Haberler

Bill Gates, COVID-19 Aşı Çalışmalarına 750 Milyon Dolar Bağış Yaptı

COVID-19 salgını nedeniyle dünya çapında birçok sağlık kuruluşu seferberlik ilan ettiyse de elimizde hâlâ bir aşı yok. Bu süre zarfında ünlü sanatçılar ve iş adamlarından maddi destek gören araştırma grupları da bir hayli fazla. Yakın bir zamanda bu krizden kurtulacağımızın bir habercisi de şimdilik ufukta gözükmedi. Lakin bilime yapılan yardımlar devam ediyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı, potansiyel bir COVID-19 aşısı için Oxford Üniversitesine 750 milyon dolar bağış yaptı. Bu bağış Britanya-İsveç ortak ilaç firması AstraZeneca ile yapılan bir anlaşmanın parçasıydı. AstraZeneca ise bilindiği üzere Serum Institute of India (SII), Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) ve Gavi Vaccine Alliance (Gavi) gibi diğer organizasyonlarla çalışarak sene başından beri bir aşı üretmeyi hedefliyor. Bu arada CEPI ve Gavi’nin de direkt olarak Gates tarafından fonlandığını hatırlatmakta fayda var.

Söylenilene göre, Gates’in bağışından elde edilen AZD1222 adlı aşıdan 300 milyon doz bu yıl sonunda dağıtıma çıkacak. SII ile yapılan başka bir anlaşma ile de az gelişmiş ülkelere 1 milyar doz ilaç yollanacak, 400 milyon kadarı 2021 yılına kadar teslim edilecek.

Yaptığı açıklamada kâr amacı gütmeden 2 milyar doz AZD1222 üretebileceğini belirten AstraZeneca, ABD ve Birleşik Krallık’ın şimdiden 300 milyon ve 100 milyon doz için sipariş verdiğini açıkladı. Bill Gates ise önemli olanın para değil zaman olduğunu söylüyor ve aynı anda 7 farklı aşı geliştirildiğini ve en azından 1 tanesinin işe yarayacağını umuyor. AZD1222’nin ne kadar başarılı olacağını ise en erken Ağustos ayında göreceğiz.

Bu sırada Oxford Üniversitesi AZD1222 için 2. ve 3. aşama deneylere başlarken 10.000 gönüllü üzerinde çalışacak. Son olarak “insanlara çip takacaklar” komplo teorisinden oldukça bıkan Gates, Business Insider’a verdiği röportajda “hayatımda hiç bu tarz çipli işlere girmedim. Bu iddia o kadar saçma ve garip ki, inkâr etmesi bile zor” dedi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu