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.