3. Parti Yazılımlar

Actifio ile Yeni Nesil Veri Koruma

Değerli arkadaşlar bu makalemizde sizlere Türkiye’ye yeni ulaşmış çok farklı bir üründen bahsetmek istiyorum. Yıllarımı verdiğim BRS (Backup and Recovery Solutions) çözümlerini bir anda rafa kaldıran bu çözüm, ilk dinlediğimde ufkuma bambaşka pencereler açtı. Daha önce hiç duymadığım tarzda ve niteliklerde çalışan bu ürün bana, “bu çözümü kim düşünmüş” dedirtti. Aşağıda sizlere nasıl çalıştığını neler yapabildiğini diyagramlarla anlatmaya ve açıklamaya çalışacağım. Öncelike Actifio kimdir nedir biraz anlayalım.

 

Actifio 2010 yılında (gördüğünüz gibi çok genç) kurulan bir firmadır. Firmanın kurucuları, sektörde çok tanınan, storage konusunda söz sahibi olan insalardan oluşuyor. Zaten böyle bir üründe bu işin mutfağında çalışmaş insanlar tarafından üretilebilirdi. Ürün hemen her üretici ile nitelik anlamında kesişiyor aslında. Aşağıdaki tabloda teknoloji alternatiflerini ve rakip ürünlerini görebilirsiniz.

 

 

image001

 

 

Gördüğünüz gibi hemen her üreticini yedekleme ve iş sürekliliği çözümü zaten mevcut. Fakat Actifio bu kadarla kalmıyor. Actifio’nun bu çözümler üstüne ilave yetnekleri var. Zaten “biz bir backup çözümü değiliz, yeni nesil veri koruma ve kurtarma çözümüyüz” şeklinde açıklıyorlar kendilerini. Var olan teknoloji tablosunu inceledikten sonra Actifio’nun bunların tamamını kapsayıp üzerine neler sağladığını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

 

 

image002

 

 

Actifio tüm ürünlerin birleştirilmiş hali, hepsini kapsayan tek bir üründe diyebiliriz. Bu teknolojilerin üzerinde koyduklarından sonra yeteneklerini incelediğimizde ise ürünün ne kadar üstün özelliklere sahip olduğunu zaten göreceğiz.

 

ÇOK BASİT

 

Yola çıkarken slogan “Radically Simple” olarak belirlenmiş. Nedenini incelediğimizde ise yukarıdaki tüm ürünleri ayrı ayrı yönetmek gibi bir zorunluluk bulunuyorken Actifio’da hepsini birden kapsayan bir ürünü tek bir arayüzden çok kısa ve basit adımlarla yönetebiliyorsunuz. Buda sloganın anlamını ortaya çıkartıyor. Peki bu nasıl oluyor?  Bu kadar yetenekli bir ürün nasıl bu kadar basit kullanılabiliyor? İlk önce ürünü varolan ortama entegre ediyoruz. Ve ürün var olan datanın tam bir kopyasını alıyor. Buna GoldCopy deniliyor.  Sonrasınra aşağıda anlatacağımız SLA seviyelerine göre koruma sağlayabiliyoruz. Diagram olarak incelersek şu şekil görülecektir,

 

 

image003

 

 

Evet diagramdaki gibi bütün herşeyi bir yerden ve tek ekrandan yönetebiliyoruz. Ayrıca yukarıdaki resmin altkısmında bulunan Backup, Snapshot, BC/DR, Test/Dev ve Archiving gibi tüm yetenekleri tekbir kopya ile elde ediyoruz. Yedekleme için ayrı geliştiriciler için ayrı, arşivleme için ayrı ayrı kopyalar tutarak çok fazla maaliyet gerektiren tüm yapıyı tekbir kopya üzerinden ve çok daha ucuza maal etmiş oluyoruz.

 

Nasıl çalışıyor

 

Şimdi biraz daha derinlemesine inceleyelim ve ürünün özelliklerini öğrenelim. öncelikle ürün bir appliance. Yani donanımsal bir ürün. SAN ve iSCSI ve NAS ortamlarına rahatlıkla uygulanabiliyor. Adım adım anlatmak istersek şu şekilde adımlayabiliyoruz. Öncelikle uygulama bazlı SLA (Service Level Agreement) oluşturuyoruz. Bu klasik anlamda policy demek oluyor. Yedekleme yada replikasyon zamanlaması daha detaylı bir açıklama olacaktır.  Aşağıda görebilirsiniz,

 

 

image004

 

 

