Haberler

App Store, 2019 Yılını 519 Milyar Dolar Ciro İle Kapattı

App Store üzerinden sunulan uygulama satın alımları sayesinde Apple, 2019 satışlarında 519 milyar dolar üzerinde işlem gördü.

App Store, Iphone, Apple TV, Iwatch ve Ipad cihazlarında uygulama sunuyor.
App Store, iOS işletim sistemli cihazlarda uygulama indirme platformu.

Analysis Group ekonomistleri tarafından yapılan araştırma, iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch’ta uygulamaların kullanılmasını içeren satışların toplamını içeriyor. Çalışmada satışların %80’i fiziksel ürünler, %12’si dijital ürünler ve %9’u da reklamlardan geliyor. (Sayılar toplamı, yuvarlama sebebiyle 100’ü aşacaktır.)

Apple tarafından araştırma şirketi olan Analysis Group yürüttüğü araştırma sayesinde, mağazanın küresel olarak ekonomik büyüklüğü ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz pazartesi günü yayınlanan çalışmada, uygulamaların 2019’da 519 milyar doların üzerinde satışa konu olduğu bildirildi. Apple’in tahsilatını yaptığı bu tutar üzerinden %85’ten fazlasını iş ortaklarıyla paylaşımı sağlıyor.

Ayrıca çalışmada coğrafi açıdan toplam satışların %47’sini Çin, %27’sini Amerika Birleşik Devletleri, %10’ununda Avrupa, %7’sini Japonya ve geri kalan %8’ini de diğer ülkeler temsil ediyor.

Raporun COVID-19’dan önce olduğunu hatırlatarak, bu süreçte artan online harcamalar sayesinde 2020 yılı toplam hasılanın daha da artacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.