Haberler

Android Uygulamalarının Her Biri Ortalama 39 Güvenlik Açığına Sahip

Güvenlik açığına sahip olan uygulamaların arasında bankacılık ve ödeme gibi işlemler için kullanılan uygulamalar da bulunuyor

Android uygulamalarının %60’ından fazlası çeşitli güvenlik açıkları içeriyor. Bununla birlikte, uygulama başına düşen ortalama güvenlik açığı sayısı ise 39. Bu rakamlar, CyRC tarafından 2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla Google Play mağazasında bulunan 3.335 ücretsiz ve ücretli mobil uygulamanın açık kaynaklı yazılım bileşenlerinin güvenliğinin analiz edildiği bir rapora ve Atlas VPN tarafından sunulan verilere dayanmakta.

Raporda, Android kullanıcılarının akıllı telefonlarının güvenliğini sağlama konusunda karşılaştıkları büyük sorunlar vurgulanıyor. Kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atabilecek uygulamalar sadece ücretsiz olanlar veya oyunlar değil. Söz konusu sorunlar genele yayılmış durumda ve bankacılık-ödeme uygulamaları gibi uygulamaları da etkiliyor.

Tahmin edilebileceği gibi, en iyi ücretsiz oyunlar kategorisi güvenlik açısından en kötü sonuçların ortaya çıktığı kategori oldu, bu kategorinin altındaki uygulamaların %96’sının savunmasız bileşenler içerdiği tespit edildi. Bu kategoriden sonra en fazla güvenlik açığına sahip olan kategori ise en çok para kazanan oyunlar oldu.

android apps
Uygulama kategorisine göre en az bir bilinen güvenlik açığına sahip Android uygulamalarının payı (2021 1. çeyrek)

Tespit edilen hataların bir kısmının eski olduğu belirlendi

Raporda, “Sonuç olarak, 2021’in ilk çeyreğinde Android uygulamalarında 82.000’den fazla kez görünen 3.137 benzersiz güvenlik açığı bulundu,” ifadesi kullanıldı. “Güvenlik açıklarının %73’ü ilk olarak iki yıldan fazla bir süre önce açıklanmıştı. Ancak bu yılın ilk çeyreğinde yapılan incelemede, bu açıkların hala Android uygulamalarında mevcut olduğu tespit edildi.”

Oyunlara odaklanmak kolay olsa da eğitim, bankacılık ve üretkenlik uygulamaları da bir güvenlik açığı cehennemi olarak değerlendirilebilir. Daha da kötüsü ise, geliştiricilerin basit bir denetim yaparak bu hataların çoğunu kısa sürede düzeltebilecek durumda olması.

“Eğitim uygulamaları, 2021’in ilk çeyreği itibarıyla olası düzeltmelerle birlikte en fazla (%43 ile) istismar edilebilir Android güvenlik açığına sahip olan gruptu. Bu arada, verimlilik ve bankacılık uygulamaları listede ikinci ve üçüncü sırayı aldı. Bu gruplardaki güvenlik açıklarının oranları ise sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 39 olarak belirlendi.”

Atlas VPN yetkilileri bunun büyük bir sorun olduğunu belirtiyor, “Google Play Store uygulamalarının milyonlarca kez indirildiği göz önüne alındığında, Android kullanıcıları için önemli güvenlik riskleri oluştuğunu söylemek mümkün.”

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Windows Print Spooler Hizmetinde Yeni Zero-Day Zafiyeti Keşfedildi
Fortinet, Kritik Güncellemeler Yayınladı
Son Sızıntılar, Yeni iPhone’ların Apple Watch Gibi Her Zaman Açık Ekranlara Sahip Olabileceğini Gösteriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.