Haberler

Apple WWDC 2020 Başlıyor. Etkinlikte Bizi Neler Bekliyor?

Apple WWDC 2020 bugün bütün heyecanıyla başlıyor.

Daha önceki haberimizde bahsettiğimiz Apple WWDC Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı COVID-19 salgını nedeniyle normalden çok farklı bir biçimde gerçekleşiyor. Açılış konuşması 22 Haziran Pazartesi günü başlıyor. Pandeminin etkilerinin devam etmesi sebebiyle birçok etkinlik ya ertelendi yada sanal olarak ilk defa dijital ortamda sunuldu. Apple da tüm konferansı ilk defa dijital bir formatta sunacak. Temel olarak, Şirketin tüm donanımları için en önemli başarısı olan yazılım paketleri iOS, macOS, watchOS ve tvOS’un yenilikleri anlatılacak. Apple’ın Intel tabanlı işlemcilerden Mac masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için özel olarak tasarlanmış ARM yongalarına geçişi WWDC’de bildireceği ve tanıtacağı bekleniyor. Bu yenilik, Apple’ın bilgisayar ürünleri için önemli ve ekonomik anlamda olumlu değişiklik olacak.Bazı önemli girişimlerin (Spotify, EpicGames) Apple’a Karşı komisyon oranlarından ve bazı politikalarından şikayetçi olduğu gündemin konuları arasında. Bu etkinlikte bu söylemler içinde bir cevap bekleniyor diyebiliriz. Biraz özet geçtikten sonra işte Apple’ın bu yıl duyurmasını beklediğimiz başlıklar: iOS 14 her yıl tanıtılan yeni versiyon iOS kullanıcıları için heyecanlandırdığı bir gerçek. iOS 12 neredeyse tam puan almış olsa da güncel versiyon iOS 13 için bunu pek söyleyemeyiz iOS 14 için sızan söylentiler arasında uzun yıllar eklemekte direttiği widget özelliği. Android tabanlı cihazlarda saat takvim gibi masaüstü kartları kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Diğer beklenen yeni özelliklerden bir tanesi ise iPhone veya Apple Watch’unuzu arabanızın kilidini açmak için bir NFC araba anahtarı olarak kullanmanıza izin verecek “CarKey”. Son olarak, işitme kaybı olan kullanıcılar için gelişmiş erişilebilirlik özelliklerinin eklendiği söylentiler arasında.

22-26 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliği resmi sitesinden canlı takip edebilirsiniz

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.