Haberler

Alibaba Cloud, Yıllık 7 Milyar Dolar Gelir Sağlıyor

Alibaba Cloud, genel bulut ve hibrit hizmetleri üzerinden yoğun bir talep görüyor.

Alibaba Cloud ilk mali çeyrekte, bulut bilişim ve depolamadan, endüstri ve yapay zeka’ya kadar geniş yelpazedeki hizmetlerine , finansal hizmetler, perakende, enerji ve kamu hizmetlerinden oluşan sektörler tarafından güçlü bir talep gördü.

Çin’in en büyük e-ticaret şirketinin bulut birimi, ilk çeyrekte 1,75 milyar dolarlık gelir sağladı, bu da yıllık 7 milyar dolar gibi oldukça iyi bir gelir anlamına geliyor. Alibaba Cloud’un satışları, genel bulut ve AnalyticDB gibi hibrit bulut hizmetlerine gelen güçlü talep nedeniyle tek çeyrekte %59 arttı.

Alibaba CEO’su Yong Zhang, analistlerle bir araya geldiği bir konferansta, Alibaba Cloud’un Çin’in dijital dönüşümünün başlarında olduğunu ve buluta yöneldiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

Sadece altyapı servisi olarak bulut sağlamak istemiyoruz. Bunu sadece bir altyapı servisi, servisimiz olarak sunarsak, fiyat rekabeti kaçınılmaz olur. O zaman da tüm bulut hizmeti bir emtia işine döner.

Bugün Alibaba Cloud, bulut artı zeka servisidir. Ve asıl mesele de bulut artı veri kullanımının gücü. SaaS ortaklarımızla birlikte geçiş ve geçiş hizmetleri ile sektöre özel çözümler geliştirmek için çok çalışıyoruz ve bunu yapmaya da pazar liderliğimizi geliştirmek için devam edeceğiz.

Zhang, Çin bulut pazarının bugün ABD pazarının 1/8’i büyüklüğünde olduğunu, ancak ekonominin dijitalleşmesi nedeniyle daha hızlı bir büyüme gördüğünü de sözlerine ekledi.

Alibaba, toplamda 742 milyon aktif tüketici ile ilk çeyrekte %34 artışla 21,76 milyar dolar gelir bildirdi. 30 Haziran’da sona eren çeyrek için net gelir 6.74 milyar dolar olarak açıklandı.

Bunlara ek olarak, şirketin CFO’su Maggie Wu, Alibaba’nın çekirdek ticaretinin yönetim kurulu genelinde COVID-19 öncesi seviyelere geri döndüğünü belirtti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.