4 adımda policy’yi oluşturuyoruz. Replikasyon veya backup, local yada remote site seçenekleri ile görsel olarak hazırlığımızı tamamlıyoruz. Sonrasında ise bunun gibi uygulama bazlı SLA’ler üretiyoruz. Her neyi korumak isterseniz ona göre SLA hazırlığı yapmak gerekli. Sonraki adımda ise yapılması gereken,  SLA’leri uygulamalara atamak. Yedekleme kısmıda en az SLA tarafı kadar basit. Uygulamayı seçiyoruz,  hangi SLA’e göre yedeklenecekse seçimini yapıyoruz ve nereye yedeklenecekse Actifio’ya belirtip yedekleme işlemine başlıyoruz. Yedekleme ekranınıda aşağıdaki gibi görebilirsiniz,

 

 

image005

 

 

Gördüğünüz üzere oldukça basit ve kullanışlı. İstersek yedeklerinizi lokalde tutabilir bir kopyasını uzaktaki bir olağan üstü durum merkezine aktarabiliyorsunuz. Bunu yaparken aktarılacak datayı deduplication ve compression işlemine tabi tutarak aradaki hattınızın daha verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta olağanüstü durum merkezinizde kopyası bulunan datayı SAN bir tape backup cihazı ile kartuşlara çıkartarak kurum gerekliliklerine uyabilirsiniz.

 

Sonrası

 

Yedekleme işleri ne kadar basitse kurtarma işleride aynı derecede basitleştirilmiş. Çok benzer ekranda çok kısa sürede verilerinize ulaşabiliyorsunuz. Eğer fizikzel bir disk ise lun olarak istediğini sunucuya map edebiliyor içinden gerekli kısmı kurtarabiliyorsunuz. Eğer koruma altında bulunan sistem sanal bir sistem ise sanal makinanın eski sürümünü sunucuya mount ederek veriye anında ulaşabiliyorsunuz. Aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz,

 

 

image006

 

 

Ayrıca  “Item leve recovery”,  yani tek bir mail, tekbir dosya yada SQL – Oracle database’i kurtarabiliyorsunuz, zamanda geriye doğru seyahat edebiliyorsunuz. Zamanda geriye dönme sıklığını ise SLA seviyesinde dakikalar seviyesine kadar çekebiliyorsunuz. Ayrıca bunların tamamı arttırımlı (incremental) olarak yedeklendiği için, yani değişen kısımları aldığı için çok küçük kapasiteli alanlara çok büyük yedekler gerçekleştirebiliyorsunuz. Yine tüm işlem diskler üzerinde olduğundan backup ve restore işlemlerinin süreleri inanılmaz düşük seviyede.

 

BMR (Bare Metal Recovery) olarak adlandırılan, Fizksel sunucunun tamamen çökmesi durumunda yeniden kurmaya gerek kalmadan yedeklenmiş son ana döndürülmesi işlemi Actifio’da Windows ve Linux işletim sistemlerinde sağlanıyor.  Aynı optisonun sanal ortamda olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

 

Dahası

 

Buraya kadar anlatılanarın tamamı Actifio tarafından “out-of-band” ismiyle adlandırılıyor. Uygulamalar için sunuculara ya da sanal sistemlere kurulan uygulama agent’ları vasıtası ile çalıştırılıyor. Bir yapılandırma şekli daha varki oda “in-band” şeklinde adlandırılıyor. Birazda in-band uygulamasını inceleyecek olursak,

 

Actifio’nun ikinci modu olan storage sanallaştırma ile sisteminizdeki tüm storagelerı, Markası ne olursa olsun,  Actifio’ya bağlayarak tek yönetim konsolunda toplayarak yönetebiliyorsunuz. LUN atama işlemleri, Volume oluşturma işlemlerinin tamamını Actifio konsolundan gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özellikle şirketinizde bulunan farklı markalardaki tüm storage’leri Actifo arkasına bağlayıp yönetim kolaylığı ile katma değer elde edebiliyorsunuz.

 

Ürünün disk üzerinde çalışmasının en güzel sonuçlarından biride RPO ve RTO dediğimiz süreyi neredeyse sıfır zaman indirmesi. Bunun sebebi kaybedilmiş lun ya da vm sunucuyu kendi diskleri üzerinden sanallaştırma ortamına dahil edebilmesi. Sadece bu yüzden bile tercih sebebi oluyor ve diğer tüm çözümlerden ayrılıyor.

 

Ürün ile ilgili daha detaylı bilgi için www.actifio.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Teknik ve detay bilgi ihtiyacı duyduğunuzda ürünün Türkiye yetkili dağıtıcısı ile irtibata geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.