Haberler

Apple, En Değerli Firma Olma Konumunu Kaybetti

Apple, geniş bir hisse senedi satışı ardından dünyanın en değerli şirketi olma konumunu kaybetti.

Apple tarafından boşaltılan en değerli şirket olma konumuna Suudi Arabistanlı petrol ve gaz üreticisi Aramco oturdu. Suudi şirket teknoloji firmasının neredeyse 2 yıllık hakimiyetine son verdi.

Borsa yatırımcıları, daha az riskli olarak gördükleri varlıklara geçerken teknoloji şirketlerinin hisselerini satmaya yöneldi.

Bitcoin, diğer büyük kripto para birimleri ve benzer dijital varlıklar da keskin bir şekilde bu akımdan etkilenerek büyük bir düşüş yaşamakta.

Apple hisseleri Çarşamba günü New York borsasında %5’ten fazla düştü ve işlem gününü 2.37 trilyon $ değerinde borsa değerlemesi ile kapattı.

Bu, dünyanın en değerli şirketi konumunu 2.42 trilyon dolar değerindeki petrol ve gaz üreticisi olan Aramco’ya kaptırdığı anlamına geliyordu.

Aramco, 2020’den bu yana ilk kez birinciliği elinde tutuyor. Enerji üreticilerinin hisseleri bu yıl ham petrol ve doğal gazın maliyeti arttıkça yükseldi.

Bu arada Apple’ın hisseleri, teknoloji hisselerindeki satışların ardından yılın başından bu yana neredeyse %20’lik bir düşüş yaşadı.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, resmi verilerin ABD enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesi yakınında kaldığını göstermesinin ardından Çarşamba günü New York’ta %3.2 düşüşle kapandı.

Artan fiyatlar, Covid-19 pandemisinden ortaya çıkarken küresel ekonominin iyileşmesine yönelik en büyük tehdit oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, soruna faiz oranlarını yükselterek yanıt verdi, bu da yüksek borçlanma maliyetinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı endişeleri nedeniyle daha riskli yatırımlardan uzaklaşmayı tetikledi.

Riskli varlıklar olarak görülenlerden çıkış, Bitcoin fiyatının 27.000 doların altına inmesine de yardımcı oldu.

Dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi, geçen yıl Kasım ayında rekor seviyeye ulaşmasından bu yana değerinin yaklaşık %60’ını kaybetti.

Ethereum blok zinciri ağına bağlı dijital para olan Ether de tekrar keskin bir şekilde düştü ve geçen hafta değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti.

Kaynak: Apple loses position as most valuable firm amid tech sell-off

Diğer Haberler

Microsoft: Windows 10 20H2 Hizmet Sonuna Ulaştı
HP, 200 Modeli Etkiliyen Zafiyet İçin Güncelleme Yayınladı
Kritik F5 BIG-IP Zafiyeti Cihazları Kullanılmaz Hale Getiriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.