Haberler

Apple M2 Pro ve M2 Max İşlemcilerini Tanıttı

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlediği etkinlikle M2 Pro ve M2 Max çipleri ile birlikte bu çiplerden güç alan MacBook Pro ve Mac Mini modellerini tanıttı. Detaylar haberimizde.

M2 Pro ve M2 Max

2020 yılında Intel işlemciler yerine kendi ürettiği M1 işlemcileri kullanmaya başlayan Apple, bu işlemcilerle çok daha yüksek performansa ve daha düşük güç tüketimine sahip cihazlar ortaya çıkardı. Şirket, uzun süredir beklenen M2 Pro ve M2 Max çipleri ile birlikte yeni bilgisayar modellerini bugün düzenlediği etkinlikte tanıttı.

Apple M2 Pro özellikleri

Apple’ın bugün tanıttığı M2 pro çip, 12 çekirdeğe kadar CPU, 32 GB’a kadar birleşik bellek ve 19 çekirdeğe kadar da GPU sunuyor. 5nm fabrikasyon sürecinden geçen çip, 40 milyar transistörden oluşuyor. Bu rakam M1 Pro’ya oranla %20, M2’ye oranla ise 2 kat daha fazla. 16 çekirdekli Neural Engine ile daha hızlı bir yapay öğrenme sunan yeni çip Media Engine teknolojisine de sahip. Yeni işlemci 200 GB/s ile M2’ye göre 2 kat daha fazla birleşik bellek bant genişliğine sahip.

Apple M2 Max özellikleri

Apple’ın hali hazırda en yüksek özelliğe sahip işlemcisi olan M2 Max 67 milyar transistörle M2’den 3 kat daha fazla, M1 Max’tan ise 10 milyar daha fazla transistöre sahip. 400 GB/s birleşik bant genişliğine sahip çip M2 Pro’dan 2 kat, M2’den ise 4 kat daha güçlü. Apple M2 Max, 12 çekirdekli CPU, 38 çekirdeğe kadar GPU ve 96 GB’a kadar birleşik bellek sunuyor. M2 Pro ile aynı şekilde 5nm üretim mimarisinden geçen M2 Max, üstün performans gerektiren tüm işleri akıcı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

M2 Pro ve M2 Max’ten güç alan yeni MacBook Pro modelleri hakkında detaylar için M2 Pro ve M2 Max İşlemcili MacBook Pro Tanıtıldı başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu