Haberler

Adobe’un Yeni Yapay Zeka Hizmetleri

Hizmet ve pazarlama sektörünün giderek dijitalleştiği şu günlerde veri analizi ya da pazar ve müşteri hareketleri takibi için sadece insanları kullanmak yetersiz. Giderek büyüyen kitlelerin hızlıca okunması ve yorumlanması için yapay zekâ şart. Bunun farkında olan Adobe, perşembe günü yaptığı açıklamada Sensei tabanlı Experience Cloud için 5 yeni yapay zekâ hizmeti duyurdu. Bu hizmetler; öngörücü veri setlerini modelleme, müşteri memnuniyeti hakkında bilgi toplama ve pazarlama kampanyalarının başarısını tespit etme gibi amaçlarla yapay zekâyı kullanan firmalara yardım edecek.

Açıklanan hizmetler şu şekilde:

·         Customer AI

·         Attribution AI

·         Journey AI

·         Content and Commerce AI

·         Leads AI

Customer AI: Markalara alışveriş sepetini terk etme gibi müşteri işlemleriyle ilgili bilgiler sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca müşteri davranışını gerçek zamanlı olarak analiz edip eğilimleri takip ediyor, kişinin başka bir markaya geçme şansını hesaplıyor.

Attribution AI: Pazarlamacıların planladıkları kampanyaların ne kadar başarılı olabileceği hakkında ölçümler yapıp öngörüde bulunuyor. Adobe’un söylediğine göre Nvdia halihazırda Customer ve Attribution AI kullanan beta müşterilerinden sadece biri.

Journey AI: Müşteriyi yormadan ve sıkmadan en iyi pazarlama zamanını, frekansını ve kanalını ayarlamak için öngörülerde bulunuyor. Bu sayede markanın potansiyel gücü daha fazla kullanılabiliyor.

Content and Commerce AI: Pazarlamacıların belirli renkler ve konular gibi değişkenleri seçmesinde rehberlik ediyor. Bununla beraber yüksek kazanç sağlayacak malların üretilmesi hedefleniyor.

Leads AI: Bir firmanın ürününü başka bir firmaya pazarlayan (B2B marketing) kişiler için öngörülerde bulunuyor, fırsatların kaçmaması için önemli bilgiler veriyor.

Adobe’a göre Content and Commerce, Journey ve Leads AI hizmetleri şimdilik hâlâ beta aşamasında.

“Bu akıllı hizmetler aynı zamanda halihazırda var olan diğer Adobe Experience Platform hizmetlerini de güçlendirecek. AI ve ML teknolojisi Offer Management, Customer Journey Analytics ve Real-time CDP gibi analiz ve öngörü sistemlerimizi de geliştirecek” diyerek bu teknolojilerin geleceği hakkında bizleri bilgilendiriyor Adobe yetkilileri.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu