Haberler

Apple, bu kilidi kırana 2 milyon dolar ödül verecek!

Apple, iOS 16 sistemiyle birlikte gelen kilitleme moduyla, ‘Pegasus‘ ve diğer kötü amaçlı yazılımlarla mücadele etmeyi amaçlıyor. Bu bakımdan Apple, dışarıdan gelenleri iOS 16’nın kilitli modunu kırmaya teşvik etmek için 2 milyon dolarlık ödül veriyor.

Apple, kilitleme modunu kırana 2 milyon ödül verecek

Apple, bu yılki WWDC etkinliğinde tanıttığı iOS 16 ile pek çok özellik sundu. Bu özelliklerden biri de ‘Kilitleme Modu’ oldu. Kilit modu, kullanıcıların siber saldırı ve hacklenme riski gibi durumlarda telefonu tam kapanma moduna sokuyor.

Mod kullanıldığı zaman telefon tam anlamıyla kilitleniyor. Kullanıcı bu modu kapatana kadar da bu mod kapanmıyor. Mod açık olduğunda internet siteleri, sosyal medya ve mesajlaşma platformları gibi uygulamalar bütün özellikleri sınırlıyor.

Apple’ın güvenlik mühendisliği ve mimarisi direktörü Ivan Krsti kilitleme moduyla ilgili açıklama yaptı. “Kullanıcıların büyük çoğunluğu hedeflenen bir siber saldırının kurbanı olmayacak olsa da, Apple ürünlerinin tüm kullanıcılarını korumamız gerekiyor. Kilitleme Modu, kullanıcıları saldırılara karşı koruma konusundaki sarsılmaz bağlılığımızı yansıtan çığır açan bir özelliktir.”

Pegasus adlı cep telefonu casus yazılımı, dünya çapında 50’den fazla ülkeyi işgal etti. Ayrıca raporlara göre, bu kötü amaçlı yazılımın izlediği kişi sayısı 50 bin kadar yüksek. Pegasus, bir telefona girdiği zaman mesajlarıfotoğrafları ve e-postaları kaydedebiliyor. Aynı zamanda kullanıcının bilgisi olmadan mikrofonu ve kamerayı uzaktan açabiliyor.

Apple, bu özelliğinin güvenliğine fazlasıyla inanıyor. Bu nedenle güvenlik sistemine girmeyi başarana 2 milyon dolarlık bir ödül veriyor. Şirket, son yıllarda dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıyı önlemek için ürünlerinin güvenlik özelliklerini de artırıyor. Bunun yanı sıra dijital servislerinin gizlilik politikalarını da güçlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.