Haberler

AWS Sistemlerinde Yaşanan Kesinti, Netflix ve Amazon’un Servislerini de Etkiledi

US-EAST-1 Bölgesindeki Amazon AWS, Ring, Netflix, Amazon Prime Video ve Roku dahil olmak üzere çok sayıda çevrimiçi hizmeti etkileyen bir kesinti yaşıyor.

Devam eden kesinti yaklaşık olarak 12.00 EST’de başladı. Yaşanan sorun, ABD’nin kuzeydoğu kesimindeki kullanıcıların büyük bir kısmının bağlandığı US-EAST-1 AWS bölgesini etkileyen sorunlu ağ ekipmanlarından kaynaklanıyor.

Bu kesinti Netflix, Amazon Prime ve Roku üzerindeki hizmetleri de kesintiye uğratmış durumda. Ayrıca kullanıcılar, uzaktan kamera izleme servisi olan Ring uygulamasına erişimde de sorunlar yaşıyor.

Outage affecting Ring services AWS
Ring hizmetlerini etkileyen kesinti

Buna ek olarak Amazon çalışanları Reddit üzerinde, paketleri taramak, teslimat yollarına erişmek veya yaklaşan programlarını görmek için gereken dahili uygulamalarına da erişemediklerine dair yorumlar yapıyor.

Amazon employee on reddit #1
Amazon employee on reddit #2

Kesintiyle ilgili en son güncelleme, Amazon tarafından 18:06 PM EST’de paylaşıldı ve birçok hizmetin halihazırda normale döndüğünü ve yakın zamanda da sorunların tamamen giderileceğini umduklarını belirtti.

Firma söz konusu hata ile ilgili sürekli güncellenen bilgiler yayınlamaya devam ediyor:

[12:34 PST] US-EAST-1 Bölgesinde birden çok AWS Hizmeti için artan API hata oranlarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz. Bu sorunun temel nedeni, birkaç ağ cihazının bozulmasıdır. Sorunları gidermek için çalışmaya devam ediyoruz ve bir dizi farklı etki azaltma ve çözüm eylemi üzerinde aktif olarak çalışıyoruz. Bazı erken iyileşme belirtileri gözlemlemiş olsak da, sorunların tamamen giderilmesine dair verebileceğimiz tahmini bir zaman yok. US-EAST-1’de AWS Management Console’da oturum açarken sorun yaşayan müşteriler için ayrı bir Yönetim Konsolu uç noktası (https://us-west-2.console.aws.amazon.com/ gibi) kullanarak yeniden denemelerini öneriyoruz. Ayrıca, root oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak oturum açmaya çalışıyorsanız, US-EAST-1’de olmayan konsol uç noktaları aracılığıyla bile bunu yapamayabilirsiniz. Bu sorunu yaşıyorsanız, kimlik doğrulama için IAM Kullanıcıları veya başka rolleri kullanmanızı öneririz. Paylaşacak daha fazla bilgiye sahip olduğumuz zaman güncellemeleri buradan sunmaya devam edeceğiz.

[2:04 PM PST] US-EAST-1 Bölgesi’nde sorunu giderme adına önemli adımlar attık. Ağ cihazlarının sağlığını yakından izlemeye devam ediyoruz ve sorunu tamamen giderme yolunda ilerleme kaydetmeye devam etmeyi umuyoruz.

[2:43 PM PST] US-EAST-1 Bölgesi’ndeki bazı ağ cihazlarının bozulmasına neden olan temel sorunu azalttık. Çoğu AWS hizmeti için kullanılabilirlikte iyileşme görüyoruz. Etkilenen tüm AWS Hizmetleri ve API işlemlerinde sorunun tamamen giderilmesi için çalışmaya devam ediyoruz.

[15:03 PST] Pek çok hizmet halihazırda normale dönmüş durumda, ancak hizmetler genelinde sorunların tamamen giderilmesi için çalışıyoruz. SSO, Connect, API Gateway, ECS/Fargate ve EventBridge gibi hizmetler hâlâ sorun yaşamaya devam ediyor. Mühendisler, bu hizmetler üzerindeki sorunları çözmek için aktif olarak çalışıyorlar.

Eylül 2019’da, Kuzey Virginia’daki AWS US-EAST-1 veri merkezinde meydana gelen elektrik kesintisi, dosyalarını geri yüklemek için çalışan ve yedekleri olmayan Amazon müşterileri için veri kaybına neden olmuştu.

Şubat 2017’de ise, büyük bir Amazon S3 (Basit Depolama Hizmeti) kesintisi, Adobe’nin uygulamaları ve hizmetleri, Docker, Giphy, Hacker News, IFTTT, Mailchimp, Medium, Quora, Signal dahil olmak üzere milyonlarca küçük ve yüksek profilli siteyi ve uygulamayı etkilemişti.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Yeni Trend: Eldeki Otomobili “Sıfırlamak”!
Microsoft’tan Korsan Office Kullanıcılarına İndirim Teklifi
WhatsApp, Mesajların Varsayılan Olarak Kaybolduğu Yeni Bir Özellik Sundu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu