Haberler

Apple, M3 Serisi Çiplerini Tanıttı

Apple, Türkiye saati ile 03.00’da başlayan Scary Fast etkinliğinde yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Etkinlikte verimlilik ve performans artışına yönelik yeni M3 serisi çipler de tanıtıldı. Apple M3, Apple M3 Pro ve Apple M3 Max özellikleri içeriğimizde.

Apple, M3 Serisi Çiplerini Tanıttı

2020 yılı itibariyle Intel ile birlikteliğini sonlandırıp M serisi çiplere geçiş yapan Apple, M1 ve M2 serisiyle cihazlarında önemli performanslara imza attı. Bu gece yapılan Scary Fast etkinliğinde serinin üçüncüsü olan M3, M3 Pro ve M3 Max tanıtıldı. 3nm üretim mimarisi ile üretilen M3 serisi yeni çipler önceki serilere oranla çok daha yüksek performans, verimlilik ve daha az güç tüketimi vadediyor.

Apple M3 özellikleri

Apple’ın giriş seviyesine yönelik yeni işlemcisi 4 adet performans ve 4 adet de verimlilik çekirdeğine sahip. 25 milyar transistör bulunan işlemci, 24 GB’a kadar RAM desteği sunuyor. Apple M1’e oranla %35, M2’ye oranla da %20 daha hızlı olduğu belirtilen çipe 10 çekirdekli GPU eşlik ediyor. Apple, GPU tarafında yeni M3’ün M1’e oranla daha yüksek hız sunduğunu söylüyor.

Apple M3 Pro özellikleri

Yeni Apple M3 Pro, 6 adet performans  ve 6 adet de verimlilik çekirdeği olmak üzere 12 çekirdeğe sahip. 37 milyar transistöre sahip olan çip, grafik birimi olarak da 18 çekirdeğe sahip. 36 GB’a kadar birleşik belleğe izin veren yeni yonga setinin 14 çekirdekten oluşan ikinci bir versiyonu da olacak. Apple, yeni M3 Pro’nun M1 Pro’ya oranla CPU tarafında %20, GPU tarafında da %40 daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Apple M3 Max özellikleri

Yeni M3 Max, serinin en güçlü modeli. 12 performans çekirdeği ve 4 verimlilik çekirdeği olmak üzere 16 çekirdekten oluşan çip, 40 çekirdekli de bir GPU’ya sahip. 128 GB’a kadar birleşik desteği sunan Apple M3 Max, tam 92 milyar transistör barındırıyor. Apple, M3 Max’in M1 Max’e oranla CPU tarafında %80, GPU tarafında da %50 daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu