Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi’den Tam Elektrikli Otobüs

ankara büyükşehir belediyesi elektrikli otobüs

Teknoloji devlerinin elektrikli araba merakına Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden dev bir çalım geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dizelden dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü tanıttı.

Elektrikli araba haberlerine artık daha çok karşılaşıyoruz. Apple, Hyundai, Tesla, Volkswagen derken Ankara Büyükşehir Belediyesi ve iştiraki olan Belka A.Ş. dizelden dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs geliştirdi. Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararı için Başkan Yavaş ve ekibi Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsünü geliştirdi. BELKA A.Ş tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek AB standartlarında testleri başarıyla geçen otobüs, çevre dostu karakteriyle hava kirliliğininde önüne geçecek.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: ÇEVRECİ OTOBÜS ANKARA SOKAKLARINDA DOLAŞACAK

Yapılan tanıtımda konuşan Başkan Yavaş, “Bundan sonra inşallah Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri göreceğiz. Sanayi Bakanlığı’nın onayının ardından sonra da seri üretime geçmeyi planlıyoruz” dedi. Tam dönüştürülmüş elektrikli otobüsler, bedelinin 3’te 1 maliyetine dönüştürülürken, dizel otobüsün elektrikli otobüse dönüşümünde yakıt tasarrufu ile 3.5 yılda maliyetini çıkartabilecek. Ayrıca dönüşüm den sonra faydalı ömrününde 15 yıl uzaarak yüzde 80’e yakın yakıt tasarrufu sağlayan otobüsler, 3-4 saatlik şarjla yaklaşık 300 ila 400 kilometre yol yapabiliyor.

    BELKA A.Ş. mühendisleri tarafından çıkartılan dizel motor, şanzıman ve yakıt deposu gibi ana sistemler sonrasında otobüs yaklaşık bir ton hafifletilerek tork arttırımı ile beraber yük dağılımı daha dengeli hale getirildi. Testler sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKA Atölyesi, yüzde 100 elektrikli dönüşüm tadilat yetkisi almış ilk şirket olacak.

ankara belediyesi elektrikli otobüs

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.