Haberler

Apple Piyasa Değeri 1.5 Trilyon Dolara Ulaştı

Apple, 1.5 Trilyon dolara ulaştı
Son 5 yıllık Apple hisse fiyatı grafiği – Kaynak: Nasdaq

Pandemi birçok şirketi zor duruma sokarken, geçtiğimiz gün, büyük bir sıçrama yaparak Apple piyasa değerinin 1.5 Trilyon dolara ulaştı. Böylelikle Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk 1.5 Trilyon dolarlık şirketi oldu. 11.06.2020 16:00 itibariyle şirket değeri 1.529 Trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bloomberg’de yayınlanan rapora göre, ay sonu yapılacak olan yıllık geliştirici konferansında (WWDC) Apple, Mac bilgisayarları için Intel yongalarından vazgeçip kendi ana işlemcilerine geçişinin duyurusuna hazırlanıyor. Bu haberle birlikte sonbahar gibi planlanan 5G uyumlu iPhone cihazlarının da tanıtılması bekleniliyor. Bu beklentiler ışığında, birçok şirket güçlü nakit sermayesi için hisselerini geri almaya çalışırken, Apple şirket hisselerinde 24 saatlik ciddi bir yükselme yaşandı ve şirket 1.5 Trilyon doları aştı.

WWDC etkinliği 22 Haziran’da planlanıyor

Şirketin her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı, bu yıl Kalamata kod adıyla geliştiricilere 2021 yılı için planan Mac’ler için geliştirmeler üzerine olacak. Ana işlemci değişikliğinin de bu etkinlikte duyurulacağı tahmin edilirken bu köklü değişiklik, uygulama performanslarını da etkileyeceğinden geliştiricileri yakından ilgilendiriyor. Covid-19 salgını nedeniyle online olarak sunulacak olan etkinlikte, dünyanın dört bir yanında katılım sağlanması beklenirken, geliştiriciler iOS platformları için daha iyi içerik üretebilme ve iyileştirmeler üzerinde çalışırken üretici mühendisleriyle etkileşime geçebilecek.

Şirketin Yazılım Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi: “Geliştiricilerimizin yeni kodlarla uygulama yapmalarını ve tüm Apple platformlarının geleceğini şekillendirecek teknolojileri ve çerçeveleri üreten Apple mühendisleriyle yepyeni bir yolla etkileşime geçmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.”

Geliştirici topluluğunun tamamına ve yeni nesil uygulama geliştiricilerine fikirleri için araçlar ve yenilikler sunulacak etkinliği, ilgililere Haziran ayı içerisinde mail ile bilgilendirilme yapılacak. Ayrıca Apple Developer web sitesinde paylaşılacak.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.