Haberler

Bimeks İflas Etti

1990 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk teknoloji ürünleri perakende şirketi olan Bimeks iflasını ilan etti. Bimeks’in ticari kronolojisine baktığımızda aslında bu sonun süpriz olmadığını görebilmekteyiz. Her şeye rağmen Bimeks Türkiye’nin dijital dönüşümünde yerini almıştır.

Peki bu sürece nasıl gelindi ?

1990 yılında Kadıköy Mühürdar’daki küçük bir dükkanda Mehmet Murat Akgiray ve Ahmet Vedat Akgiray kadeşler tarafından kuruldu.

O tarihlerde Dünya’da ve Türkiye’de teknoloji ivme kazanmış ve bunun farkında olan Akgiray kardeşler bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ürünleri satmaya başlamışlardı.

Yıl 2011’i gösterdiğinde firma büyümüş ve Borsa İstanbul’da işlem gören ilk teknoloji perakende şirketi olmuştu.

Tarihler 2013 gösterdiğinde firma tarihindeki en büyük satın almayı yapıyor ve Dixons Retail PLC’ye ait olan Electro World’ün Türkiye’deki tüm mağzalarını satın alıyordu. Bununla kalmayan Bimeks, bir Fransız markası olan Darty’nin de Türkiye’deki mağzalarının %28 satın alıyor ve yolunda devam ediyordu.

Aslında düşüş bu dönemlerde başladı ve bu gerçekleşen satın alımlar Bimeks’e iyi gelmedi. Zaman içersinde şirket zarar etmeye başladı ve 2019’da Borsa İstanbul’dan resmi olarak çıkartılan firma 17 Şubat 2021’de mahkemece iflası verildi.

Son olarak kararın ilan edilmesi ile Bimeks için hikayenin sonu artık geldi ve aramızdan ayrıldı..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tazminatsız işçi çıkarma, hakedilen maaşları ödememe de digital dönüşümün bir parçasımıydı herşeye rağmen(!)?!?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.