Haberler

Android İçin Okuma Modu Uygulaması Kullanıma Sunuldu

Google, görme bozukluğu olan ve okuma konusunda sıkıntı çeken kullanıcılar için Okuma Modu isminde bir uygulama geliştirdi. Hem Android arayüzünde hem de web sitelerinde daha iyi bir okuma deneyimi sunan uygulama Google Play Store’dan ücretsiz indirilebiliyor. Detaylar haberimizde.

Android okuma modu

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google, görme bozukluğu yaşayan kullanıcıların daha kolay bir okuma deneyimi yaşamasını sağlayacak bir uygulama geliştirdi. Uygulama marketinden ücretsiz olarak indirilebilen Okuma Modu uygulaması hem işletim sistemi arayüzünde hem de web gezinmelerinde özelleştirilebilir seçenekler sunuyor. Uygulama ile ilgili Google’ın açıklaması şu şekilde;

“Az gören, görme yetisi olmayan ve disleksik kullanıcılarla birlikte bu durumdaki kişiler için tasarlanan Okuma modu; özelleştirilebilir kontrast, metin boyutu, metin okuma, sayfa yığını ve yazı tiplerine odaklanarak ekran okuma deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olur. Uygulama indirildikten sonra hızlı ayarlarınıza entegre olur ve hem uygulamalardan hem de web sayfalarından kolayca erişilebilir.”

Okuma modu uygulamasının özellikleri

Google’ın yeni geliştirdiği okuma modu uygulamasının en belirgin özelliği odaklanmış okuma görünümü. Bu özellik web gezintilerinde kenarlarda yer alan reklamları engelleyerek daha geniş bir görünüm elde edilmesinin yanı sıra kullanıcıların dikkatinin dağılmamasını da sağlıyor. Uygulamanın getirdiği bir diğer özellik de yazı tipi boyutların düzenlenmesi üzerine. Uygulama ayarlarından yazı tipleri, boyutları, tasarımları, renkleri ve satır boşlukları gibi ayarlamalar isteğe yönelik ayarlanabiliyor.

Uygulamanın gizlilik odaklı ve telefon arayüzü ile tamamen uyumlu olduğunu belirten Google, birden fazla dil desteğinin kullanılabilir olduğunu belirtiyor. Uygulamada bulunan metin okuma özelliğiyle metinler sesli olarak da okunabiliyor ancak bu özellik şu an için yalnızca Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dilleri için geçerli. İlerleyen süreçte tüm dillerde metin okuması yapılması bekleniyor.

Android’e işlevsellik kazandıran okuma modu uygulaması, görme bozukluğu yaşayan kullanıcılar başta olmak üzere tüm kullanıcılar için daha rahat bir kullanım sunuyor. Android 9 ve üzeri işletim sistemine sahipseniz uygulamayı Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android Kullanıcıları DuckDuckGo ile Uygulama Takibini Engelleyebilecekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu