Haberler

Apple, Bir Efsanenin Fişini Çekiyor

Apple, 15 yıl önce ilk modeli tanıtılmış olan devrim niteliğindeki iOS tabanlı müzik çaları olan iPod Touch (7. nesil) üretiminin fişini çekmeye karar verdi.

Yapılan duyuruda ürünün üretiminin tamamen sonlandırıldığına dair bir ibare bulunmuyor, ancak iPod Touch’ın yalnızca mevcut stoklar tükenene kadar satın alınabileceği belirtiliyor. Bu ifadeden de ürünün üretiminin durdurulacağını anlayabiliriz.

iPod touch, normal bir müzik çalardan daha fazlası olarak kullanıcılara hizmet vermekteydi; elde taşınabilir bir oyun cihazı veya bir dijital kamera olarak kullanılabilirken, aynı zamanda WiFi üzerinden internete de bağlanabilmektedir.

En son model, Temmuz 2017’de iPod Nano ve iPod Shuffle’ın fişinin çekilmesinden sonra hayatta kalan tek iPod olan ve Mayıs 2019’da son versiyonu çıkan 7. nesil iPod Touch’dı. Bu model 4 inç Retina ekran’a sahip ve 256 GB’a kadar da depolama sunabiliyor.

Apple
7. nesil iPod touch

Cihaz, şu anda mevcut en son iOS sürümü olan iOS 15 ile çalışırken, Apple Music ve Apple Arcade aracılığıyla kullanıcıları için geniş bir içerik dünyası açıyordu.

Apple, stratejik ürün kararları için detaylı açıklamalar yapan türden bir şirket değil, ancak bu kararın büyük olasılıkla tedarik zinciri sorunu ve düşük birim satışları ile ilgisi var.

iPod’un üretiminin durdurulmasına dair yapılan kısa duyuruda, Apple’ın mağazasındaki 429 dolarlık iPhone SE veya 279 dolarlık Apple Watch SE gibi alternatif seçeneklerin de altı çizildi.

Akıllı telefonların her şeyi yaptığı göz önüne alındığında, taşınabilir müzik çalarlar ve “yarı akıllı” el bilgisayarları bugün bir niş olsa da, başta çocuklar olmak üzere iPod’u özleyecek bazı kullanıcı kategorileri de bulunuyor.

iPod, kulaklık jakı olan, oyunları destekleyen, telefon görüşmesi yapılamayan, sesli kitap dinlemek veya e-kitap okumak için kullanılabilen, 8 MP kamerası olan küçük ve hafif bir müzik çalar olarak birçok kişinin kalbinde taht kurmuştu.

Kaynak: Apple discontinues the revolutionary iPod music player

Diğer Haberler

Yeni NTLM Relay Zero-Day Zafiyeti Tüm Windows Sürümlerini Etkiliyor
Microsoft Mayıs 2022 Patch Tuesday: 3 Zero-Day, 75 Zafiyet Kapatıldı
Johnny Depp – Amber Heard Davasına Hacker’larda Dahil Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.