Haberler

Amazon’dan, Pentagon’unun Dev Bulut İhalesine İptal Davası

Daha önceki günlerde haberini paylaştığımız ( habere buradan uşabilirsiniz ) ve Microsoft’tun kazandığı Pentagon’un 10 milyar dolarlık bulut ihalesinin yankıları devam ediyor.

Gelen bilgilere göre Amazon ihalede ve ihale sürecinde adil davranılmadığı ve ihalenin uygunsuz olduğu düşüncesinde.

Amazon yaptığı açıklamada ABD Federal İddia Mahkemesinde sözleşmeye karşı dava açacağını doğruladı.

Amazon sözcüsü Drew Herdener yaptığı açıklamada, tedarikin önyargı ve değerlendirme eksiklikleriyle işaretlendiğini söyledi.

“Ülkemiz için hükümetin ve seçilmiş liderlerinin alımları nesnel ve siyasi etkiden uzak bir şekilde yönetmesi kritik öneme sahip” dedi. “JEDI ( JEDİ: Bulut sözleşmesi anlamına geliyor. ) değerlendirme sürecinin sayısız yönü açık eksiklikler, hatalar ve kesin önyargı içeriyordu ve bu konuların incelenmesi ve düzeltilmesi önemlidir.” diye devam etti.

Bazı milletvekilleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon aleyhindeki sürece haksız yere müdahale edip etmediğini sorguladılar. Trump, Washington Post’un da sahibi olan Amazon İcra Kurulu Başkanı Jeff Bezos ile uzun süredir tartışıyor.

ABD Savunma Sekreteri Mark Esper, Seul Cuma günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, JEDI bulut bilgi işlem sözleşmesinin karar alma sürecine destek verdiğini söyledi.

Esper, Trump’ın Amazon’u bypass etmesini istemiş olup olmadığına ilişkin bir soruya cevaben, “Herhangi bir dış etki olmadan özgürce ve adil bir şekilde yürütüldüğüne eminim diye sözlerine ekledi.

Eski Savunma Sekreteri Jim Mattis’in konuşma yazarı olan Guy Snodgrass’ın yeni kitabı, Trump’ın 2018 yazında yaptığı açıklamada Mattis’e Amazon’u “ çivileyelim “ teklif ettiğini söyledi. Mattis Trump’ın istediğini yapmadı, Snodgrass yazdı. Mattis kitabı eleştirdi.

Öte yandan, Oracle mahkemede, eski Pentagon çalışanlarının Amazon ile bağları olduğı ve Amazon lehine yapılacak bir anlaşma yapmış olabileceğini iddia etti. Oracle, ABD Federal İddia Mahkemesi’nden, bulut sözleşmesine karşı yasal zorluğunu reddeden kararına itiraz ediyor.

Amazon, davaya göre ihale konusunda en az iki eski Pentagon görevlisine iş teklifi yaptı.

Savunma Bakanlığı, Ekim ayı sonlarında, bulut bilişim hizmetleri pazarında Amazon’a göre uzak ikinci şirket olarak görülen Microsoft’a sözleşmeyi verdi.

Amazon aynı zamanda Pentagon anlaşmasının favorisi olarak görülüyordu. Oracle ve IBM, Pentagon’un inovasyonunu engelleyeceğini savunarak, JEDI için sadece bir sağlayıcı seçmeye karar verme konusunda sert bir lobi ve yasal kampanya başlattı. Her iki şirket de daha sonra rekabetten elendi.

Bu gelişmeler ışığında Federal mahkemenin ne karar vereceği merak konusu.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.