Haberler

Apple, Avrupa’da Birçok Dava ile Karşı Karşıya

Apple, tartışmalı eski iPhone’ları yavaşlatma uygulaması nedeniyle Avrupa’da yeni yasal işlemlerle karşı karşıya.

Eylemi başlatan avukat grubu Euroconsumers Çarşamba günü yaptığı açıklamada, toplu davaların Belçika, İspanya, İtalya ve Portekiz’de 2 milyon iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus cihazını kapsadığını söyledi.

Apple, 2017 yılında da eski iPhone’lardaki pillerin çökmesini önlemek için tasarlanan yazılım güncellemelerinin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti. Bu açıklamadan sonra ise dünya çapında bir tepki ve yasal işlemler ile karşı karşıya kalmıştı.

iPhone davalarını açan grup
Söz konusu davaları açan grup

Euroconsumers davaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple aleyhine Mart ayında 500 milyon dolarlık bir çözüm anlaşması ile sonuçlanan toplu davalarının yolunu izliyor. Geçen ay Apple, California ve Arizona dahil 34 Amerikan eyaletinde konuyla ilgili bir soruşturmanın sonucu olarak 113 milyon dolar ödedi.

Euroconsumers’da politika ve uygulama başkanı olan Els Bruggeman, basına verdiği demeçte. “ABD’deki tüketiciler ile aynı adalet ve saygılı muameleyi görmeyi istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Grup, Apple ile sorunu mahkeme dışında çözme girişimlerinin başarısız olduğunu söyledi. Davada her bir tüketici için ortalama 60 € (560 tl) tazminat talep ediyor. Davalar başarılı olursa, Euroconsumers’ın etkilenen cihaz sayısı tahminlerine göre Apple’a toplamda 180 milyon Euro’ya (1.7 milyar tl) mâl olabilir.

Bruggeman, konu ile ilgili ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Tüketiciler, ürünlerin çok çabuk eskimesi nedeniyle giderek daha fazla etkileniyor, iPhone 6 modelleri bunun çok somut bir örneği.”

Hoşnutsuz iPhone kullanıcılarının itirazlarının ardından Apple özür dilemiş ve pil değiştirme işlemlerini daha ucuz hale getirmişti. Ancak önceki davalarda ve şu anki davada kullanıcıları yenilerini almaya teşvik etmek için kasıtlı olarak telefonları yavaşlatmakla suçlanmıştı. Şirket ise telefonları yavaşlatmayı kasıtlı olarak yaptığını reddediyor.

Apple, yeni davalara cevaben yaptığı açıklamada, “Herhangi bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmayı veya kullanıcı deneyimini düşürmeyi asla yapmadık ve yapmayız.” dedi.

Euroconsumers, birçok ülkede dava açmaya hazırlanıyor

Davalar Çarşamba günü Euroconsumers’ın Belçika ve İspanya’daki ilişkili kuruluşları tarafından açılacak. Avukatlık grubu, bu davaları İtalya ve Portekiz’de açılacak davaların takip edeceğini planladıklarını söyledi.

İtalya’nın antitröst otoritesi, tüketicileri aygıtın performansı üzerindeki etkisi konusunda onları uyarmadan eski iPhone’lara yazılım güncellemelerini yüklemeye yanılttığını fark ettikten sonra 2018’de Apple’a 10 milyon Euro (94 milyon tl) para cezası verdi. Mayıs ayında, İtalya’daki bir idare mahkemesi ise, Apple’ın itiraz etmesinden sonra yaptırımı onaylamıştı.

Bruggeman, bu kararın toplu dava davalarının yasal dayanağını oluşturduğunu söyledi. “Tüketiciler bu tür davranışları artık kabul etmiyor” diye de ekledi. “Sadece hayal kırıklığına ve maddi zarara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda çevresel açıdan da tamamen sorumsuzluk.”

Kaynak: edition.cnn.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu