Haberler

Apple, iOS 14 İle Gelecek Gizlilik Önlemlerini Erteleme Kararı Aldı

iOS 14 tanıtımı geçtiğimiz haziran ayında Apple Worldwide Developers Konferansı’nda yapılmıştı. Bu yeni işletim sisteminin Facebook gibi bir çok uygulamanın kullanıcı verilerini takip etmesini engelleyecek gizlilik unsurlarıyla gelmesi planlanıyordu. Facebook gelirlerini büyük oranda kesecek bu özellik kullancılar tarafından takdirle karşılanmıştı.

Apple, iOS 14’de uygulamaların “hedeflenmiş reklamlandırma” amacıyla, kullanıcı davranışlarını öteki uygulamalar ve web siteleri üzerinden takibinden önce, kullanıcının rızasını almasını mecburi kılmayı amaçlıyordu.

Büyük aplikasyon geliştiricileri ve Facebook gibi reklam ağları bu uygulamanın aksine konuşmuş, özellikle Facebook reklamverenleri bu gelirin %50’den fazla düşüş yaşayabileceği konusunda uyarmıştı. Facebook ve öteki reklamverenler müşterilerin kişiselleştirilmiş reklamlarda kullanılmak üzerine verilerini paylaşmak istemeyeceğini, dolayısıyla da paylaşım rızasını reddedeceklerini öngörüyor.

Mobil geliştiriciler Apple’ın getireceği değişikliklere hazırlık için yeterli zamanlarının olmadığını açıklamışlardı. Geliştiriciler bu değişikliğe yönelik yazılımsal geliştirmeler yapamamış ve kullanıcılar iOS 14’de uygulamalarını çalıştırırlarsa rızalarını isteyen ekranla karşılaşmayabilecekleri söyleniyordu.

Bunun üzerine Apple bazı geliştiricilere anti-takip unsurunun zorunlu uygulamasının geciktirileceği haberini verdi.

Teknolojinin kullanıcıların temel gizlilik haklarını koruması gerektiğine inandıklarını söyleyen Apple, bunun kullanıcılara hangi firma ve uygulamaların kişisel verileri takip etmek istediğini anlatan ve kullanıcılar arzu ederlerse bu takibi engellemelerini sağlayacak araçlar vermek olduğu anlamına geldiğini  açıkladı.

Gelişticilere ihtiyaçları olan değişiklikleri yapmak için zaman tanımak istediklerini ve bunun sonucu olarak da takip izni sorma uygulamasının önümüzdeki yılın başlangıcına ertelendiği bilgisi verildi.

iOS 14, tanıtımıyla beraber geliştiricilere sunulmuş olsa da halka sunumunun bu sonbaharda olması bekleniyor. Beraberinde kişisel verilerin korunması üzerine geliştirmelerin yanında, iOS 13 kullanan bütün cihazlarda çalışma, yeni ana ekran dizaynı, yeni uygulama kütüphanesi, uygulama klipleri, tam ekran arama olmaması ve çeviri uygulaması gibi özelliklerle gelecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu