Haberler

Android 11 ile Veri Güvenliğiniz ve Gizliliğiniz Artıyor

Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sistemi Android’in 11. sürümü, güvenlik ve gizlilik ayarları için birçok değişiklik yapıyor. Şu anda beta aşamasında olan Android 11, son zamanlarda giderek artan siber saldırılar ve veri hırsızlığına karşı önlemler alıyor.

Gizlilik ayarlarıyla ilgili gelişmeler
Android 11 sürümü, uzmanların tabiriyle önceki sürümlerin üzerine yeni özellikler ekleyip, güncellemelerle kullanıcıların güvenliğini ve kontrolünü arttırmak için tasarlanmış.

Örnek olarak “tek seferlik izin” özelliği sayesinde; uygulamaların konum, mikrofon ve kameraya erişimi sınırlandırılabilecek. Bu uygulamalar tekrar açıldığında kullanıcıdan yine izin isteyecek. Hatta birkaç ay boyunca kullanılmayan uygulamaların izinleri silinecek. Genellikle arka planda çalışan uygulamalar içinse auto-reset özelliğini kapatma seçeneği bulunacak. Eğer bir uygulamanın izin isteği sürekli olarak reddedilirse, bir süre sonra bu istek mesajları belirmeyecek. Yani uygulamalar size uyum sağlayacak.

Uygulamalara tek seferlik konum bilgisi verme özelliği de mevcut. Bu özellik sayesinde, herhangi bir uygulamanın sürekli olarak konumunuza erişmesi engellenecek, sistem diyalogları üzerinden izin istenmeyecek. Bunun için harici bir ayarlar sayfası bulunacak. Ek olarak, uygulamaların birbirleriyle fazladan bilgi paylaşımı yapmasını engellemek ve veri gizliliğini korumak mümkün olacak.

Güvenlik ayarlarıyla ilgili gelişmeler
Android 11 ile gelen güvenlik gelişmeleri de oldukça önemli. Şimdilik açıklananlara göre, OTA yazılım güncellemelerinden sonra yeniden başlatılan cihazlar anında şifrelenecek. Bu işlem, daha PIN kodu ve parmak izi gibi giriş yöntemlerini kullanmadan önce gerçekleşecek. Zira telefonunuz açıldığı anda, birçok uygulama dosya tabanlı şifreleme (FBE) üzerinden çeşitli eylemler yapıyor. Şifreleme sayesinde bu eylemlerin güvenlik açığı yaratması engellenecek.

Ayrıca, cihazın kilidi açılmadan veya kullanıcı bir hesaba giriş yapmadan önce uygulama kullanımıyla ilgili detaylı bilgilere erişim kısıtlanacak. Böylece herhangi bir sistem veya yazılımın sizden habersiz bilgi toplaması daha da zorlaşacak.

Son olarak Android 11, Conscrypt’in SSL motoruna dayanan soketleri ve Scudo Hardened Allocator hizmetlerini kullanarak hafızayla ilgili çeşitli güvenlik ihlâllerini önleyecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.